Mohlo by vás také zajímat
Odpad jako zdroj příjmů a energie. Projekty biologických reaktorů jsou stále populárnější
František Novák 4. prosince 2023Do roku 2050 má objem odpadu růst o 70 procent. I proto přibývají projekty pro jeho energetické využití jak houby…
Rozpočtový chaos v Německu aneb další negativní riziko na obzoru
Dominik Rusinko 29. listopadu 2023Od poloviny listopadu se Německo nachází v rozpočtové krizi poté, co ústavní soud v Karlsruhe zakázal vládě převod 60 miliard…
Komedie v podání ODS. Strana tančí na hraně zrady, když jasně neodmítne euro
Vladimír Pikora 28. listopadu 2023Ministerstva se přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura, uvedly nedávno Hospodářské noviny na…
- ČLÁNEK
Spojené státy drtí platby za státní dluh. Na úrocích platí téměř 700 miliard dolarů ročně
Za éry demokratů a Joea Bidena v Bílém domě vzrostla za poslední dva roky obsluha federálního dluhu na 659 miliard dolarů ročně, téměř na dvojnásobek. Zadlužení začíná být podle části republikánů a ekonomů už neudržitelné.

Částka na splácení úroků amerického vládního dluhu je stále vyšší. Ve fiskálním roce končícím posledním zářím činila 659 miliard dolarů. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Platby za úroky amerického federálního dluhu narůstají do astronomické výše. Za letošní finanční rok končící posledním zářím už dosáhly výše 659 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek hodnoty celého českého HDP.
Celkový vládní dluh Spojených států překonal výši 33 bilionů dolarů. Jako poměr k americkému HDP loni dosáhl už 129 procent. Pro srovnání, řecký dluh se pohybuje na úrovni 170 procent HDP, Česko je na úrovni 44 procent.
Americký deník The Washington Post (WaPo) zdůraznil, že platby za úroky federálního dluhu stouply za poslední dva roky téměř na dvojnásobek. Navíc tyto výdaje začínají být zásadní položkou amerického státního rozpočtu.
Výdaje za úroky se blíží výdajům na obranu
Na výdajové straně se splátky úroků téměř přibližují výdajům na zdravotnictví nebo obranu. Do tří let mohou být na druhé pozici, hned za výdaji na sociální a důchodový systém. Rizikem fiskální nerovnováhy jsou vyšší základní úrokové sazby Fedu, které jsou nyní na úrovni 5,25 až 5,50 procenta. Tedy nejvýše za posledních 22 let.
GRAF: Výdaje amerického federálního rozpočtu
V období říjen 2022 až září 2023, v bil. USD.
Zdroj: U.S. Treasury Department
Část amerických ekonomů tvrdí, že vysoké výdaje na obsluhu vládního dluhu jsou nehospodárné.
Nezisková organizace Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB), která prosazuje zásadní snížení amerického zadlužení, upozornila, že americká vláda utrácí za splácení úroků svého dluhu více, než jsou veškeré federální programy pro děti, jejich vzdělávání a daňové úlevy pro rodiny.
Ještě v minulém fiskálním roce Bidenova vláda utratila za úroky 476 miliard dolarů, o rok dříve to bylo 352 miliard dolarů.
Nezávislí odborníci navíc varují před nebezpečný trendem. Splátky dluhu se totiž skokově zvyšují i přes to, že americká ekonomika rostla ve druhém kvartálu o 2,4 procenta a překonala odhady analytiků. Vysoké úrokové míry ale znamenají, že obsluha vládního dluhu bude i nadále růst.
Bílý dům sedí na časované bombě
Do konce této dekády by mohly nabobtnat až na dva biliony dolarů ročně, což by spotřebovalo až 30 procent veškerých rozpočtových příjmů federální vlády. Hrozí tak, že si Bílý dům bude muset půjčovat stále více peněz prostřednictvím vydávání dluhopisů, aby z nich mohl splácet úroky, varoval Brian Riedl z konzervativního think-tanku Manhattan Institute.
„Federální vláda sedí na časované bombě,“ varoval ekonom Riedl. Podle něj americký Kongres není schopen prosadit ani menší kroky, aby ovládl „toxickou kombinaci rostoucího dluhu a vyšších úrokových sazeb.“
V době covidové pandemie v letech 2020 a 2021 se skokově navýšily vládní výdaje Spojených států a schodek činil tři biliony dolarů, loni už byl „jen“ jeden bilion a činil 5,8 procenta ročního HDP. Letos ale opět schodek vyskočil na dva biliony dolarů, protože se nedaří snižovat výdajovou stránku rozpočtu. Příjmy z daní naopak klesají, zejména daně z kapitálových zisků.
GRAF: Rozpočtové schodky amerického rozpočtu
Za posledních 10 let, v procentech jako podíl na HDP.
Zdroj: tradingeconomics.com
„Bez ohledu na to, kde si půjčují, čelí vyšším nákladům,“ varoval vládu Donald Schneider, ekonom z americké investiční banky Piper Sandler, který dlouhodobě kritizuje vysoké rozpočtové schodky a má blízko k Republikánské straně.
Yellenová Bidenovu politiku chválí
Americká ministryně financí Janet Yellenová Bidenovu ekonomickou a rozpočtovou politiku navenek chválí s tím, že se současná administrativa zaměřuje na snižování rozpočtových schodků a na přechod americké ekonomiky ke zdravému a udržitelnému růstu.
Část ekonomů, kteří mají názorově blíže k demokratům, tvrdí, že rizika růstu úrokových sazeb pro americký rozpočet jsou nadhodnocené. Americká vláda stále dokáže přilákat kupce amerických dluhopisů z celého světa. Předpokládá se také, že americká inflace bude v příštích měsících klesat a s tím i úrokové sazby. V září americká míra inflace činila 3,7 procenta.
Dean Baker z levicového Centra pro ekonomický a politický výzkum připomenul, že zadlužení Japonska je na mnohem vyšší úrovni – loni to bylo 264 procent japonského HDP – než mají Spojené státy, a přesto země nezbankrotovala.
Republikáni Bush a Trump se také zadlužovali
Analytik z levicově zaměřeného thinku-tanku Center for American Progress Bobby Kogan rovněž americké zadlužení nevnímá jako velkou hrozbu. Navíc tvrdí, že během prezidentování republikánů George W. Bushe a Donalda Trumpa došlo k výraznému snížení daní a tedy i snížení rozpočtových příjmů. Zadlužení USA během jejich působení v Bílém domě narostlo o deset bilionů dolarů.
„Samozřejmě je lepší platit méně úroků než více. Ale představa, že jde o nějakou katastrofu, je prostě mylná,“ tvrdí Kogan. Vláda Spojených států je i nadále pro investory důvěryhodná a nebude problém rozpočtové schodky financovat vydáváním dalších dluhopisů.
Finanční analytička Kyla Scanlonová ale varovala před tím, že americký finanční sektor není ochoten absorbovat nové emise amerických dluhopisů v době, kdy zadlužení roste rychleji než americká ekonomika.
Na druhou stranu deník The Financial Times uvedl, že zájem o americké dluhopisy u zahraničních investorů, hlavně čínských a japonských, byl během tohoto roku poměrně stabilní. Japonsko a Čína také drží největší část amerických dluhopisů mezi zahraničními subjekty. Celkem zahraniční investoři včetně zahraničních vlád ovládají zhruba 30 procent amerického dluhu, který je veřejně obchodován.

každý pátek ve vašem e-mailu.