Mohlo by vás také zajímat
Protiruské sankce kousají. Rusům zdražují veškeré zboží, některé na trhu úplně chybí
František Novák 27. září 2023Na Rusko od začátku války dopadlo více než 13 tisíc omezení. Sankce běžným Rusům fakticky zdražují veškeré zboží na trhu,…
Daň za přešlapování. Výstavba jaderných elektráren se násobně prodraží
Jan Strouhal 30. srpna 2023Ne 160, ani 250, ale více než 400 miliard korun. Tolik by měla podle prosakujících zpráv a odhadů stát výstavba…
Evropa v ohrožení: doplatí mladí lidé na zrychlující růst nájemného?
Jan Bureš 30. srpna 2023Trend rostoucích cen nájemného se v Evropě šíří. Pokud by pokračoval, bude to mít pravděpodobně napříč Evropou jednu hlavní oběť…
- KOMENTÁŘ
Novinka v české legislativě. Stát chystá zákon o hromadných žalobách
Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon, který by lidem v Česku umožnil podávat hromadné žaloby – podobně jako v USA a ve většině zemí EU. Co vše to obnáší a čeho se tato legislativní novinka bude týkat, rozebírá ve svém komentáři Vladimír Polách z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Tuzemská politika aktuálně žije především vyjednáváními o sestavení vlády. Z veřejných zdrojů se můžeme dočíst, že chystaná vláda plánuje mimo jiné dokončit přípravu nového zákona o hromadných žalobách a schválit ho.
Návrh zákona je aktuálně v legislativní dílně Ministerstva spravedlnosti, nicméně situace nejen v ČR, ale i v perspektivě evropského práva se vyvíjí směrem k širšímu uplatnění této formy žalob.
Stávající informace o návrhu zákona o hromadných žalobách jsou stále poměrně obecné – vládou byl zatím schválen pouze tzv. věcný záměr zákona. Avšak i za současného stavu věci je dobré, aby se obchodníci, výrobci a další subjekty poskytující spotřebitelům na trhu zboží a služby začali s touto problematikou seznamovat.
Finanční a obchodní důsledky hromadných žalob totiž mohou být pro podnikání žalovaných společností zcela zásadní. O co se tedy vlastně jedná?
Horká novinka
Hromadné žaloby budou v českém právním řádu novinkou. Historicky mají původ v angloamerickém právním prostředí (class actions) s tím, že zejména v USA se jedná o zavedenou a poměrně široce užívanou formu řešení sporů kolektivní povahy.
Podle zkušeností ze zahraničí se hromadné žaloby uplatní nejčastěji při řešení sporů v rámci výroby a prodeje spotřebního zboží (automobily, IT technika apod.), telekomunikací, bankovnictví, pojišťovnictví a v dalších tržních sektorech.
V českých podmínkách se spotřebitelé dosud před soudy domáhali svých nároků individuálně. Spojování soudních sporů do větších procesů totiž mělo a má svá procesní pravidla a omezení. Navrhovanou legislativou se přitom právo na kolektivní uplatňování nároků soudní cestou má zásadně rozšířit.
Hromadně, ale s individuálním nárokem
Hromadnou žalobu bude možno podat v případech, kdy bude mít širší okruh osob proti žalovanému výrobci či poskytovateli služeb nárok totožné právní a skutkové povahy.
Příkladem mohou být nároky z titulu vadného zboží či služeb poskytovaných hromadně zákazníkům v různých oblastech ekonomiky.
Finanční vyčíslení žalovaných nároků bude u jednotlivých žalobců pochopitelně závislé na rozsahu služeb či množství zboží, které bylo příslušným spotřebitelem zakoupeno, a tedy jednotlivé nároky spotřebitelů se budou svou výší lišit.
Hromadné nároky boudou projednány v jednom soudním řízení, ve kterém budou žalobci zastoupeni tzv. správcem skupiny.
Čekání na detaily
Procesní pravidla soudního řízení o hromadných žalobách nejsou v této chvíli ještě detailně rozpracována, nicméně Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že řízení bude vycházet ze dvou alternativních koncepcí – tzv. opt-in a opt-out.
Tyto koncepce se liší podle toho, zda poškozený spotřebitel bude ze zákona, tedy automaticky, zahrnut do kolektivního soudního řízení (a bude oprávněn z něj vystoupit, tedy „opt-outovat“), nebo se naopak musí k řízení vlastním úkonem připojit (opt-in).
Lze očekávat, že o přesném nastavení procesních pravidel bude v rámci legislativního procesu ještě poměrně čilá debata.
Klíčová první fáze sporu
Soudní řízení bude rozděleno do dvou fází. V rámci první (tzv. certifikační fáze) soud posoudí, zda jsou splněny formální procesní podmínky a zda hromadná žaloba případně neslouží například pouze k šikaně žalovaného.
Druhou fází bude samotné soudní řízení o žalovaných nárocích, včetně dokazování listinami, znaleckými posudky a výslechy svědků či zástupců korporátních orgánů žalovaných společností.
Domnívám se, že zejména první, tedy certifikační fáze, prověřující případnou šikanóznost žaloby, bude pro žalované obchodníky a výrobce v poměrech tvrdého konkurenčního boje na českém trhu zásadní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Přichází nařízení GDPR: hysterie a panika pro firmy, nebo užitečný nástroj?
Nejen Apple či Google. Optimalizovat daně umí i evropské firmy
Fondy kvalifikovaných investorů: přínos ekonomice, nebo trik na nižší daně?
Zákon totiž samozřejmě nemůže zcela vyloučit případy, kdy v praxi budou hromadné žaloby podávány ze strany „bílých koňů“, které k nápadu žalovat eventuálně přivede někdo z konkurentů.
Bude věcí soudu, aby případnou šikanóznost hromadné žaloby na základě námitek žalovaných vyhodnotil. Kvalita argumentace žalovaných společností a řádná příprava jejich žalobní obrany budou tedy klíčové.
Specifika hromadných žalob
Řízení o hromadných žalobách s sebou přinese i několik specifik, která český právní řád dosud nezná nebo je zná pouze okrajově.

každý pátek ve vašem e-mailu.
Mezi ně lze řadit vysvětlovací povinnost a povinnost žalovaného předložit na žádost žalobců interní dokumentaci a komunikaci (tzv. discovery).
Oba tyto procesní instrumenty budou do značné míry nutit žalované v průběhu sporu takříkajíc vyložit karty na stůl.
Příslušná vysvětlení a interní materiály (e-maily, zápisy z jednání, podklady na zasedání orgánů společnosti, výrobní dokumentace a technické návrhy apod.) totiž budou odkrývat dobové informace, procesy a interní komunikační toky v rámci žalované společnosti.
Hromadný trend
Je samozřejmě otázka, zda legislativní návrh bude nakonec schválen a hromadné žaloby naleznou uplatnění i před českými soudy.
Nicméně již v této chvíli lze konstatovat, že světový trend směřuje k nárůstu uplatňování nároků spotřebitelů formou hromadných žalob. Lze tedy očekávat, že dříve nebo později bude tento právní prostředek zaveden i do českého právní řádu.
Obchodníci, výrobci a poskytovatelé služeb v České republice by rozhodně tento trend měli vzít v úvahu, a ještě než se dostane tato novinka do českého právního řádu (v tuto chvíli je návrh věcného záměru schválený vládou a ministr spravedlnosti má do 31. března 2019 předložit návrh zákona – viz ZDE, pozn. red.), měli by mít na vědomí, že vždy je lepší sporu předejít než jej řešit u soudu.