Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
Nvidia na trůnu, obří investice onsemi v Česku a Liberty Ostrava v úpadku aneb souhrn ekonomických událostí 25. týdne 2024
Libor Akrman 21. června 2024Soud poslal Liberty Ostrava do úpadku; inflace v EU zrychlila; oprava Barranďáku potrvá déle; Hyundai v Česku navýšila zisk; Brusel…
- ČLÁNEK
Odpad jako zdroj příjmů a energie. Projekty biologických reaktorů jsou stále populárnější
Do roku 2050 má objem odpadu růst o 70 procent. I proto přibývají projekty pro jeho energetické využití jak houby po dešti. Jedním z nich je projekt španělské skupiny Naturgy, jež je v tomto ohledu evropským lídrem. Spolupracuje na něm s australskou skupinou Wildfire Energy. Jedná se o řízené spalování odpadu ve speciálním reaktoru, do kterého je vstřikován kyslík.
Světová populace roste a oficiálně už překročila další mezník, osm miliard. Na Zemi nyní žije třikrát více obyvatel než v roce 1950, kdy to bylo asi 2,5 miliardy lidí. S tím samozřejmě souvisí i nárůst odpadu. Do roku 2050 ho má být o 70 procent více než nyní, kdy ročně lidstvo vyprodukuje dvě miliardy tun odpadu.
Kromě toho, že už ho není kde skladovat, je rovněž zdrojem emisí metanu, který vzniká rozkladem biologických složek odpadu. Na skládky připadá asi pět procent z celkové produkce skleníkových plynů.
I proto stále více zemí a vědeckých týmů zkoumá možnosti, jak odpad využít ekologicky a zároveň ekonomicky. Jako nejvhodnější strategie se jeví využití pro energetické účely. Takto vyráběná čistá energie může navíc přispívat k vytvoření nových pracovních míst zejména v chudších zemích.
Možnosti využití nových technologií v odpadovém hospodářství dlouhodobě zkoumá španělská skupina Naturgy, jež je v tomto ohledu evropským lídrem. Svůj zájem zaměřila na další využití komunálních a biologických odpadů.
Zplyňování odpadu na syngas
Španělé spolupracují s australskou společností Wildfire Energy. Ta už provozuje v pilotním provozu v Brisbane technologii MIGH (Moving Injection Horizontal Gasification). Jedná se o řízené spalování komunálního odpadu ve speciálním reaktoru, do kterého je vstřikován kyslík.
GRAF: Technologie MIGH
Zplyňováním odpadu vzniká syngas, který se po vyčištění může uplatnit jako energetická surovina a nahradit zemní plyn.
Zdroj: Wildfire Energy
Zplyňováním při teplotách nad 800 stupňů Celsia vzniká syntetický plyn, takzvaný syngas, jež obsahuje vodík a oxid uhelnatý. Separací a čištěním lze produkovat zelený vodík. Tento plyn se může použít jako palivo v elektrárnách a dalších průmyslových oborech nebo pro pohon automobilů. Naturgy chce tuto technologii vyzkoušet i v Evropě a využít městský i zemědělský odpad.
„Inovace vnímáme jako nástroj, který nám umožní dosáhnout čistých energetických řešení budoucnosti. Spolupráce je příkladem závazku společnosti Naturgy k obnovitelným plynům, v jejichž vývoji chce společnost hrát klíčovou roli,“ oznámil šéf pro inovace ze společnosti Naturgy Jesús Chapado, proč chtějí spolupracovat s Wildfire Energy.
Řešení trilematu: Zelená, bezpečná a levná energie
Španělská společnost, jež má ambici být lídrem v produkci udržitelného vodíku v Evropě, vyhlásila úmysl vyřešení takzvaného „trilematu“. Jedná se o spojení tří zdánlivě protichůdných cílů: dosažení dekarbonizace, zajištění energetické bezpečnosti a poskytnutí dostupné ceny energie pro všechny.
Za Naturgy stojí už více než šest desítek projektů v různých fázích vývoje pro výrobu zeleného plynu. Už nyní provozuje dva závody pro výrobu biometanu v Coruni a Barceloně. A před schválením je otevření dalších dvou továren ve Valencii a Lleidě.
VÍCE K TÉMATU:
Hliník zvlášť, kelímky zvlášť… Budoucnost třídění odpadu v Česku ukazuje nová linka v Brně
Trénink na recyklaci nápojových obalů rozjel také Rohlík.cz
Letecké společnosti se snaží zbavit nálepky klimatických zabijáků. Zelené palivo ale zdraží letenky
První zmíněný závod ve Španělsku rovněž premiérově dodával obnovitelný plyn pocházející se skládek elektrárnám pro výrobu elektřiny. Ambicí energetické firmy je vyrábět z odpadů až dvě pětiny plynu, která se ve Španělsku spotřebuje. To znamená 160 terawatthodin ročně.
Že to myslí společnost vážně dokazuje, že celkové investice za první polovinu letošního roku už dosáhly 839 milionů eur (přes 20 miliard korun), což znamená meziročně nárůst o 16 procent.
Australská Wildfire Energy zase chce využívat skládky k tomu, aby přeměnila odpad na obnovitelnou energii a vodík. Má k tomu posloužit výše zmíněná technologie MIHG.
Modulární řešení je možné rychle zavádět v průmyslovém měřítku, slibuje. Celý proces má zásadně změnit budoucnost hospodaření s odpady nejen ve městech, ale i v průmyslových nebo zemědělských regionech.
Amerika nechce zůstat pozadu
Podpora projektů související s využitím odpadu probíhá i na druhé straně Atlantiku. Spojené státy už loni spustily grantový program, jež má podpořit vývoj technologií přeměny odpadu v čistou energii. Částku 46 milionů dolarů rozděluje ministerstvo energetiky. Cílem je zpracovávat pevný komunální odpad i organické odpady.
Peníze směřují na vědecké projekty amerických univerzit, vládních i městských firem, o granty ale mohou žádat i firmy ze soukromého sektoru. Má jít o součást snahy Bidenovy administrativy plně dekarbonizovat americkou ekonomiku do roku 2050.
„Přeměna odpadu na čistou energii by byla dvojnásobnou výhrou,“ zdůraznila ministryně energetiky Jennifer Granholmová, proč její úřad podporuje výzkum nových technologií pro zpracování odpadů. Kromě vyčištění mnoha míst od skládek by došlo také k produkci zelené energie. Samozřejmě počítá i s tím, že energetické využití odpadů vytvoří nová pracovní místa v ekonomice, zejména v lokalitách, kde práce není.
Dotace už získala například státní univerzita v Michiganu na vývoj technologie získávání biogenních materiálů a plastů z pevného komunálního odpadu. Nezisková organizace Gas Technology Institute z Illinois zase dostala finanční injekci pro výzkum využití odpadů za pomoci umělé inteligence.
A další americké univerzity získaly granty na výzkum využití řas a sinic pro výrobu biopaliv z biologického odpadu.