Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
Zděšení na trzích. Akcie zachvátily výprodeje pod vidinou nástupu recese v USA
Štěpán Křeček 5. srpna 2024Akcie po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám, že ekonomika Spojených států by se mohla nacházet v horším…
- Komentář
Rozhodně neprodávat! Zní od analytiků směrem k titulům pražské burzy. Proč ten optimismus?
Čeští i zahraniční analytici, jejichž odhady prezentuje agentura Bloomberg, věří, že v příštích zhruba dvanácti měsících si více či méně polepší každý z tuctu titulů indexu PX. V příštím roce se podle expertů bude nejvíce dařit akciím Kofoly. Letošní i historickou výkonnost indexu i jeho titulů rozebírá ve svém komentáři hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda ze skupiny Davida Rusňáka.
Navzdory burzovním propadům posledních týdnů jsou analytici titulů pražské burzy stále optimisty.
Pro příštích zhruba dvanáct měsíců předpovídají růst každé ze společností, jejíž akcie se obchodují v rámci indexu PX.
Pohled do historie už skýtá „vyváženější“ obrázek. Ovšem i historie má své šampiony. Za posledních pět let si nejvýrazněji polepšily akcie O2, v uplynulém desetiletí pak akcie Pegas Nonwovens – o bezmála 270 procent.
GRAF: Vývoj indexu PX pražské burzy
Za posledních 5 let, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Index PX pražské burzy má před sebou výborný rok. Alespoň tedy při pohledu na konsensuální odhady takzvané cílové ceny. Čili ceny, za kterou se daná akcie, jež je součástí indexu, bude prodávat v posledním čtvrtletí roku 2019.
Polepší si všichni
Čeští i zahraniční analytici, jejichž odhady prezentuje agentura Bloomberg, věří, že v příštích zhruba dvanácti měsících si více či méně polepší každý z tuctu titulů indexu PX. Doporučení prodeje je jen zřídkavé, objevuje se v necelých sedmi procentech případů.
Nejvíce experti věří akciím Kofoly. Její dvanáctiměsíční cílovou cenu stanovují o více než 70 procent výše, než je její závěrečná cena (tj. z 18. prosince 2018) . Ta v současnosti činí 286 korun, analytici ovšem v konsensu věří, že se do roka vyhoupne až nad 491 korun.
O více než třetinu by si měly polepšit také akcie CETV (o 47 procenta) a akcie Stocku (o 38,8 procenta). Přesně třetinu by si pak měly připsat akcie Erste Bank. Relativně nejméně věří analytici akciím ČEZ, resp. Pegas Nonwovens, které mají v příštím roce povyrůst pouze o 6,1, resp. 4,3 procenta.
Doporučení? Nakupovat
Optimismus je patrný i z přímých doporučení jednotlivých analytiků. U pěti titulů dominovalo k předvčerejšímu dni doporučení „nakupovat“.
Nejvýrazněji byla tato dominance patrná v případě akcií Avastu, které doporučuje nakupovat deset analytiků z deseti.
Pro příští rok věří analytici také bankovním titulům pražského parketu. Akcie Erste Bank radí právě teď nakupovat dvacet expertů, doporučení „držet“ uvádějí čtyři analytici a žádný pak nedoporučuje prodej.
V případě Komerční banky radí deset analytiků nákup, pět držení a pouze jediný doporučuje prodávat. Monetu doporučuje nakupovat osm analytiků, drželi by ji tři a žádný by neprodával. Doporučení k nákupu pak dominují ještě v případě Kofoly (4-0-0) a CETV (3-1-0).
V případě následující šestice titulů vévodí doporučení „držet“: Vienna Insurance Group (3-5-1), O2 (3-4-1), Stock (2-3-1) a Pegas (0-4-0). U ČEZ (6-6-5) a Philip Morris (2-2-0) radí stejný počet analytiků „nakupovat“ a „držet“.
Z celkem 116 doporučení na některý z titulů pražské burzy, která aktuálně Bloomberg prezentuje, hned 71 (tedy zhruba 61,2 procenta) radí nákup. Výrazně méně, 37 doporučení (31,9 procenta), pak zní „držet“. A pouze osm doporučení, tedy 6,9 procenta, zní „prodej“.
