Mohlo by vás také zajímat
Notářská komora spouští nový systém pro zabezpečení úschov, pohyby peněz půjde sledovat
Libor Akrman 16. července 2024Uschovat peníze při transakci, typicky větší sumu při nákupu nemovitosti, bude od příštího měsíce u všech notářů bezpečnější. Nový systém…
Odblokuje nový stavební zákon „paralýzu“ českého stavebnictví?
Libor Akrman 8. července 2024Od začátku července začal platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby, jako jsou…
Finanční instituce v digitální éře: očekávání uživatelů naráží na výzvy starých IT systémů
Libor Akrman 19. ledna 2024Bankovní sektor v důsledku technologického rozvoje i měnících se preferencí ze strany zákazníků, které jdou s tímto rozvojem ruku v…
- ROZHOVOR
Radim Neubauer (Notářská komora ČR): V digitalizaci notářství jsme evropskými lídry
Notáři budou moci provádět část zápisů v elektronické podobě. Bude zejména možné založit obchodní společnost on-line, distančním způsobem lidé zařídí i další úkony ve fungování firem. O tom, co vše novela k digitalizaci notářské činnosti přináší, jsme si povídali s prezidentem Notářské komory ČR Radimem Neubauerem.
Je to pár dní, co Senát schválil novelu k digitalizaci notářské činnosti. Účinnosti by měl nabýt od září a notáři tak budou již za pár týdnů moci provádět část zápisů v elektronické podobě.
Změna notářského řádu navazuje na zákon o právu na digitální služby, díky kterému lidé získají právo řešit úřední věci výhradně elektronicky.
„Konkrétně si lidé budou moci založit z domova obchodní společnost. Zájem čekáme hlavně o běžné společnosti s ručením omezeným, dále bude například možná on-line účast na valné hromadě. Novela notářského řádu občanům také velmi usnadní vyřízení apostily. A nově bude Notářská komora vést Evidenci ověřených podpisů a Sbírku dokumentů,“ říká v rozhovoru pro Peak.cz Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.
Podle jeho slov je Česko v digitalizaci legislativních záležitostí v Evropě jedna z nejrychlejších zemí. Takto digitalizované služby mají zatím pouze v Rakousku, od příštího roku je pak zavede také Německo a možná také i Španělsko.
Jak hodně vstupuje digitalizace do oblasti legislativy?
Dá se říci, že v české legislativě je notářství z pohledu objemu nabízených služeb on-line vlastně průkopníkem digitální transformace. Lidem právo na digitální služby dává zákon. Běžný občan zatím ale zná a využívá hlavně elektronický podpis či datovou schránku.
Radim Neubauer |
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 2015 je prezidentem Notářské komory ČR. |
Přispěla k tomu pandemie, nebo jde o přirozený proces?
My jsme na potřebu digitální transformace notářské činnosti upozorňovali již před pandemií, ale větší ohlas jsme na toto téma nezaznamenali. Pak ale přišla pandemie a s ní situace, kdy fungovali hlavně ti, kdo se již v on-line prostředí pohybovali, případně do něj přecházeli.
Takže covidová omezení tomuto přechodu určitě výrazně pomohla. Myslím, že časem by k digitalizaci některé notářské agendy došlo, ale pravděpodobně by ten proces nebyl tak rychlý.
Aktuálně prošel sněmovnou zákon umožňující založení s.r.o. online. Kdy vstoupí v platnost a co vše přináší?
Zákon už prošel i Senátem a čeká na podpis prezidenta. Od září tedy část notářské agendy bude možné vyřídit na počítači bez fyzické návštěvy kanceláře. A notáři budou oprávněni některé zápisy sepisovat v elektronické podobě.
Konkrétně si tedy lidé budou moci založit z domova obchodní společnost. Zájem čekáme hlavně o běžné společnosti s ručením omezeným, dále bude například možná on-line účast na valné hromadě. Novela notářského řádu občanům také velmi usnadní vyřízení apostily a nově bude Notářská komora vést Evidenci ověřených podpisů a Sbírku dokumentů. Ta bude obsahovat údaje o zápisech a oba dva rejstříky se zpřístupní veřejnosti. Lidé si tedy budou smět ověřovat pravost ověřovací doložky nebo i notářského zápisu, čímž se zvýší ochrana proti podvodům.
