Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
- ČLÁNEK
Nelegální těžba bitcoinů ohrožuje v Rusku dodávky elektřiny
Nejstarší ruská věznice v Moskvě, Butyrka, se proměnila v nelegální farmu pro těžbu kryptoměn. V posledních měsících případů nelegální těžby v Rusku přibývá, ohrožuje i energetickou infrastrukturu.
Věznice Butyrka v centru Moskvy se smutně proslavila temnou historií, která odstartovala v roce 1771. Věznili zde a popravovali politické odpůrce carského a později sovětského režimu.
Nyní se zapsala do historie také tím, že tu byla odhalena ilegální těžba kryptoměn, kterou si zde zřídili zaměstnanci nápravného zařízení. Zástupce vedoucího věznice kvůli tomu čelí vyšetřování.
Těžební hardware se měl nacházet v prostorách psychiatrické kliniky, jež zde vězeňská služba provozuje. Vysoký činitel zařízení měl souhlasit s instalací těžebních rigů (zařízení sloužící k těžení kryptoměny, pozn. red.), které využívaly načerno elektřinu.
Pakliže to vyšetřování potvrdí, měly „propálit“ energii minimálně v hodnotě 62 tisíc rublů, což odpovídá zhruba tisíci dolarů. Z našeho pohledu nejde o vysokou částku, nicméně energetická náročnost těžby způsobuje problémy energetické síti.
Ruské úřady případ hodnotí jako překročení pravomocí vedení věznice a poškození zájmu státu. Ilegální farma měla fungovat od listopadu 2021 a byla aktivní do letošního února.
Problémy na Sibiři
Není to první případ nelegální těžby v Rusku, která na řadě míst způsobuje problémy s dodávkami elektřiny. Zejména v regionech, jako je Krasnojarský kraj nebo Irkutská oblast, které leží na Sibiři a v těchto oblastech jsou laciné tarify elektřiny. Právě ty se staly ohnisky ilegální činnosti.
Těžaři pak mohou za to, že dochází v zastaralé energetické infrastruktuře k výpadkům dodávek. A tyto výpadky se promítají do výpadků proudu v obytných oblastech a škody eviduje i ruský průmysl.
Ruské úřady mají po celé zemi provádět razie a měly zabavit už 1500 souprav, jež se používaly k nelegální těžbě digitálních měn. Jedna z těžebních farem měla být umístěna v komplexu ruského vodárenského podniku.
Legalizace těžby v těžké době pro ekonomiku
Ruský antimonopolní úřad už přijal opatření pro těžaře kryptoměn, musí za elektřinu platit vyšší tarify.
Na druhou stranu ruský náměstek ministra energetiky Jevgenij Grabčak požaduje, aby byla co nejrychleji plně legalizována těžba bitcoinů v době, kdy je ruská ekonomika pod tlakem ekonomických sankcí Západu.
Problém s nelegální těžbou se netýká jen Ruska, podobné aktivity byly zaznamenány rovněž v Malajsii, Kazachstánu, ale i Kanadě. Čína dokonce používání kryptoměn úplně zakázala kvůli obavám z destabilizace finančního systému.
Přísnější regulace pro EU
O přísnější regulaci používání kryptoměn hovoří také guvernérka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
Kritizuje zejména to, že virtuální měny nejsou podloženy žádnými aktivy. I proto by jejich používání mělo být v rámci Evropské unie omezeno, aby drobní střadatelé nemohli přijít o celoživotní úspory, argumentuje evropská banka.
Lagardeová ale podpořila vznik digitálního eura. Měna by měla být regulována ECB a nebude kopírovat cenové výkyvy tradičních kryptoměn, dodala.
VÍCE K TÉMATU:
Saxo Bank: Jaká jsou rizika decentralizace kryptoměn?
Digitální měny centrálních bank: cesta k monetárnímu feudalismu?
Kryptoměny trhají cenové rekordy. Firmy se o ně ale nezajímají, snad vyjma Tesly
Nestabilní bitcoin
O regulaci kryptoměn se hovoří zejména v souvislosti s tím, že jejich cena výrazně klesla oproti loňskému roku.
Hlavní měny, jako je bitcoin nebo ethereum, oslabily dokonce o 50 procent oproti cenovému maximu v roce 2021. Loni v listopadu se jeden bitcoin prodával za více než 64 tisíc dolarů, nyní to je okolo 30 tisíc.
GRAF: Vývoj ceny dvou hlavních kryptoměn – bitcoinu a etherea
Od začátku roku 2021 do konce května 2022, v USD
Zdroj: tradingeconomics.com
Ruská federace naopak uvažuje o tom, že používání digitálních měn ve své ekonomice využije, protože čelí ekonomickým sankcím.
Spojené státy dokonce zakázaly americkým bankám přijímat ruské platby na splácení ruského dluhu, aby Moskvu donutily technicky zbankrotovat.
Bitcoin pro přátele Ruska
Ruské ministerstvo financí uvedlo, že by se digitální měny mohly používat pro mezinárodní platby.
Přístup ruských bank k zahraničním měnám je značně omezen, uvedl pro ruskou státní agenturu Interfax ředitel odboru finanční politiky ministerstva Ivan Čebeskov. Mělo by se jednat zejména o barterové obchody, ve kterých se směňuje zboží.
Rusko navíc připravuje novou legislativu ohledně kryptoměn, jež by přeshraniční platby v digitálních měnách legalizovala. Mělo by jít zejména o spřátelené země Moskvy, jako je Mongolsko.
Už během dubna navrhl platby v digitálních měnách prezident ruské obchodní komory Sergej Katyrin pro africké země, které obchodují s Ruskou federací. Poslanec a šéf výboru pro energetiku Pavel Zavalnyj hovořil zase o možnosti, že země začne přijímat platby za ruský plyn a ropu v bitcoinech. V úvahu podle něj přichází státy, jako je Čína nebo Turecko.