Optimismus vs. realita
Je však třeba mít na paměti, že analytici obecně mají sklon ke spíše optimistickému posuzování budoucí výkonnosti jednotlivých titulů. Skutečnost bývá nezřídka chmurnější, než nač ukazují cílové ceny stanovované s přibližně ročním předstihem.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Proč netáhne pražská akciová burza investory?
Stane se Start živou vodou pro pražský burzovní parket?
Vezměme si příklad akcií Kofoly. Před rokem touto dobou jim analytici v konsensu přisoudili jednoroční cílovou cenu ve výši 496 korun za kus. Tři čtvrtiny analytiků tehdy radili „nakupovat“, čtvrtina „držet“ a žádný nedoporučoval prodej.
Ve skutečnosti se však jedna akcie Kofoly prodává za 286 korun a rozdíl mezi cílovou cenou a skutečností je prakticky nejvyšší v celé burzovní historii titulu.
Minulost napoví
Jistější je obracet se do historie. Index PX pražské burzy od začátku roku do včerejšího dne poklesl o 4,66 procenta.
GRAF: Vývoj indexu PX pražské burzy
Za posledních 12 měsíců, v bodech.
Zdroj: tradineconomics.com
Z jednotlivých titulů, které se v jeho rámci obchodují, ztratila procentuálně nejvíce Kofola, a to 31,81 procenta. Druhý nejhorší výkon podaly akcie CETV, které za letošek odepsaly 27,72 procenta. Na třetím místě nelichotivého žebříčku se ocitá Stock se ztrátou 22,02 procenta.
Naopak nejvýrazněji si polepšily akcie Avastu, o 17,04 procenta. Druhý v pořadí tahounů indexu skončil ČEZ, jenž si připsal 11,18 procenta, a na třetím místě skončil Pegas Nonwovens, s 6,44 procenta v plusu.
Z dvanácti titulů, které se v rámci indexu PX aktuálně obchodují, se jich v letošním roce devět propadá, zatímco pouze tři rostou.
Pro srovnání, loni si index PX za celý rok polepšil, a to o 15,58 procenta. Všechny tituly, které se v jeho rámci loni obchodovaly, přitom skončily v černých číslech, až na jediný – Monetu. Tahounem indexu byly loni akcie CETV, které si připsaly 48,59 procenta, zatímco zmíněná Moneta si pohoršila o 0,66 procenta.
Rozkolísanost roste kvůli Fedu
Je tedy patrné, že globální trendy se promítají i na pražském parketu. Zatímco totiž rok 2017 byl na mezinárodních kapitálových trzích nesmírně příznivý, prakticky od samého počátku letošního roku jsou trhy značně rozkolísané. A zvláště v posledních týdnech jsou i silně rozladěné.
Od 19. listopadu je index PX soustavně pod svojí zahajovací úrovní ze začátku letošního roku.
Klíčovým důvodem letošní poměrně špatné nálady na světových trzích je primárně zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, které způsobuje odliv kapitálu z rizikovějších trhů včetně právě pražské burzy.
Pesimismus globálních investorů ovšem živí také obava z eskalace napětí v obchodním vztahu USA a Číny, strach z čínského zpomalení růstu nebo takzvaný tvrdý brexit.
Premiant Pegas
Vydáme-li se hlouběji do historie, pak za posledních takřka deset let, od začátku roku 2009, si z titulů, které se v rámci indexu PX aktuálně obchodují, nejvíce polepšil Pegas Nonwovens, a to o 267,23 procenta. Nejvýrazněji v témže období ztrácí CETV, 82,25 procenta.
Index PX jako celek v souhrnu od začátku roku 2009 získal 18,13 procenta. Za posledních takřka pět let, od začátku roku 2014, je pak „šampionem“ O2, která si připisuje 157,38 procenta.
Nejvýrazněji si od začátku roku 2014 pohoršuje Vienna Insurance Group (VIG), a sice na 46,06 procenta. Index PX si v témže období polepšil o 3,93 procenta.