Videokonferenční akt
Jak to celé on-line zakládání a valné hromady tedy budou fungovat v praxi?
Notářská komora pro nejvyšší možnou úroveň zabezpečení a ověření identity vybudovala vlastní zabezpečený komunikační kanál s víceprvkovým ověřením. Žadatel se s notářem spojí videokonferencí a následně bude kontrolována jeho identita, pravost předložených dokumentů i to, že se jedná o jeho svobodnou vůli.
Nebude tedy stačit pouze vyplnění nějakého webového formuláře, kde by mohl kdokoliv napsat třeba i fiktivní údaje, odklikal, co potřebuje, a vytiskl si notářský zápis. Takové návrhy tady dříve od různých subjektů byly, ale právě kvůli problému se zabezpečením nebyly akceptovány.
Již několik let se o tomto zákonu hovoří, proč to nešlo dříve?
Novelizovat notářský řád bylo v rukou zákonodárců a my jsme rádi, že nás vyslyšeli. Samozřejmě to mohlo být dříve, ale i později, s velkou pravděpodobností tu určitá vůle už byla a pandemie situaci urychlila.
Každopádně by byla škoda nevyužívat dostupné technologie a nezlepšovat lidem kvalitu života či neusnadnit komunikaci s úřadem hendikepovaným občanům.
Co vše kromě založení s. r. o. může být nebo bude zdigitalizováno?
Zatím se jedná o zakládání obchodních společností a možnost konání valných hromad on-line, bez nutnosti fyzické přítomnosti v kanceláři notáře, což bude výraznou časovou úsporou pro podnikatele. Dále již nebude nutné osobně navštěvovat notářskou kancelář kvůli ověření pravosti doložky o ověření podpisu nebo pravosti notářského zápisu, zde budeme využívat ověřovací QR kódy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Petr Koutný (BSC): Digitalizace dala klientům silné nástroje, bankám ale způsobila vrásky na čele
Česko na křižovatce. Pomůže digitalizace skoncovat s jeho pověstí levné montovny?
Není důvod využít nabídku ke koupi předem založené firmy
Data jsou v bezpečí
Jsou naopak nějaké oblasti, kde to nejde?
Součástí notářské agendy jsou i jednání, na kterých stále považujeme osobní přítomnost za zásadní. A to hlavně kvůli vypjatým emocím. Jsou to hlavně pozůstalostní řízení, u kterých se schází příbuzní, kteří mezi sebou nemusí mít dobré vztahy. Což může umocnit i následné dělení majetku po jejich zemřelém příbuzném.
Notář zde často působí jako jakýsi rodinný mediátor a osobní kontakt zde hraje nemalou roli. Z obdobných důvodů nelze digitalizovat závěti a manželské smlouvy. Bude-li digitalizace žádaná v oblasti zakládání společností a konání valných hromad, lze uvažovat o jejím posunu směrem ke kupním a darovacím smlouvám.
Jak jsou na tom jinde v Evropě? Můžeme si brát někde inspiraci, nebo naopak inspirujeme „zbytek světa“?
Možná to bude znít překvapivě, ale v digitalizaci notářství jsme evropskými lídry. Takto digitalizované služby mají zatím pouze v Rakousku, od příštího roku je pak zavede také Německo a možná i Španělsko.
Klíčovým faktorem při digitalizování služeb je zabezpečení. Jak toto řešíte v legislativě, kde jde velmi často o extrémně citlivá data?
Digitalizace se v tento okamžik týká oblastí, kde se data ve veřejných rejstřících již dnes objevují. Pohybujeme se tedy v ochraně v tomto prostředí obvyklé. Navíc Notářská komora ČR provozuje už dnes seznamy a evidence, které nejsou zcela veřejné a citlivá data obsahují, a má s tím dostatečné zkušenosti.
Podrobnosti však nechceme z pochopitelných důvodů zmiňovat. Zabezpečení nejenže odpovídá současným trendům a požadavkům, ale navíc ho neustále zdokonalujeme.