Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Klopýtání české ekonomiky pokračuje
Petr Dufek 30. srpna 2024S ohledem na vývoj u našeho hlavního obchodního partnera asi nelze čekat nějaké zázračné zrychlení růstu ve druhé polovině roku.
Štědře valorizované penze skončí, Microsoft pustí ke svým hrám konkurenci a předplatné chystá i Facebook aneb souhrn ekonomických událostí 8. týdne 2023
Česká vládní pomoc Ukrajině dosáhla 10 mld. Kč; EPH boduje v Británii; česká inflace třetí nejvyšší v EU; válka na Ukrajině stála v globálu 1,6 bil. USD; Křetínský má zálusk na dominanci ve Fnac Darty; Škoda Group koupila belgickou Signalling Company; do čela SB míří exšéf Mastercardu; předplatné zřejmě bude i na Facebooku; PPF investuje do německých médií; Tesla dá výrobě v USA přednost před expanzí v Německu a české firmy chtějí předvídatelné prostředí.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
římský filozof a státník Cicero před více než dvěma tisícovkami let prohlásil: „Nechápu stařeckou lakotu. Cožpak může být něco nesmyslnějšího než shánět tím víc peněz na cestu, čím kratší kus cesty zbývá?“ To ovšem ještě nevěděl nic o stárnoucí populaci, která se v Česku (a nejen v něm) projeví v nejbližších letech, respektive dekádách. Vždyť do konce 21. století bude v Česku lidí starších 65 let více než třetina populace. Již léta slyšíme, že pokud chceme nějaké důchody, až budeme ve vyšším věku, a chceme důchody, které by nás v tomto vyšším věku zabezpečily, potom je důchodová reforma nutná. Bohužel stejně dlouho, jako se o ní mluví, není vidět větší ochota politických stran se domluvit na rozumných změnách. Každá změna totiž něco stojí a každá koruna ubraná daňovému poplatníkovi (rozuměj voliči) kvůli udržitelné budoucnosti penzí znamená úbytek současného voličského potenciálu. Bohužel od oddalování bolestných řešení nelze čekat nic jiného než ještě bolestivější důsledky…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Konec štědrých valorizací penzí
Opakované a příliš štědré valorizace penzí stahovaly průběžný důchodový systém ke dnu. Nutnou změnu valorizačních pravidel v pondělí schválila vláda, zatím předpokládá snížení pouze červnové valorizace. Senioři, invalidé či vdovy a vdovci si od června polepší výrazně méně, než čekali. Oproti předpokládaným 1770 korunám, o něž měly v průměru důchody podle předběžných odhadů už potřetí mimořádně vzrůst, to bude pouze o 760 korun. Všichni dostanou plošně přidáno 400 korun, zásluhová část se zvýší o 2,3 procenta. S novelou zákona ještě musí souhlasit Poslanecká sněmovna, Senát a prezident.
Vládní pomoc Ukrajině za 10 miliard
Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání spojenců ve Varšavě zveřejnil čísla, která vláda dosud považovala za skutečnost hodnou utajení: objem české materiální pomoci Ukrajině. Česko dodalo mimo jiné 89 tanků, 226 obrněnců nebo 38 houfnic. Česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činí podle Fialy od začátku ruské invaze deset miliard korun. Fialou zveřejněná úhrnná hodnota pomoci znamená, že je Česko dvanáctým největším dodavatelem techniky Ukrajině na světě.
Microsoft se podělí o hry s Nvidií
Americká společnost Microsoft poskytne hry ze své konzole XBox herní platformě technologické firmy NVIDIA. O desetileté licenční smlouvě firmy informovaly v tiskové zprávě. Microsoft se snaží přesvědčit regulační úřady, že by jeho převzetí videoherní společnosti Activision Blizzard za 69 mld. USD neměly blokovat kvůli obavám z omezení hospodářské soutěže. Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že po uzavření licenční dohody s Nvidií a podobné dohodě s japonskou společností Nintendo je ohledně dokončení akvizice Activisionu větším optimistou. Dodal, že NVIDIA akvizici podporuje.
