Kombinace stárnoucí populace a využívání umělé inteligence může být pro některé státy zhoubou. Tento trend povede k výrazné platové nerovnosti, která vyústí v otřesy ve společnosti už v roce 2030.
Tvrdí to americká poradenská společnost Bain & Company ve své nejnovější prognóze pracovního trhu, kde varuje před tím, že průmyslové státy čekají velké změny, které se začnou projevovat už po roce 2020 a eskalovat budou v následujících deseti letech.
„Nadcházející desetiletí bude charakterizováno nezvykle vysokou úrovní nestability a výkyvů,“ komentoval studii Walter Sinn, šéf zastoupení firmy Bain & Company v Německu.
Už na začátku následující dekády budou mít vyspělé ekonomiky problémy s nedostatkem pracovní síly. Ve Spojených státech se počet pracovníků zvýší jen minimálně, v ekonomikách západní Evropy spíše poklesne.
To povede k tomu, že firmy budou stále více investovat do technologií, aby se s nedostatkem pracovní síly vyrovnaly. Nastupující digitalizace výroby a některých sektorů služeb od roku 2015 zvýšila produktivitu práce až o 30 procent.
Jen ve Spojených státech by mohlo dojít ke ztrátě až čtvrtiny všech pracovních míst.
GRAF: Jak se zvýší produktivita ve vybraných sektorech USA vlivem automatizace
Srovnání mezi roky 2015 a 2030, v procentech
Zdroj: US Bureau of Economic Analysis; US Bureau of Labor Statistics; Bain Macro Trends Group analysis, 2017
Kvalifikovaní lidé si polepší, ostatní na tom budou hůře
Německo jako čtvrtá nejsilnější ekonomika světa by tímto trendem mělo být dotčeno méně než Spojené státy.
Asi pětina pracujících v Německu na další digitalizaci ekonomiky vydělá, protože splňuje požadavky na kvalifikované pozice v budoucích letech. Platy těchto zaměstnanců výrazně porostou, naopak střední třída se bude dostávat pod stále větší finanční tlak.
Nerovnost v příjmech a bohatství, která je už současným trendem, se tak bude zvětšovat. Dojde k postupné „erozi střední třídy“.
Tento trend se silněji projeví po roce 2020 a bude také příčinou zpomalování ekonomického růstu. V momentě, kdy nastane pokles investic, hrozí globální stagnace a recese.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Robotů-vynálezců přibývá. Co si ale s nimi počne patentový systém?
Vladimír Kulla (Siemens): S umělou inteligencí se život stane pohodlnějším, jen co si na ni zvykneme
Bída, hlad, lidé bez práce? Ne. Digitalizace žádnou nezaměstnanost nezpůsobí
Změny úrokových sazeb
Bouřlivá dekáda, která lidstvo čeká po roce 2020, představuje podle analytiků Bain & Company pro firmy velká rizika.
Jedním z nich mohou být například rychlé změny úrokových sazeb. Investiční boom může vyhnat sazby vysoko, ke konci desetiletí by naopak oslabení ekonomického růstu vedlo k jejich snižování až k nulové úrovni.
Hrozbou pro podnikatele je i demografický vývoj populace. Její stárnutí společně s rostoucí nezaměstnaností a nerovnováhou mezi velikostí ekonomicky aktivního a neaktivního obyvatelstva. Vyšší počet starobních důchodců a méně lidí, kteří budou na důchody vydělávat, způsobí vážné problémy důchodových a sociálních systémů. Hrozí tak vyostření generačních konfliktů.
Demografický vývoj světové populace. V roce 2050 bude na planetě žít 9,7 miliardy lidí. Zdroj: OSN
Firmy se musí připravit
To vše může vyvolat politickou nestabilitu. Vlády mohou reagovat větší regulací finančních trhů, vyššími daněmi pro firmy, ale to k uklidnění podle analytiků nebude stačit.
„Firmy by se měly připravit na extrémní volatilitu na trzích po roce 2020,“ varuje Sinn. Politici a vlády podle něj budou potřebovat zejména pružnost a odolnost.
„Ve svém produktovém portfoliu budou muset firmy pokrývat větší socioekonomické spektrum. Pouhé spoléhání na poptávku poměrně bohaté střední třídy už nebude stačit,“ dodává.