K tomu, abychom v budoucnu byli zdravější, odolnější a udržitelnější, je třeba znovu nastartovat ekonomiku i s ohledem na životní prostředí. Oživení ekonomik po celém světě je obrovská výzva, zároveň ale i historická příležitost.
Snaze o nalezení nejkratší cesty k opětovnému růstu se stěží vyhneme. To by ale mohlo
vyústit v krátkodobé investice do odvětví s velkou uhlíkovou stopou, obzvláště na rozvíjejících se trzích.
Dosažení cílů Pařížské dohody o klimatu by se tak na míle vzdálilo a v budoucnu bychom mohli čelit mnohem horší klimatické krizi.
Když namísto toho s rozmyslem investujeme biliony dolarů, které vlády po celém světě
slíbily na oživení ekonomik, a urychlíme přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku, můžeme si vybrat vlastní budoucnost – tu s dlouhodobě udržitelným růstem.
Odolnost vůči budoucím šokům
Máme nyní možnost ve velkém financovat pokrok v oblasti environmentálních technologií
a pokrýt vysoké počáteční náklady, které jsou potřeba, aby se z využívání obnovitelných
zdrojů a nízkouhlíkových energií stal standard.
Tím vybudujeme i odolnější světovou ekonomiku, protože nebudeme tolik vystaveni dopadům klimatické změny.
Posílení odolnosti vůči budoucím šokům by mělo být hlavní prioritou v plánech na oživení ekonomiky.
Investice do snižování emisí
HSBC se rozhodla využít své velikosti, rozsáhlé sítě a vlivu, aby hrála vedoucí roli při vytváření udržitelnějšího a inkluzivnějšího ekonomického růstu.
Plně podporujeme sedm priorit vytyčených ETC k začlenění přechodu na větší udržitelnost do plánů oživení ekonomiky. Nejefektivnější cestou, jak podpořit zelenější ekonomiku, je výrazné snížení nákladů na financování projektů zaměřujících se na životní prostředí.
K tomu patří i zaměření se na investice do systémů obnovitelné energie, zelené infrastruktury a inovací aktivit, které vytvářejí méně emisí.
HSBC si uvědomuje i důležitost podpory snížení emisí v těžkém průmyslu a v odvětvích s vyšší uhlíkovou stopou bez zbytečné destabilizace. V souladu s prioritami ETC tedy banka směruje síly k podpoře a urychlení přechodu k systému snížených emisí v těžkém průmyslu, například v automobilovém či fosilním.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Martina Petrová (Klimatická zeleň): Českou „střechu Evropy“ čeká boj o vodu
Jiří Denner (MICo): Bude trvat ještě roky, než bude zelená energie dávat ekonomický smysl
Bioplyn vs. zelená elektřina. V USA se rozpoutal spor plynárenské lobby s ekology
K usnadnění investic do udržitelných projektů HSBC využije nástrojů globálního obchodu a dodavatelských řetězců, zároveň pomůže postavit místní finanční centra s důrazem na udržitelné financování.
Na rozvíjejících se trzích, u kterých bude tento přechod nejsložitější, se zaměří na oblasti s nejvyšším přínosem. Při podpoře zotavení firem a jednotlivců bude banka hledat nové způsoby, jak zákazníkům pomoci zvyšovat jejich majetek a blahobyt, zatímco jejich peníze budou pracovat na budování zelenější budoucnosti.
Zelený restart
Covid-19 si vybral vysokou daň, ale poskytl nám šanci zastavit se a zvážit dostupné možnosti. Naše budoucí sociální a ekonomické blaho závisí na zdravém životním prostředí, což vyžaduje značné investice a dlouhodobou perspektivu.
V bankovnictví zvažujeme riziko a výnos. Tato investice podle mě nabízí výnos naprosto zásadní: čistší, spravedlivější, prosperující a udržitelnější budoucnost.
Pokud restartujeme ekonomiku zeleně, nepřipravujeme půdu pouze pro opětovný, ale i pro trvalý růst.