Podle průzkumu agentury Bloomberg vzrostl od začátku pandemie počet zaměstnanců největších technologických firem a investičních bank, kteří přecházejí do fintech startupů, o 75 procent. A není to nic překvapivého – z mého pohledu jde o cyklický trend, který pandemie pouze akcelerovala.
Podobný odliv probíhá už celá léta – v těch největších tech firmách se vždycky najdou lidé, kterým vyhovuje zlatá klec. Anebo naopak mají tendenci růst a dále se učit v menších start-upech. Těm na druhou stranu mohou předat spoustu cenných zkušeností z fungování korporátu, consultingu nebo investiční banky.
Sám jsem to zažil, když jsem odcházel z Googlu do Dropboxu (ve fázi, kdy globálně měl cca 500 lidí, v Evropě pak kolem 30). Důležitý byl growth mindset a přístup k práci. Firma nehledala experty v tom, co dělají, ale lidi, kteří jsou schopni hledat cesty a jsou tzv. doers (lidé činu, pozn. red.).
Big tech versus start-upy a fintechy
Díky tomu, že mám srovnání v práci pro velký technologický koncern, rychle rostoucí scale up, řadu start-upů a teď i rychle rostoucí fintech start-up – často dostávám otázku, jaké jsou největší rozdíly? Jsou fintechy opravdu tak rozdílné od jiných startupů? Jsou i nejsou.
Hlavní rozdíl v práci pro fintech i start-up z jiného oboru spočívá v tom, že se ve většině případů pohybujete v regulovaném prostředí. S tím souvisí spousta věcí jak na produktové, tak i komerční straně. Jinak jde ve spoustě ohledů o start-up jako každý jiný a velké rozdíly jsou pak závislé na tom, v jaké fázi se firma nachází.
Zatímco v malém start-upu budete spíš v pozici, kdy řešíte celou řadu věcí a všechny jsou důležité pro budoucnost firmy, ve velkém korporátu budete spíše nosič vody, který má zanedbatelný vliv na chod věcí.
U start-upů lákáte lidi při náboru hlavně na firemní kulturu a vizi (a taky je extrémně důležité najít lidi, kteří dokonale zapadnou). Oproti tomu u velkých tech firem je to spíše o zázemí, benefitech a silném jménu na CV.
Moloch vs. hřiště možností
Pokud bych měl srovnat své působení v technologických gigantech Google, Dropbox a start-upu kevin., jdou tyto rozdíly krásně vidět.
Google už byl moloch, kde byl člověk opravdu kapkou v moři, ale dobře zajištěnou. Dropbox jsem zažil v přerodu ze scale-upu směrem k veřejně obchodované firmě. Bylo zajímavé zažít, jak se u takové firmy postupně mění firemní kultura a jak jeden, dva klíčoví lidé dokážou vše změnit.
A kevin., potažmo menší start-upy celkově (sami se vnímáme spíše jako technologickou firmu v platbách než fintech) představují hřiště, kde se můžete realizovat s novými nápady, pokud skutečně chcete.
Odliv do fintechu
Zpátky k současnému odlivu a otázce proč zrovna fintech? Fintechy obecně v posledních letech výrazně rostou. Společně s rostoucími investicemi a valuacemi roste i počet start-upů v oboru.
Postupně se více přesouváme z fintechů zaměřených na koncové zákazníky do těch infrastrukturních (kam patří třeba i kevin.). A ty samozřejmě loví talenty jak ve větších start-upech, tak v korporacích či investičních bankách.
Vzhledem k tomu, že start-upy mohou být obecně flexibilnější, a často fungují například na dálku, byly v daleko lepší pozici na začátku pandemie. Velké tech firmy v té době teprve začínaly hledat cestu, jak k práci na dálku přistoupit.
A právě tento typ práce je hlavním motorem současného „odlivu mozků,“ kdy většina velkých firem (ale i start-upů) nutí lidi se vracet zpět do kanceláří. Lidé ale už pochopili výhodu toho, že nemusí trávit hodinu denně dojížděním k tomu, aby odvedli dobrý pracovní výkon.
Další významné výhody fintechů
Kromě flexibility ale fintechy nabízí spoustu dalších výhod. Většinou je poměrně snadno vysvětlitelné, co konkrétní firma dělá (i když upřímně, kdo z lidí pracujících ve start-upech neměl problém vysvětlit rodičům a známým, co že ho vlastně živí…).
Lidem, které start-upy „uloví“ ve velkých firmách, umožňují získat větší roli s větší zodpovědností. Tím pádem mohou rychleji získávat zkušenosti.
A nezapomínejme ani na finanční stránku. Výrazné investice směrem do fintechů a nafukující se valuace s sebou přináší i vidinu příjemného exitu a finančního zabezpečení. (i když asi při vyšším podnikatelském riziku, než u zaběhlého korporátu.)
Co dává smysl
Z vlastní zkušenosti se stavěním týmů v posledních měsících vidím, že kandidátů z těchto “dream” firem máme poměrně hodně. Často se opakuje ta samá motivace – chuť dělat něco, co dává smysl, nebýt nosičem kapek vody v oceánu, nemuset se vracet zpátky do kanceláře…
Tohle všechno jsou věci, kterým se budou velké tech firmy těžko bránit – uvidíme ale, jak s kartami zamíchá současná ekonomická situace a nejistota. Už v tuto chvíli můžeme vidět první fintechy, kterým padá astronomická valuace výrazně dolů. Podle deníku Financial Times bylo v roce 2022 vymazáno z ocenění fintechových společností téměř bilion dolarů.
Lze (podobně jako u všech start-upů) očekávat, že fintechy, které nemají silný byznysový fundament, současná situace hodně potrápí a výrazně zpomalí jejich růst.
Jedno je ale jisté – inovace se nezastaví a po kvalitních lidech, ať už z velkých tech firem nebo investment bankingu, poptávka bude stále…