Mohlo by vás také zajímat
Odešel špičkový, liberálně orientovaný ekonom s mezinárodním přesahem
Lukáš Kovanda 25. července 2024Ve věku 83 let zemřel ekonom a ministr hospodářství z vlád Václava Klause z počátku 90. let, pozdější stálý představitel…
Co vaši personalisté tuší, ale bojí se vám to říct. Jak na bezpečnost lidských zdrojů?
Petr Moroz 8. ledna 2024V posledních třech letech prošel svět personalistiky, lidských zdrojů a náboru radikálními změnami. Tento posun přinesl nové výzvy v oblasti…
Nový šéf Ústavního soudu: Kdysi zprostil viny disidenty, později třeba rehabilitoval odsouzené z 50. let
Redakce 7. srpna 2023Josef Baxa se od úterý 8. srpna 2023 stal v pořadí čtvrtým předsedou Ústavního soudu České republiky. Přečtěte si profil z pera Adama…
- ROZHOVOR
Renata Vesecká: Česká větev kauzy MUS míří k vydání rozsudku
Českou větev kauzy Mostecké uhelné (MUS) projednává už několik let pražský městský soud. Nicméně do konce roku by už mělo dojít k jejímu ukončení.
Stále nedořešený případ společnosti Mostecká uhelná z konce devadesátých let čeká na svoje vyústění. V roce 1999 schválila vláda Miloše Zemana prodej 46procentního státního podílu firmě Investenergy za 650 milionů korun.
Podle advokátky a bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké, která v kauze vystupuje jako zmocněnec zúčastněné osoby, již průběh tzv. české větve kauzy míří k vyvrcholení. „Celý průběh již v zásadě míří k rozhodnutí, tedy vydání rozsudku,“ říká exkluzivně pro Peak.cz.
Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů – Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquesa de Grooteho. Belgičan jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody.
Českou větev kauzy MUS projednává už několik let pražský městský soud. Česká obžaloba tvrdila, že Koláček, Kraus, Diviš, Klimecký a Čmejla ovládli MUS jejími vlastními penězi s využitím nepřehledné struktury firem. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun.
Verdikt Ústavního soudu
Do kauzy nyní zasáhl verdikt Ústavního soudu, který zrušil české rozhodnutí o uznání švýcarského rozsudku nad exmanažerem MUS Petrem Krausem. Důvodem je porušení práva na soudní ochranu. Česká justice se dostatečně nevypořádala s tvrzením o možném porušení práva na tlumočení a překlad v soudním řízení ve Švýcarsku. Znovu musí rozhodnout Městský soud v Praze.
Kraus si ve Švýcarsku za podíl na tunelování MUS vyslechl trest odnětí svobody 36 měsíců, z toho 16 měsíců nepodmíněně, který už vykonal, a také peněžitý trest. Soud v nálezu netvrdí, že Švýcaři porušili Krausova práva, jen upozorňuje na to, že česká justice v řízení o uznání dostatečně nevypořádala jednu ze sporných otázek. Dalším námitkám obsaženým ve stížnosti Ústavní soud nevyhověl.
Pražský soud loni uznal rozsudek švýcarského federálního trestního soudu v celém rozsahu výroku o vině. Z výroku o trestu uznal tu část, která zahrnuje „uložení náhradní hodnoty“ ve prospěch Švýcarské konfederace ve výši zhruba 12,5 milionu švýcarských franků (přibližně 318 milionů korun). Uznání peněžitého trestu v obecné rovině otevírá českým orgánům cestu k obstavení Krausových účtů nebo získání náhradní hodnoty z cenných papírů či pozemků. „Z informací, které mám, zatím tyto kroky asi činěny nebyly,“ uvedl advokát.
Podle švýcarského trestního zákoníku se Kraus dopustil podvodu a opakovaného závažného praní špinavých peněz. V Česku by stejné jednání mohlo být kvalifikováno jako podvod a legalizace výnosů z trestné činnosti. Uznání švýcarského rozsudku potvrdil po pražském městském soudu také Vrchní soud. Obě rozhodnutí ale ústavní soudci zrušili. V novém řízení půjde znovu především o uznání či neuznání peněžité sankce.
VÍCE K TÉMATU:
Podaří se dostat peníze zpět do republiky?
Vesecká: Městský soud provedl větší dokazování než Švýcaři
Příští měsíc bude pokračovat u Městského soudu v Praze hlavní líčení v trestní věci Mostecké uhelné. Co lze podle vás očekávat?
Od loňského roku se v této trestní věci účastním hlavního líčení jako zmocněnec zúčastněné osoby. Jedná se již o několikáté odročené jednání, myslím, že celý průběh již v zásadě míří k rozhodnutí, tedy vydání rozsudku.
Ve věci již jeden rozsudek je, a to rozsudek soudu ve Švýcarsku. Je jím soud ČR vázán?
Není a není vázán ani provedenými důkazy co do obsahu či rozsahu. V rámci České republiky Městský soud v Praze provedl opravdu rozsáhlé dokazování, ve větší šíři než soud švýcarský. Provedené důkazy ukázaly na zásadní a důležitou úlohu státu zastoupeného činností vlády a především zpravodajských služeb či rozhodování v rámci privatizačních procesů.
V trestní věci Mostecké uhelné se ukázaly postupy a přístupy státu k těmto procesům. Rozsudek švýcarského soudu by byl pro soudy v ČR zásadní pouze tehdy, pokud by bylo dospěno k závěru, že se jedná o totožném skutku. Pak by v úvahu přicházela aplikace zásady „ne bis in idem“, tedy ne dvakrát o tomtéž.
Jaká je úloha zmocněnce v trestním řízení?
Zmocněnec zastupuje zúčastněnou osobu, eventuálně poškozeného, a má všechna práva zúčastněné osoby, tedy může se účastnit výslechů svědků, průběhu hlavního líčení, podávat opravné prostředky, činit návrhy, nahlížet do spisu a podobně.
Vy jste zmocněncem společností Sluneční chrám Maitrea a.s. a Maitrea Anstalt. Jak se jich trestní řízení dotýká? Podle našich informací není proti těmto společnostem vedeno trestní řízení.
To je pravda, jedná se o zúčastněné osoby, tedy ty, jejichž věci nebo části majetku byly v trestním řízení zajištěny, a k návrhu státního zástupce by mohlo být rozhodnuto o zabrání těchto zajištěných věcí. Zabrány by mohly být proto, že by se mohlo jednat o výnosy z trestné činnosti.
České soudy se v současné době zabývají také uznáním a výkonem části rozsudku švýcarských soudů. Může uvedené ovlivnit rozhodování Městského soudu v Praze?
Částečně ano, protože se jedná o žádost švýcarského státního zastupitelství o zajištění a konfiskaci majetku Antonia Koláčka jako náhradní hodnoty výnosu z trestné činnosti, za niž byl odsouzen ve Švýcarsku. Ohledně uvedeného majetku však přichází v úvahu i rozhodování zdejšího Městského soudu v Praze, a to právě v intencích eventuálních náhrad škod, pokud by byla trestná činnost v ČR prokázána.
Je tedy vhodné, aby o uznání rozsudku švýcarského soudu nebylo Městským soudem v Praze rozhodováno do té doby, nežli bude stejným soudem rozhodnuto o trestní věci Mostecké uhelné společnosti. Navíc v současné době Ústavní soud ve věci dalšího z odsouzených ve Švýcarsku, Petra Krause, rozhodl o tom, že zrušil rozhodnutí českých soudů o uznání rozsudku švýcarského soudu ohledně jmenovaného.