EPH boduje v Británii
Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského získal ve Velké Británii ve státní kapacitní aukci patnáctiletý kontrakt na provoz nové paroplynové elektrárny o instalovaném výkonu 1700 megawattů a bateriového úložiště o instalovaném výkonu 299 MW. Zařízení vyrostou na místě bývalé uhelné elektrárny Eggborough na severu Anglie, kterou EPH vlastní prostřednictvím své britské dcery EP UK Investments. Hodnota kontraktu přesahuje jednu miliardu liber (26,7 mld. Kč). Oba projekty budou ještě podléhat finálnímu schválení ze strany britských úřadů.
Máme třetí nejvyšší inflaci v EU
Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. Naproti tomu v České republice inflace po prosincovém poklesu opět zrychlila. S hodnotou 19,1 % byla třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.
Účet globální ekonomiky za válku na Ukrajině
Válka na Ukrajině v loňském roce stála světovou ekonomiku více než 1,6 bil. USD (35,6 bil. Kč). Informoval o tom list Rheinische Post s odvoláním na studii německého hospodářského institutu IW. Válka na Ukrajině vedla k výraznému růstu cen energie a potravin i k výpadkům v dodavatelských řetězcích. V letošním roce by pak podle studie mohla válka na Ukrajině snížit výkon světové ekonomiky o další zhruba bilion dolarů.
Křetínský chce posílit ve Francii
Miliardář Daniel Křetínský se chystá koupit kontrolní podíl ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty, ve kterém od léta drží 20 %. S odkazem na své zdroje to napsal server BFM Business. Akcie firmy obchodované na burze v Paříži v reakci na zprávu zpevnily o více než 10 %. Křetínský, který je nyní druhým největším akcionářem Fnac Darty, hodlá podle zdrojů BFM odkoupit podíl největšího akcionáře. Tím je německá společnost Ceconomy, ve firmě vlastní 24 %. Český podnikatel by tak získal 44% podíl a mohl by pak zahájit proces, který povede ke stažení akcií řetězce z burzy.
Škoda Group koupila belgickou Signalling Company
Plzeňská skupina Škoda Group oznámila koupi 93,9% podílu v belgické společnosti The Signalling Company. Ta se zabývá vývojem digitálního bezpečnostního softwaru a zabezpečovacích systémů pro železniční provozovatele. Akvizice je v souladu se strategií skupiny, tedy expanze do oblasti moderních systémů mobility. Začátkem tohoto roku skupina převzala rakouská provozní aktiva od Molinari Rail, která se zabývá technickým inženýrstvím a projektováním. Zbývající 6,1% podíl ve společnosti The Signalling Company zůstává ve vlastnictví dvou jednatelů společnosti, Stanislase Pinteho a Frederica Du Jardina.
Do čela SB exšéf Mastercardu?
Kandidátem Spojených států na post prezidenta Světové banky (SB) je indicko-americký podnikatel Ajay Banga, bývalý šéf společnosti Mastercard. Bangu v pátek nominoval americký prezident Joe Biden. SB hledá nového šéfa, protože její současný prezident David Malpass v polovině měsíce oznámil, že se rozhodl koncem června odstoupit z funkce.
České firmy věří digitalizaci
Téměř polovina firem v ČR dává pětinu svých investic do digitalizace. V posledním předcovidovém roce 2019 to bylo 27 % firem. Ve stejném srovnání ubylo společností, které do digitalizace vůbec neinvestují. Mnoho firem se brání digitálnímu prostředí kvůli hrozbě kybernetických útoků. Na konferenci o digitalizaci v Českých Budějovicích to řekli zástupci Elektrotechnické asociace ČR a sdružení CzechInno.
Předplatné i na Facebooku?
Společnost Meta Platforms zavádí zpoplatněnou verifikaci účtu fungující například u Twitteru. Uživatelé Instagramu a Facebooku si tak za určitý poplatek mohou zařídit modré zatržítko vedle svého jména, a tak mít ověřený účet. Zakladatel společnosti Facebook (resp.nyní Meta) Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook a Instagram začínají testovat předplatné, díky kterému by tvůrci měli mít například širší dosah nebo přístup k exkluzivnímu zákaznickému servisu. Zpočátku si předplatné budou moci pořídit pouze tvůrci, nikoli firmy. Za poplatek 12 až 15 dolarů dostanou tvůrci větší viditelnost a dosah na síti, ochranu proti imitaci nebo exkluzivní zákaznický servis a další výhody.
