Napsal jsem už mnoho příspěvků o tom, jak rozvíjet svoji osobnost, svoje myšlení. Je to téma, které mám v hlavě již od doby, kdy jsem loni poprvé dokončoval jeden z nejtěžších mentálních a fyzických testů – Virgin Strive Challenge, závod dlouhý přes 2 000 kilometrů, od Matterhornu až na jih Sicílie.
Tento závod, kdy jsme spolu s dalšími vybranými extrémními sportovci procestovali Itálii v celé její délce jen pomocí lidských sil, měl zároveň charitativní účel: vydělat peníze na podporu neziskové nadace Big Change. Ta ve spolupráci s dalšími iniciativami a partnery investuje do různých projektů, přičemž jejím cílem je pomáhat mladým lidem, aby dosáhli svého plného osobnostního potenciálu.
Cíl: povzbudit mladé
Nejlepší způsob, jak docílit u mladých, aby opravdu „zazářili“, spočívá podle mě v tom, že se u nich snažíte povzbudit rozvoj jejich myšlení a postojů – touhu učit se, aby nelitovali svých chyb a měli chuť experimentovat.
Podle mě jde navíc o zcela základní vlastnosti, které by neměly rozvíjet jen neziskové organizace, ale měly by být záležitostí škol a systémů vzdělávání.
Inspirovat a zároveň motivovat mladé lidi, aby rozvíjeli své myšlení a skutečně se snažili, není jednoduché. List Guardian nedávno publikoval článek, v němž přinesl několik praktických rad, které by měly pomoci učitelům s výchovou studentů.
Jedna z rad článku Růst osobního přístupu, praktické tipy, které jste možná ještě nezkusili“ na adresu učitelů zní, že mají vystupovat nenápadně. Jiná zase radí rodičům, aby sami přehodnotili svoje myšlení a postoje.
Vzhledem k tomu, že sám jsem dyslektik a často mě přesvědčovali, že jsem jen smolař, který nic nedokáže, učím se rozvíjet své myšlení celý život.
Můžu vám proto sám nabídnout pár vlastních tipů, jak pomoci mladým lidem, aby dosáhli svého úplného potenciálu. Můj nejlepší tip (který bych přidal k těm, co vyšly v Guardianu) je, že si dokážete připustit vlastní chyby.
Nejlepší způsob, jak se můžete se svými selháními vyrovnat, pak je, že o nich budete otevřeně mluvit.
Úspěšná Církev neúspěchu
Děláme to i u nás ve Virgin v Londýně, kam za námi občas přijde spoluzakladatel „Církve neúspěchu“ (Church of Fail) Matthew Matheson.
Církev neúspěchu
(Church of Fail) |
Církev neúspěchu je nápad společnosti NixonMcInnes, což je konzultační společnost v oblasti sociálních médií. Koncept vznikl před třemi lety na základě brainstormingu zaměstnanců firmy na téma „Jak zlepšit vlastní byznys“. „Jedna ze skupin přišla s tvrzením, že čím víc chybujeme, tím víc se z toho můžeme poučit,“ popisuje začátky Will McInnes, spoluzakladatel firmy. Původní školicí projekt postupně přerostl v obdobu církevních sezení, až z toho vzešlo jeho jméno i výsledná forma.
Zdroj: Inc.com |
Ten pro naše zaměstnance udělá skupinové sezení, kdy účastníky povzbuzuje k tomu, aby se před ostatními podělili o momenty svého života, které se jim nějak nepovedly. Je neuvěřitelné, kolik věcí se mezi ostatními o sobě i o nich dozvíte.
V popisu soutěže Big Change je uvedeno: „Zlepšování myšlení nespočívá v tom, být pozitivní. Není to jenom o tom, být šťastný. Základem je fundamentální víra, že se můžete zlepšit, vyrůst, něco se naučit a změnit se k lepšímu – prostřednictvím chyb i úspěchů. Tento přístup vás motivuje, abyste to zkoušeli, dokázali se naštvat, uměli požádat o pomoc a poučit se.“ A tím se snažím řídit.
Úspěchů v osobním životě i v byznyse jsem dosáhl díky tomu, že jsem si dokázal spočítat rizika, byl jsem otevřený i tehdy, kdy se to nemuselo vyplatit, a učil jsem se od lidí kolem sebe. A nesmím zapomenout, že jsem také dokázal žít s nejrůznějšími následky svých činů – dobrými i špatnými.
Myslíte si, že se může zlepšit i vaše myšlení? Zkuste se nad tím zamyslet.
Komentář původně vyšel na blogu Richarda Bransona na stránkách Virgin.com.
Greetings! Very useful advice within this post!
It’s the little changes which will make the most important changes.
Thanks for sharing!