Mohlo by vás také zajímat
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
- Komentář
OPEC na scestí. Slábne síla mocného ropného kartelu?
Je ropný kartel OPEC konečně mrtvý? Tuto otázku si položil také americký novinář Grant Smith. Jedno je z jeho analýzy zřejmé. Nejmocnější kartel svádí epickou bitvu s břidlicí. Strategie OPEC se ale obrací proti němu, neboť vyšší ceny ropy motivují těžaře z břidlic k větší těžbě.
Pokud někde funguje ekonomická teorie v praxi, pak je to určitě u kartelu OPEC. Už od svého vzniku před padesáti lety je ropný kartel učebnicovým příkladem, jak může obchodní dohoda úspěšně bránit konkurenci.
Čtrnáctičlenný klub ropných států, který čerpá 40 procent černého zlata po světě, má obrovský vliv na zásadní komoditu, a tím i globální ekonomiku.
Klinická smrt?
Dohoda OPEC trvá |
OPEC se 30. listopadu 2017 ve Vídni podle očekávání dohodl, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce roku 2018. K rozhodnutí se později připojila také skupina zemí mimo ropný kartel zahrnující Rusko. Kartel rovněž rozhodl omezit těžbu v Nigérii a Libyi. Oznámil to saúdskoarabský ministr energetiky Chálid al-Fálih. Naznačil ovšem, že zúčastněné země by v polovině příštího roku mohly dohodu přehodnotit.. |
Již několikrát se spekulovalo o konci kartelu, nekrolog OPEC byl také napsán už mnohokrát, ale Organizace zemí vyvážejících ropu, jak zní plný název ropného kartelu, zatím pokaždé překvapila své kritiky.
Na kahánku měl OPEC před pár lety, kdy vlna nových technologií a objevy nových zdrojů otřásaly světovým obchodem v energetice. Ale ropy je světu stále třeba, takže i přes různé šoky OPEC pokračuje.
Další vlně možného boje o přežití čelí kartel v současnosti. USA, které byly donedávna jeho největším zákazníkem, produkují rekordní množství ropy ze svých břidlicových ložisek.
Proto OPEC opět nasadil svůj prověřený postup: omezení těžby za účelem zvýšení cen (viz infobox), které se před dvěma lety propadly na historická minima. Zda se tato taktika opět vyplatí, není jasné.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD
Zdroj: TradingView
Současná situace
Mírná vzestupná reakce cen ropy na postup OPEC vyvolala pochybnosti o jeho síle ovlivnit trh jako v minulosti.
Před rokem, v listopadu 2016, ceny ropy vystoupaly nad 50 dolarů za barel poté, co členové OPEC pod vedením Saúdské Arábie, Íránu a Iráku dokázali překonat vzájemné antipatie a spory, aby dospěli k první dohodě po osmi letech.
Dohodu dokonce podpořilo i Rusko, které bylo v předcházejících letech na straně významné konkurence.
O pár měsíců později ale cena ropy klesla, když na trhy i nadále mířilo obrovské množství ropy. Některé státy, nejvíce Irák, totiž nedodržovaly dohodnuté nižší limity produkce.
Efekt omezení produkce ropy se nakonec projevil až po roce od historické dohody. A ačkoli se ceny zvedly na současnou úroveň nad 60 dolarů za barel, jejich další osud je ve hvězdách. I přes to, že OPEC uvažuje o dalším omezení produkce, aby ceny mohly jít dál vzhůru.
Větší otázkou totiž je, zda tuto strategii ropného kartelu nesmete nová vlna dodávek ropy z USA.
Americká těžba se rozvinula na počátku tohoto desetiletí díky tomu, že tehdejší ceny ropy přesahující 100 dolarů za barel stimulovaly investice do těžby z břidlic. Takzvané frakování neboli hydraulické štěpení břidlicových hornin, které umožňuje těžbu ropy i plynu, výrazně zamíchalo kartami na trhu ropné produkce.
Když tento proud nabral na síle, první reakcí Saúdské Arábie v roce 2014 bylo ustoupení od limitů těžby, neboť očekávala, že kolaps cen smete i nové konkurenty. Jelikož však výrobci břidlic nacházeli levnější postupy těžby, OPEC se vrátil k původnímu přístupu a omezil produkci.
GRAF: Kdo potřebuje vysoké ceny ropy?
Kolik by musel stát barel ropy, aby členové OPEC dosáhli vyrovnaného státního rozpočtu?
Historie OPEC |
OPEC byl ustaven v roce 1960, když se Saúdská Arábie, Írán, Irák, Kuvajt a Venezuela snažily vymanit zpod kontroly velkých amerických a evropských ropných společností, které kontrolovaly cenu ropy.
Významným hráčem se stal v roce 1973, kdy arabští členové uvalili ropné embargo na západní státy jako odvetu za jejich podporu Izraele. OPEC brzy ustoupil od strategie využívání dodávek ropy k politickým cílům, ale nadále fungoval jako „kyvadlový dodavatel“, který sníží těžbu, když je nabídka příliš vysoká, nebo opačně. Členové OPEC mají nejnižší náklady na těžbu, ale zároveň spoléhají na vysoké ceny při financování státních rozpočtů. Řada z nich jsou absolutistická království, která masivně utrácejí, aby si zajistila loajalitu svých poddaných, zatímco další státy jako Nigérie či Venezuela jsou labilní státy zamořené korupcí a nekompetentností. I Saúdská Arábie zvažuje částečnou privatizaci státní těžební společnosti Aramco v roce 2018. |
Klíčový argument
Na jednu stranu je evidentní, že – minimálně na papíře – moc kartelu roste. Kromě samotné dohody uvnitř organizace se mu podařilo vytvořit alianci s dalšími 11 zeměmi, které nejsou členy, ale přidaly se k poslední dohodě o omezení nabídky.
Navíc světová poptávka po ropě neklesá: většina analytiků očekává, že spotřeba spíše poroste ještě jedno či dvě desetiletí a jakýkoli případný pokles bude velmi pomalý.
Jádro zemí OPEC nadále kontroluje nejziskovější ropná pole díky tomu, že náklady na těžbu ropy v saúdské poušti jsou nižší než na dně Atlantiku či v břidličných vrstvách v Texasu.
Blízkovýchodní členové mají třetinové náklady na těžbu ve srovnání s břidlicemi v USA. Přesto se ropnému kartelu OPEC nedaří vytlačit ceny výše.
Zkušenost z letošního roku tak jen potvrzuje, že OPEC nemá srovnatelnou míru kontroly nad vývojem trhu jako v minulosti.
Naopak leccos ukazuje, že strategie kartelu se obrátí proti němu, neboť vyšší ceny motivují těžaře z břidlic k větší těžbě.
Zároveň roste i popularita elektrických aut a obnovitelné energie, což jsou technologie, které by mohly vést k dřívějšímu poklesu poptávky, než se obecně očekává. Tím by OPEC ztratil ještě více vlivu.
Článek vyšel na serveru agentury Bloomberg. Autorem je novinář Grant Smith.