Na finančních trzích obchoduji již více než 30 let, ale nikdy v životě jsem neviděl zahraničního lídra, ani žádného předchozího amerického prezidenta, který by komentoval kroky centrální banky jiného státu. Až do tohoto týdne.
Donald Trump zkritizoval Evropskou centrální banku (ECB) za to, že se snaží získat slabším eurem neoprávněnou výhodu vůči dolaru.
Americký prezident obrátil svou pozornost na ECB, která přitom může být pro Fed vzorem v oblasti snižování sazeb.
Čeká Fed překvapení?
Fed totiž postupuje při určování sazeb nesprávně, protože se rozhoduje podle inflace ve čtvrtém čtvrtletí. Skutečná čísla růstu HDP tak mohou být pro Fed velkým překvapením.
Osobně jsem zastáncem silného dolaru, protože si myslím, že likvidita v dolarech je, zejména pro subjekty mimo USA, omezená. Nicméně je jasné, že v probíhající obchodní válce je slabší dolar, který by podpořil americký export, potřebný.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Původní byznys amerického prezidenta se zadrhává. Z Trump Toweru se lidé stěhují pryč
Trumpova „láska až za hrob“ ke clům je varováním i Evropě a Česku
Slabý dolar, by kromě USA podpořil i rozvojové trhy a globální ekonomický růst. Trumpovy komentáře mě proto stále více utvrzují v názoru, že jeho administrativa bude i nadále tlačit na oslabení dolaru.
Ať už prostřednictvím verbální intervence, nebo nátlaku na Fed, aby snížil úrokové sazby na jedno procento, nebo dokonce na nulu.
Předvolební kampaň
Poslední týdny nám navíc dokazují, že Fed je teoreticky připraven snížit sazby na nulu.
Předvolební maraton v USA odstartoval Donald Trump slibem, že se setká s čínským prezidentem. Tím okamžitě nastartoval akciové trhy a udělal z dolaru novou zbraň, kterou má ve svých rukou.