Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
- ČLÁNEK
Němci se snaží od Arabů „vyprosit“ co nejvíce plynu
Katar, Spojené arabské emiráty i Saúdská Arábie se staly cílem německých politiků, kteří se snaží nahradit ruské dodávky plynu za arabský. Objem dodávek LNG z Perského zálivu bude ale omezený.
Od vypuknutí války na Ukrajině začalo být německým politikům jasné, že přílišná závislost ekonomiky na ruském zemním plynu byla chybou. Okamžitě od začátku agrese Ruska se zastavil schvalovací proces pro provoz plynovodu Nord Stream 2 na neurčito.
Německo a část střední Evropy včetně Česka začaly být stále více závislé na starším Nord Streamu 1. Ale i dodávky z tohoto podmořského potrubí byly Kremlem pod různými výmluvami stále více omezovány, od září byly pozastaveny úplně.
Nord Stream mimo provoz
V posledních dnech navíc došlo k cílenému poškození obou plynovodů v mezinárodních vodách, které spadají do ekonomické zóny Dánska a Švédska. Přitom stále není jasné, kdo plynovody poškodil.
Experti odhadují, že sofistikovaný útok mohl být proveden pouze na úrovni státu, ukazuje se na Kreml. Americká televize CNN uvedla, že v blízkosti poškozených plynovodů se pohybovaly před výbuchy ruské námořní lodě a ponorky.
Moskva naopak tvrdí, že v sabotáži jsou namočeny americké zpravodajské služby, jež plně ovládají skandinávské země.
Každopádně je pravděpodobné, že oba plynovody budou po narušení mořskou vodou vyřazeny z provozu úplně.
Scholzův byznys trip
I proto je klíčové pro největší evropskou ekonomiku a energetický sektor, se kterými jsou úzce provázáni i čeští hráči, jak ruské dodávky plynu Němci nahradí.
V německých médiích byl pozorně sledován „byznys trip“ německého kancléře Olafa Scholze z SPD, který v minulých dnech navštívil Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty i Katar.
Lobboval za větší dodávky zejména zkapalněného zemního plynu do Německa. Důležitost mise podtrhovalo i to, že byli přítomní zástupci německého průmyslového a energetického sektoru.
Jednání s princem
Scholz musel v Saúdské Arábii jednat s následníkem trůnu Mohamedem bin Salmánem, který je kritizován za vraždu novináře Džamála Chášukdžího. Kritika ale musela jít stranou, pokud Německo chce po Saúdech více energetických komodit a vřelé ekonomické vztahy.
Německý deník Frankfurter Allegmeine Zeitung setkání glosoval s tím, že při cestě po arabských zemích musela nastoupit „tvrdá reálpolitika“, protože bez zajištění dodávek plynu hrozí německému průmyslu kolaps.
Zda se Scholzovi podařilo vyjednat více surovin však zatím není známo. Setkání prince s německým kancléřem proběhlo za zavřenými dveřmi a bez společného vystoupení před novináři.
VÍCE K TÉMATU:
Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA?
Evropa bez plynu? Čína přeprodává ruský LNG
Biden má problém s arabskými spojenci. Nechtějí pomáhat s bojkotem ruské ropy
Klíčový Katar
Ještě důležitější setkání z pohledu energetických dodávek proběhla ve Spojených arabských emirátech a Kataru, který patří mezi největší exportéry LNG.
Katar důležitý i pro Česko |
O dodávky plynu z Kataru usiluje i Česko. I proto poprvé v historii přijíždí na oficiální návštěvu českých politiků a na Pražský hrad katarský emír, šejch Támím al-Sání. Ten se ostatně i okrajově zúčastní summitu zemí EU v Praze. Kromě emíra přijíždí do Česka i šéf tamní investiční agentury. Má za Katar vyjednat investice v Evropě i o možnost bezvízových cest do zemí EU. S českými politiky by pak mělo dojít k podepsání dohody a dvou memorand, což má možnosti Kataru investovat v Česku usnadnit. Již na jaře Česko s Katarem podepsalo smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která čeká na posvěcení od Evropské komise. |
Už před cestou Scholze zelený vicekancléř a ministr průmyslu a energetiky Robert Habeck sliboval, že je na dobré cestě uzavření nových kontraktů. Nejen o dodávkách LNG, ale také zeleného vodíku, vyrobeného z obnovitelných zdrojů.
Habeck už Katar navštívil v březnu s příslibem dodávek kapalného plynu. V případě Kataru analytici upozorňují, že má většinu produkce plynu vázanou stávajícími kontrakty až do roku 2026.
Katarský emír Tamím bin Hamad Sání nicméně při návštěvě Scholze prohlásil, že má jeho země zájem na rozšiřování spolupráce a dodávek LNG, konkrétní ale nebyl.
Ruský výpadek nahradí Američané
Němečtí experti z Energetického ekonomického institutu Univerzity v Kolíně nad Rýnem v analýze pro oborové sdružení Zukunft Gas nicméně uvedli, že největší možnosti na zvyšování produkce kapalného plynu mají Spojené státy americké.
Americké tankery také v následujících letech nejpravděpodobněji nahradí ruské dodávky plynu do Evropy.
Německo proto nyní urychleně buduje pět plovoucích terminálů pro zpracování LNG. První dva v přístavech Wilhelmshaven a Brunsbüttel by měly být v provozu už na přelomu roku.
Katar navýší svůj export
O katarské dodávky LNG mají eminentní zájem německé energetické firmy RWE a Uniper, upozornil web oilprice.com. Nicméně dodal, že mohou nabídnout jen částečné řešení plynové krize.
Ve hře je i zpřístupnění dodávek z terminálu LNG Golden Pass v Texasu, ve kterém QatarEnergy drží 70procentní podíl. V roce 2024 by mělo dojít k výraznému navýšení jeho exportních kapacit.
Katar rovněž souhlasil s navýšením vlastní produkce v plynovém poli North Field. Už v červnu podepsaly evropské firmy – francouzská TotalEnergies a italská Eni – dohodu o partnerství v projetu rozšíření těžby za 30 miliard dolarů. K dokončení projektu dojde ale až po roce 2025.
Bez snížení spotřeby to nepůjde
Horečná aktivita na trhu s LNG by ale mohla Evropě stačit nahradit ruský plyn už pro tuto zimu, pokud se k tomu přidají úspory ve spotřebě.
Francouzský obchodník a manažer hedgeových fondů Pierre Andurand v podcastu pro agenturu Bloomberg prohlásil, že současné tempo dovozu LNG do EU odpovídá dvěma třetinám běžného dovozu zemního plynu z Ruska. Od začátku roku 2023 by se navíc měly kapacity importu LNG do Evropy zvyšovat.
Vysoké ceny zemního plynu i elektřiny už způsobily to, že spotřeba bude v tomto roce nižší než loni. I domácnosti mohou přispět k poklesu poptávky, pokud sníží vytápění bytů o několik stupňů Celsia, dodal respektovaný manažer.