České přísloví „chybami se člověk učí“ je moudrost, která nezná čas ani prostor. Zklamání a ztroskotání v životě zažíváme všichni. Výjimkou nejsou ani ti, které považujeme za reklamu na úspěšný a šťastný život. Zářivým příkladem je také známý britský podnikatel, miliardář a majitel značky Virgin Richard Branson.
„Když se ohlédnu za minulými obchodními snahami, jsou mezi nimi momenty, které rozhodně nebyly v plánu. Ať už šlo o havárii vesmírné lodi SpaceShipTwo, která se při zkušebním letu zřítila do Mohavské pouště, nebo o krátký sen v podobě nápoje Virgin Cola. Všechny lekce, které mi život připravil, jsem přetavil ve zkušenosti, které mi pomohly v dosažení pozdějších úspěchů,“ píše na svém blogu Branson, který od dětství trpí dyslexií, což mu výrazně znesnadňovalo vzdělávání.
Školy zanechal ještě jako teenager. Jeho učitel mu tehdy řekl, že buď skončí ve vězení, nebo jako milionář. Mýlil se. Z Richarda Bransona je dnes surfující miliardář, který dobývá vesmír. Nic z toho by ale nebylo bez jeho schopnosti se z každého dílčího neúspěchu, chyby a ztroskotání poučit.
Ten, který nesčetněkrát padl a znovu vstal
V sedmdesátých letech založil nahrávací společnost, jejímž prvním interpretem se stal mladý multiinstrumentalista Mike Oldfield. Postupně vydělal miliardy a rozšířil svůj byznys do dalších oblastí.
Začal provozovat aerolinky, mobilní společnost, rádio, hotely, po britských kolejích se rozjely jeho vlaky. Ne všechny jeho projekty skončily úspěchem, některé dopadly nevalně.
Nejen ty byznysové, ale i osobní, když se například v osmdesátých letech pokusil o překonání světového rekordu v plavbě přes Atlantik na člunu, později i v horkovzdušném balonu. S obojím ztroskotal nedlouho po startu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Branson: Život má být každodenní dobrodružství
V devadesátých letech zažil bolestivý pád, když ve snaze o záchranu krachujících aerolinek musel prodat svoji nahrávací společnost Virgin Records.
V roce 2014 prožil už zmíněnou havárii vesmírné lodi, při níž zahynul pilot, což zkomplikovalo Bransonův sen o komerčních letech do vesmíru. Tehdy ale řekl: „Vesmír je tvrdý, ale stojí za to. Vytrváme a společně se posuneme dopředu.“
Přinášíme vám proto jeho krátké zamyšlení nad cestou úspěchu, která je dlážděna dílčími selháními.
Nedávno jsem si přečetl inspirativní článek o definici úspěchu a selhání. Napsal ho legendární basketbalista z NBA Kareem Abdul-Jabbar. Přestože je Kareem už třicet let v důchodu, je stále držitelem dlouhého seznamu světových rekordů a titulů, včetně toho pro nejlepšího střelce NBA všech dob.
Slavný hráč ve svém příspěvku přiznává, že ho na jednu stranu těší, že jeho rekordy nejsou překonány. Ale druhým dechem dodává, že si jejich pokoření zároveň přeje, protože jejich zdolávání je měřítkem lidského pokroku.
„Pokaždé, když sportovci prokážou, že člověk je schopen dosáhnout na víc, než jsme si mysleli, inspirují k vyšším cílům celé lidstvo,“ míní Abdul-Jabbar.
V životě jsem selhával znovu a znovu. Proto jsem uspěl
Kareemův přístup k úspěchu se také odráží v jeho myšlenkách na neúspěch. Jeho postoj je, že úspěch nás činí šťastnými, ale neúspěch (nezdar nebo selhání) nás dělá silnými.
Stejnou filozofii má i další legendární basketbalista Michael Jordan, který řekl: „Ve své kariéře jsem promarnil více než devět tisíc střel. Prohrál jsem téměř třistakrát a šestadvacetkrát mi spoluhráči věřili, že právě mně se podaří dát vítězný koš, ale minul jsem. V životě jsem selhával znovu a znovu, a proto jsem uspěl.“
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Branson: Co se stalo, nezměníte. Co se bude dít dnes a zítra, máte jen ve svých rukou
A já s nimi oběma nemohu než souhlasit. Zmínky v knihách rekordů blednou ve srovnání s vývojem lidských schopností.
Opravdu to není úspěch, neúspěch, tituly ani rekordy, které nás v životě definují. Důležitá je naše schopnost vytrvat, růst a vždy oslavovat lidský pokrok nad individuálním výkonem.
Komentář původně vyšel na blogu Richarda Bransona na stránkách Virgin.com.