Ekonomika USA rostla méně, než byl první odhad
Ekonomika Spojených států v loňském 4. čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,7 %. Ve zpřesněné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než uváděl rychlý odhad zveřejněný před měsícem, podle nějž se hrubý domácí produkt zvýšil anualizovaně o 2,9 %. Tempo růstu HDP kleslo z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Ekonomové podle agentury Reuters očekávali, že údaj za čtvrté čtvrtletí zůstane beze změny. Za celý rok americká ekonomika vykázala růst o 2,1 %.
PPF do německých médií
Skupina PPF koupila podíl 9,1 procenta v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media, která je je největší soukromou televizní skupinou na německém trhu. Vedle Německa vysílá i v Rakousku a ve Švýcarsku. Česká skupina se tak stává druhým nejsilnějším akcionářem po firmě MFE italského mediálního magnáta Silvia Berlusconiho. Výši transakce ani jedna ze stran nezveřejnila. Aktuální hodnota podílu PPF dosahuje přibližně 203 mil. eur (4,8 mld. Kč).
Čeká německé obchodní řetězce u nás kontrola?
Agrární komora ČR chce požádat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil případně zneužívání tržní síly německých skupin Schwarz a Rewe na českém trhu. Schwarz v ČR provozuje obchodní řetězce Lidl a Kaufland, Rewe vlastní řetězce Penny Market a Billa. Komora uvádí, že spolu s dalšími obchodními řetězci ovládají 75 % trhu a dává jim to velkou vyjednávací sílu vůči potravinářským a zemědělských firmám.
Photon Energy už vyrábí elektřinu v Rumunsku
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy zprovoznila svou první fotovoltaickou elektrárnu v Rumunsku. Elektrárna poblíž města Siria má ročně vyrobit asi 8,7 gigawatthodiny elektřiny, což by mělo společnosti zajistit příjem kolem 33,2 milionu korun za rok. Elektrárna poblíž města Șiria se rozkládá se na ploše 9,3 hektaru a je vybavena přibližně 10 600 solárními panely.
Stellantis se zadařilo
Nadnárodní automobilka Stellantis zvýšila ve druhé polovině loňského roku provozní zisk o 17 % na 10,95 mld. eur (zhruba 260 mld. Kč) a překonala odhady. Čistý zisk firmy, která vznikla teprve před 2 lety fúzí italsko-americké automobilky Fiat Chrysler a francouzského konkurenta PSA, stoupl za celý loňský rok o více než čtvrtinu na 16,8 mld. eur. Tržby za rok 2022 se zvýšily o 18 % na 179,6 mld. eur. Třetí největší výrobce automobilů na světě co do prodeje vozů to uvedl na svém webu. Společnost také oznámila plán na zpětný odkup akcií za 1,5 mld. eur do konce roku. Firma těžila z vyšších cen a ze slabšího kurzu eura. Dařilo se mu i navzdory přetrvávajícím problémům s logistikou a s dodávkami polovodičů.
Tesla dá výrobě v USA přednost před expanzí v Německu
Společnost Tesla omezuje plány na výrobu baterií v Německu a místo toho se zaměří na jejich výrobu v USA, kde jsou výhodnější daňové pobídky. Uvedlo to ministerstvo hospodářství spolkové republiky Braniborsko, ve kterém se továrna Tesly nachází. Tesla původně plánovala, že v německém závodě ve městě Grünheide bude vyrábět celé akumulátory. Kapacita měla činit přes 50 GWh ročně. Ale vzhledem k tomu, že USA nabízejí výrobcům elektromobilů, kteří používají ve svých vozech baterie vyrobené v USA, daňové úlevy a spotřebitelské slevy, firma změnila plány.
Datové schránky důvodem rušení živností
V posledních třech měsících živnostenské oprávnění zrušilo přes 40 000 podnikatelů. Důvodem jsou povinně přidělené datové schránky, řekla analytička poradenské firmy Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Toto číslo není podle ní s velkou pravděpodobností konečné. V letech 2020 až 2021 každý měsíc průměrně zrušilo podnikání méně než 4000 živnostníků.
