Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
RePlanet. Ekologické hnutí, které bojuje proti Greenpeace a podporuje jádro
Tradiční zelená ekologická hnutí a politické strany s nimi spojené celé dekády vystupují také proti využívání jaderné energie. To se ale nyní mění. Jednou z organizací, jež sází na nové technologie včetně jádra, je hnutí RePlanet.
Mladí lidé, kteří dosud vystupovali jako nekompromisní zastánci ochrany klimatu, začínají v rámci nového ekologického hnutí „vyhlašovat válku“ tradičním neziskovým skupinám, jako je hnutí Greenpeace, jež vzniklo v roce 1971 mezi americkými a kanadskými ochránci přírody. Napsal to německý deník Die Welt, který si všímá hlavně situace v Německu, jež se jako první velká industriální země úplně vzdalo využívání jádra v energetice.
V německém jazykovém prostředí vzniklo také hnutí takzvaných ekomodernistů. Ti chtějí v boji s oteplováním využívat veškeré moderní technologie, včetně jaderných reaktorů.
Německá prosperita stála na uhlí a jádru
Komentátor Axel Bojanowski přitom tvrdí, že odklonem od jádra trojice Trittin–Merkel–Greenpeace (kromě ekologického hnutí se jedná o dlouholetou kancléřku z CDU Merkelovou a politika Zelených a ministra životního prostředí Jürgena Trittina, pozn. red.) fakticky rozvrátila fungující německou energetiku.
Následujícím generacím přenechává jen nespolehlivé dodávky energie z oblasti obnovitelných zdrojů. A dodává, že ještě k tomu tyto energie stojí hodně peněz. Přitom poválečná německá prosperita se celé dekády budovala za pomoci využívání fosilních i jaderných zdrojů energie.
Greenpeace a jádro: moc rizikové a drahé |
Greenpeace považuje jadernou energii za malé průmyslové odvětví spojené s velkými problémy, jako je poškozování životního prostředí a rizika těžby uranu, rozšíření jaderných zbraní a nevyřešené otázky ohledně jaderného odpadu. Podle Greenpeace pomalé stavební lhůty, zpoždění ve výstavbě a skryté náklady vylučují schopnost jaderné energetiky zmírnit změnu klimatu. Organizace rovněž argumentuje tím, že závazné masivní investice do jaderné energie by odklonily finance od efektivnějších řešení. Zdroj: Wikipedia |
Ekomodernistické hnutí RePlanet pak nevidí problém v současném světě a v lidském pokroku, ale naopak chce veškeré technologie využívat ku prospěchu a prosperitě všech.
I proto podporuje další rozvoj jaderné energetiky, jež je ke klimatu šetrná. Industrializace a pokrok nejsou podle ekomodernistů v rozporu s ochranou životního prostředí.
Naopak. Jako příklad slouží intenzifikace zemědělství a zavádění principů hydroponie a akvakultury. Tyto metody umožňují pěstovat větší množství potravin na menší ploše a udržitelným způsobem.
Genetický výzkum a šlechtění plodin může zjistit potravinovou bezpečnost i pro následující generace v době globálních změn klimatu.
Zelený dogmatismus
Německo, největší ekonomika v Evropě a čtvrtá největší na světě, se naopak vydalo cestou zeleného dogmatismu. A ukazuje se, že v tržní ekonomice moc nefunguje. Stovky miliard eur Němci vynaložili na takzvanou zelenou energetickou transformaci, jež ale stále nefunguje.
Peníze naopak chybí německému rozpočtu na reformu školství, zdravotnictví i modernizaci infrastruktury. Už v roce 2019 americký deník Wall Street Journal napsal o německé energetické politice, že je nejhloupější na světě. Protože kromě jádra se vláda zavázala zbavit i uhlí bez jasného plánu, jak tyto dva stabilní energetické zdroje efektivně nahradit.
Bojanowski připomíná, že emise oxidů uhlíku v německém hospodářství prakticky neklesají, Německo naopak musí dovážet stále více elektřiny a také má jedny z nejvyšších cen energií v Evropě. To vše ohrožuje německou průmyslovou výrobu a její konkurenceschopnost.
Dříve ekologická hnutí propojila strach z jaderné války i se strachem z provozu jaderných reaktorů a nebezpečného odpadu, který v těchto elektrárnách vzniká. Nové technologie ale ukazují, že jaderného odpadu bude vznikat v nových blocích stále méně a také už se budují konečná úložiště jaderného odpadu, například ve Finsku.
Zelený patent na strach z jádra
V německé společnosti si Zelení udělali z jaderného strachu „politickou trafiku“ a v Bundestagu mají stále silnější slovo. Nyní také tvoří nejhlasitějšího odpůrce jádra v německé vládě sociálního demokrata Olafa Scholze.
Ekomodernisté nechápou, proč německý kabinet vyřadil z produkce energie štěpný materiál a naopak se spaluje více uhlí.
Německá deindustrializace |
Německý průmysl výrazně trpí energetickou politikou. Za poslední dva roky i Francie, která podporuje jádro, přilákala do ekonomiky o 50 procent více přímých zahraničních investic, všímá si ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, protože nabízí dostupnější ceny elektřiny. Třetina německého zpracovatelského sektoru uvažuje o tom, že svou výrobu přesune do třetích zemí. Drahé energie ale ohrožují průmyslovou výrobu v celé EU a v následujících letech z toho bude pravděpodobně profitovat Čína, případně Spojené státy, které rovněž nezavrhují investice do nových jaderných technologií. |
„Vyděšeně jsem protestovala proti Greenpeace, když vedli kampaň za zastavení německých jaderných reaktorů, protože to vedlo k mnohem vyšší poptávce po uhlí,“ nechápe německé směřování dvaadvacetiletá bioložka Julia Galoshová, která se účastní kampaně RePlanet na ochranu klimatu.
Sama je z Polska a obává se, že tlak z Berlína bude znamenat, že němečtí politici zablokují výstavbu jaderných elektráren v Polsku, které zatím musí ve velkém spoléhat na spalování uhlí.