Globálních nejistot jako kdyby v poslední době přibylo. USA vypověděly dohodu s Íránem a v důsledku toho se cena ropy přiblížila k 80 USD za barel.
Přímé dopady zvýšeného napětí do inflace by sice měly být omezené, vypovězení dohody je ale potenciálně další komplikací pro volný globální obchod. Spojené státy totiž teoreticky mohou uplatňovat sekundární sankce vůči nadnárodním evropským společnostem, které nepřeruší své operace v Íránu.
Chmurná vyhlídka Itálie
Napětí rostlo také přímo v Evropě, kde se na italské politické scéně schyluje k vládě dvou populistických anti-evropských stran: Ligy severu a Hnutí pěti hvězd.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Odstoupení od dohody s Íránem: Trump vrazil další klín do vztahů s Evropou
Ceny ropy jsou nejvýše od roku 2014. Může za to víc Trump, nebo OPEC?
Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU
Reakce trhů zatím byla omezená nejen proto, že Itálii pomáhá ECB programem kvantitativního uvolňování (QE), ale také kvůli objektivně nižším makroekonomickým nerovnováhám v italské ekonomice (primární přebytky rozpočtu a přebytky běžného účtu).
Situace se ale může změnit, pokud by nově vzniklá vláda skutečně chtěla prosadit všechny své rozpočtově náročné sliby – zrušení penzijní reformy, zavedení univerzálního příjmu a rovné daně. Podle hrubých odhadů by mohly stát italskou státní kasu přes 100 miliard euro.
Strašáci rozvíjejících se trhů
Nové nejistoty na obzoru v kombinaci s vysokými americkými výnosy začínají také pomalu strašit rozvíjející se trhy. To, co by jim investoři před rokem odpustili, jim nyní jen tak neprojde.
Argentina proto musela v uplynulém týdnu požádat Mezinárodní měnový fond o pomoc. Po zvýšení inflačního cíle z 10 procent na 15 procent se peso dostalo pod tlak a nepomohlo mu ani preventivní zvýšení sazeb z 24 na 40 procent.
Přitom v minulém roce ještě Argentina na trzích prodala bez větších potíží 100letý dluhopis (viz graf).
GRAF: Vývoj kurzu argentinského pesa a základní úrokové sazby
Zdroj: ČSOB
Přísnější postoj investorů vůči rozvíjejícím se trhům byl ostatně jedním z důvodů, proč i koruna v posledních třech týdnech byla v defenzivě.