Američané prověřují Raiffeisen Bank International
Americké úřady zajímají o to, zda rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International svým podnikáním v Rusku neporušuje mezinárodní sankce. Americká iniciativa mezi investory vzbudila obavy, že by vyšetřování mohlo vést až k vysoké pokutě či jiným sankcím. Na úvod nového týdne tak klesla cena akcií banky na vídeňské burze téměř o osm procent.
Plán reorganizace Arca Investments u soudu neprošel
Pražský vrchní soud zrušil schválení reorganizačního plánu zkrachovalé společnosti Arca investments. Reorganizační plán firmy loni schválil Městský soud v Praze, proti rozhodnutí se ale odvolala část věřitelů. Insolvenční řízení s Arca Investmensts běží zároveň v Česku i na Slovensku. V české části měly být podle reorganizačního plánu plně uspokojeny pohledávky zajištěného věřitele J&T Banka, nezajištěných věřitelů z 31,48 % a skupinových věřitelů z 9,6 %. Akcionáři společnosti měli vyjít naprázdno. Skupinoví věřitelé reorganizační plán odmítali a část z nich se následně proti rozhodnutí pražského městského soudu odvolala.
Firmy v ČR chtějí předvídatelné prostředí
České firmy od vlády potřebují především stabilní a předvídatelné prostředí, což za nejlepší preferovanou státní pomoc označilo 41 % jejich ředitelů. Na druhém místě se s 24 % umístila první konkrétně specifikovaná pomoc, a to přechod na euro. Vyplývá to z aktuálního průzkumu PwC CEO Survey, kterého se na přelomu listopadu a prosince 2022 zúčastnily přes dvě stovky generálních ředitelů českých firem.
Propouští i konzultanti
Americká konzultační společnost McKinsey chystá jedno z největších propouštění ve své historii. Odejít by mělo 2000 ze současných 45 000 zaměstnanců, napsala s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg, podle níž se propouštění dotkne podpůrného personálu, který není v přímém kontaktu s klienty, tedy převážně administrativy. McKinsey je známá poradenskými službami pro jiné podniky, vlády a neziskové organizace, kterým často navrhuje, že by v zájmu větší efektivity měly propouštět.
Brno oživí stavební Brixx
Brněnský developer Domoplan plánuje v blízkosti konečné zastávky nedávno dokončené tramvajové trati Západní brána rozsáhlou výstavbu za 4,5 mld. Kč. Po vystoupení z „šaliny“ zde dnes člověk najde pouze pustou pláň, během několika let zde ale vyroste multifunkční městský dvojblok Brixx s více než čtyřmi sty byty, kancelářemi i špičkovým lékařským pracovištěm. Výstavba projektu, pro který už získal Domoplan územní rozhodnutí, by měla začít v první polovině příštího roku.
Slovenský autoland se rozroste
Na východním Slovensku začala výstavba průmyslového parku, kde bude mít svou továrnu na výrobu elektrických vozidel švédská automobilka Volvo Cars. Průmyslový park Valaliky vyroste ve stejnojmenné vesnici u Košic. Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele už v současnosti největším výrobcem aut na světě. Investici v hodnotě 1,2 mld. eur do nové továrny na Slovensku s kapacitou do 250 tis. vozidel ročně firma oznámila loni v létě, začátek sériové výroby ohlásila na rok 2026. Podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska stát na výstavbu strategického parku poskytne 73 mil. eur.
Gates koupil kus pivovaru Heineken
Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates koupil podíl 3,8 % v nizozemské firmě Heineken Holding, která vlastní kontrolní podíl v pivovaru Heineken. Vyplývá to z údajů nizozemského úřadu pro regulaci finančních trhů AFM. Podle agentury Bloomberg zaplatil Gates za podíl kolem 902 mil. USD. Gates akcie společnosti Heineken Holding získal od mexické firmy FEMSA. Ta 17. února prodala všech svých 18 milionů akcií ve společnosti Heineken Holding, z toho 10,8 mil. koupil Gates za aktuální tržní cenu.
