Mohlo by vás také zajímat
Inflační epizoda míří do cílové rovinky
Štěpán Křeček 10. října 2023Růst spotřebitelských cen v září zmírnil podle čerstvě zveřejněných údajů statistického úřadu ze srpnových 8,5 na 6,9 procenta. Oproti srpnu…
RePlanet. Ekologické hnutí, které bojuje proti Greenpeace a podporuje jádro
František Novák 18. září 2023Tradiční zelená ekologická hnutí a politické strany s nimi spojené celé dekády vystupují také proti využívání jaderné energie. To se…
Mladí plýtvají jídlem nejvíce. Globálně se vyhodí až 40 procent potravin
František Novák 13. září 2023Plýtvání jídlem je často opomíjeným fenoménem při debatách o ochraně klimatu. Protože se vyhodí minimálně třetina veškerých vyprodukovaných a vyrobených…
- Článek
Nejlepší podnikatel světa Murad Al-Khatib: od semínka čočky až na vrchol
Jeho firma produkuje bezmála čtvrtinu světové produkce čočky. O víkendu si z Monte Carla odvezl i titul světový podnikatel roku. Kdo je Murad Al-Khatib a proč jeho příběh uchvátil porotu prestižní soutěže?
Ze suterénu rodinného domu, s těhotnou ženou v šestém měsíci očekávající dvojčata vymyslel plán, který ho letos vynesl na pomyslný podnikatelský trůn. Řeč je o kanadském podnikateli, jenž má kořeny v Turecku, odkud pocházejí jeho rodiče.
Murad Al-Khatib se stal světovým podnikatelem roku 2017 – tedy ceny, kterou každoročně vyhlašuje poradenská společnost EY. Česko reprezentoval Petr Chmela, šéf firmy Tescoma, jež více než čtvrtstoletí vyrábí kuchyňské potřeby do domácností ve stovce zemí po celém světě.
Z garáže k čočce pro celý svět
Kariéra Kanaďana Murada Al-Khatiba zprvu směřovala k finančnictví, fúzím a auditorství. Nicméně v roce 2001 změnil názor a začal se věnovat podnikání v zemědělství.
Fakta o AGT Food & Ingredients |
Nejprve začal ve své zemi přesvědčovat farmáře, aby více pěstovali luštěniny – čočku, cizrnu a hrách. Zároveň jim nabídl, že s těmito komoditami začne obchodovat. Navíc dodal svému byznysplánu humánní charakter, když luštěninami chtěl bojovat proti hladovění.
„Od počátku jsem věděl, že po luštěninách nemusím vytvářet poptávku. Ta tu prostě byla, navíc byla globální. Ale musel jsem přesvědčit farmáře, aby místo pšenice pěstovali raději luštěniny,“ vypráví Al-Khatib, který začínal v Kanadě, ale postupně rozšiřoval svoji působnost do dalších částí světa.
Právě „zbytek světa“ zařídil růst společnosti Alliance Grain Traders (AGT), jež postupně vyrostla v obří koncern AGT Food & Ingredients, který zaměstnává přes dva tisíce lidí na pěti kontinentech.
Firma se z Kanady postupně rozrostla, když kombinovala organický růst se správnými akvizicemi, jichž uskutečnila během posledních sedmi let celkem 17.
Před deseti lety AGT Food & Ingredients vstoupila na burzu, což jí pomohlo v dalším růstu produkce, nyní má 47 továren v Kanadě, USA, Austrálii, Jihoafrické republice, Číně a Turecku.
GRAF: Vývoj akcií AGT Food & Ingredients
Od roku 2011 do současnosti, v dolarech
Zdroj: TradingView.com
Za zdravou výživu
Hlavními trhy se postupně staly rozvíjející se trhy v Africe a Asii, kde jsou luštěniny tradičními složkami potravy tamních obyvatel. Ale Al-Khatib má odbyt i v západní Evropě i USA, kde toto jídlo zase získává na popularitě v rámci trendu zdravé výživy.
„Vidím to na našich dvojčatech, kterým je dnes patnáct let. Chtějí jíst zdravě, chtějí si být jistí, že dostávají bio a produkty, jež nejsou geneticky modifikované. Právě takové potraviny nabízíme,“ dodává k produkci sám podnikatel roku.
Jeho byznysu nenahrávají jen trendy, ale i reálná poptávka po luštěninách a další produkci, která podle Al-Khatiba roste každoročně o deset procent. I proto očekává, že produkce AGT Food & Ingredients bude do roku 2050 oproti současnosti dvojnásobná.
Z nuly ke čtvrtině globálního podílu
Nejenže Al-Khatib dokázal dostat Kanadu na první místo ve světové produkci čočky, ale zároveň je největším producentem této potraviny na světě, když její podíl činí necelou čtvrtinu globálního trhu.
EY Podnikatel roku 2017 |
Letos se o titul nejlepšího podnikatele světa ucházelo 59 byznysmenů ze 49 zemí. Byli mezi nimi třeba majitelé hotelových řetězců Marriott a Corinthia J. W. „Bill“ Marriott a Alfred Pisani, zakladatel vesmírné společnosti Rocket Lab Peter Beck nebo šéf největšího výrobce kondomů na světě Karex Miah Kiat Goh. Česko reprezentoval majitel Tescomy Petr Chmela. |
Kromě čočky se věnuje také těstovinám, rýži, různým obilovinám, potravinovým přísadám, proteinovým produktům a produktům obsahujícím vlákninu.
Od producenta se Murad Al-Khatib posunul i k filantropickým a humanitárním aktivitám. „Kladu velký důraz na bezpečnost potravin a na potravinovou pomoc oblastem zasaženým hladomorem a uprchlíkům,“ tvrdí.
Prostřednictvím svého globálního dodavatelského řetězce, výrobní a distribuční sítě dodal mezinárodním agenturám starajícím se o syrské uprchlíky přes čtyři miliony potravinových balíčků.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!
Za svou filantropickou činnost obdržel několik ocenění: v roce 2016 mu kanadská pobočka Organizace spojených národů udělila titul Global Citizen Laureate a v březnu letošního roku obdržel v norském Oslu spolu se třemi dalšími laureáty cenu Business for Peace.
„Mezi sociálním a jiným podnikáním by neměly být rozdíly. Filantropie by měla být součástí každého byznysu,“ prohlásil Al-Khatib s tím, že považuje za svoji povinnost, aby dodal „světu potřebné bílkoviny“.