Chytrého chatbota představí i Baidu
Čínská společnost Baidu hodlá v březnu představit svou alternativu chatovacího robota ChatGPT s názvem Ernie Bot. Píše o tom server CNBC. Popularita ChatGPT podporovaného společností Microsoft strmě roste díky jeho schopnosti konverzovat lidským hlasem, vytvářet podle jednoduchých pokynů texty od básní a esejů až po obchodní smlouvy nebo pomoct při programování. ChatGPT ale není v Číně navzdory velkému místnímu zájmu oficiálně dostupný.
Euro místo leva už za dva roky?
Bulharsko by mohlo vstoupit do eurozóny v lednu 2025, pokud splní všechna kritéria pro zavedení jednotné evropské měny. Uvedl to místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Bulharsko minulý týden oznámilo, že se vzdalo cíle přijmout euro v lednu příštího roku, protože se mu nepodařilo splnit některé podmínky. Bulharsko je nejchudší členskou zemí Evropské unie a doufá, že přijetí eura mu pomůže přilákat více investic. Země se však potýká s politickými problémy a v dubnu ji čekají už páté parlamentní volby za dva roky.
Hrozba další obří pokuty pro Meta
Americké internetové společnosti Meta Platforms v Itálii hrozí doplacení daně 870 milionů eur. Vyšetřování zahájil soud v Miláně na pokyn Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Ten vyzval italskou finanční policii a tamní daňový úřad, ať prověří, zda by neměla bezplatná registrace uživatelů podléhat zdanění. O případu s odvoláním na obeznámené zdroje informoval list Il Fatto Quotidiano.
Intel chce „sedět na cashi“
Americký výrobce čipů Intel sníží čtvrtletní dividendu na nejnižší úroveň od roku 2007, firma se zároveň rozhodla omezit velké investice. Chce tak šetřit hotovost v době, kdy klesá poptávka po jejích čipech, které se používají v osobních počítačích a datových centrech. Intel to uvedl v tiskovém oznámení. Společnost oznámila, že snižuje čtvrtletní dividendu na 0,125 USD na akcii, respektive 0,50 USD ročně. To je proti poslední čtvrtletní výplatě dividendy pokles o 66 %.
Globální dluh po době zase klesl
Zotavení globální ekonomiky po pandemii a následná inflace loni způsobily první roční pokles světového dluhu v dolarovém vyjádření od roku 2015. Nominální hodnota globálního dluhu se snížila přibližně o čtyři biliony na 299 bil. USD. Vrátila se tak pod hranici 300 bil. USD, kterou překonala v roce 2021. Vyplývá to ze zprávy Institutu pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.
Westinghouse postaví jaderku v Polsku
Zástupci Polska a amerického koncernu Westinghouse podepsali smlouvu o výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Učinili tak při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena ve Varšavě, napsala agentura PAP. Dohoda mezi státním podnikem Polské jaderné elektrárny a Westinghousem má Američanům umožnit zahájit předběžné plánovací práce, než se podepíše realizační smlouva. S výstavbou prvního reaktoru se má začít nejpozději v roce 2026, do rozvodové sítě by pak měl být zapojen v roce 2033.
Gen (dříve Avast) do nadace OpenWallet Foundation
Gen, nástupnická společnost Avastu, vstupuje jako jeden ze čtyř zakládajících hlavních členů do nadace OpenWallet Foundation (OWF). Nadaci OWF zakládá uskupení Linux Foundation Europe (jehož členem byl i Avast) s cílem vyvinout software na otevřeném zdrojovém kódu, který bude podporovat interoperabilitu pro širokou škálu využití digitálních peněženek, včetně plateb, prokazování totožnosti a ukládání ověřených pověřovacích údajů, jako je zaměstnání, vzdělání, finanční situace či oprávnění, a zajistí tak důvěru v digitální budoucnost. Nadace má v současné době okolo čtyřiceti členů z řad předních světových firem, akademických i státních institucí a neziskových organizací a další budou přibývat.
Na vlně kvartálních firemních výsledků:
Potěšily: Danone; Stellantis; Iberdrola; Lloyds; Rio Tinto; Molson Coors; Home Depot; Medtronic; HSBC; Alibaba; Newmont; T-Mobile.
Zklamaly: Walmart; Moderna.