Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Opatrná ČNB; pozvolné ožívání české ekonomiky a schodek rozpočtu na dosah 200 miliard korun aneb souhrn ekonomických událostí 31. týdne 2024
Libor Akrman 2. srpna 2024Záplava firemních výsledků (Microsoft, Apple, Meta, KB, Česká spořitelna atd.); ČNB snížila sazby o 0,25 %; schodek rozpočtu je zase…
Kdo může za výpadek? Jednoznačně Evropská unie, tvrdí Microsoft
Lukáš Kovanda 23. července 2024Mnoho firem z celé řady oborů po celém světě postihla v pátek série výpadků. Důvodem byla aktualizace bezpečnostního softwaru od…
- Článek
Mise Billa Gatese: miliardy na záchranu planety a jejího klimatu
Nejbohatší člověk na světě Bill Gates společně s dalšími miliardáři chtějí podpořit investice do obnovitelných a čistých zdrojů energie. První peníze z fondu, jehož počáteční kapitál docílí 1 miliardy dolarů, by měly být investovány již v příštím roce. Bill Gates to se záchranou planety myslí vážně. Za tímto účelem založili fond s názvem Breakthrough Energy Ventures (BEV), […]
Nejbohatší člověk na světě Bill Gates společně s dalšími miliardáři chtějí podpořit investice do obnovitelných a čistých zdrojů energie. První peníze z fondu, jehož počáteční kapitál docílí 1 miliardy dolarů, by měly být investovány již v příštím roce.
Bill Gates to se záchranou planety myslí vážně. Za tímto účelem založili fond s názvem Breakthrough Energy Ventures (BEV), jehož počáteční kapitál má být 1 miliarda dolarů. Fond by měl financovat po 20 let dlouhodobé projekty, redukující produkci skleníkových plynů. Podle Gatese by se jeho kapitál měl navíc časem zvyšovat.
„Potřebujeme dosažitelnou a spolehlivou energii, která neprodukuje skleníkové plyny. Můžeme toho dosáhnout, pokud zavedeme odlišný investiční model pro financování do chytrých řešení, který jim umožní, aby se z laboratoří dostaly na trh,“ prohlásil Bill Gates.
Fond nebude svém managementu vyplácet žádné odměny, část peněz půjde pouze na provozní náklady. Fond by měl fungovat již od začátku příštího roku, přičemž jeho první dočasné sídlo je v samotném srdci amerického rizikového kapitálu – na Sand Hill Road v kalifornském Menlo Parku.
Pět hlavních oblastí vývoje
Gates plánuje, že díky fondu vybuduje několik týmů předních světových vědců, kteří se budou zaměřovat na inovace v pěti hlavních oblastech: energetika (využití a skladování elektřiny), doprava, zemědělství, stavebnictví a zpracovatelský průmysl.
U všech oblastí bude cílem najít řešení, které by pomohlo výrazně snížit emise skleníkových plynů. „Budeme se soustředit na věci, které by měly velký dopad. Budeme více selektivní než spousta jiných zelených investic. Jsme otevření všemu, co povede k levné, čisté a spolehlivé energii,“ uvedl Gates, který bude prezidentem fondu, přičemž sám se bude aktivně do činnosti fondu zapojovat.
Fond by byl jakýmsi zprostředkovatelem, který by v první fázi podpořil slibné nápady a pomohl s jejich pilotní realizací. Reálné využití inovativních technologií by pak posuzovaly veřejné instituce.
Miliardáři všech zemí, spojte se!
Do projektu se investičně zapojili významní byznysmeni celého světa, jejichž celkový majetek podle magazínu Forbes přesahuje 170 miliard dolarů (více než 4 biliony korun).
Zdálo by se tedy, že jedna miliarda jako počáteční kapitál BEV není mnoho. To zmínil i Gates při představení fondu, když prohlásil, že „nikdo z jeho spoluinvestorů nemusel prodat žádné ze svých aut, takže neutrpěl žádnou výraznou ztrátu,“ řekl Gates.
Dalšími známými osobnostmi ve fondu jsou Jeff Bezos, zakladatel a šéf největšího světového internetového obchodu Amazon, Richard Branson, zakladatel Virgin Group a vizionář, šéf Alibaby Jack Ma, indický průmyslník Mukesh Ambani nebo američtí investoři Vinod Khosla a John Doerr.
Pokračování boje za lepší klima
Založením fondu navazují investoři a podnikatelé na založení tzv. Breakthrough Energy koalice z minulého roku, v rámci které se zavázali směřovat významnou část jejich bohatství do energetických technologií.
Nicméně nedávná vlna investic do těchto čistých technologií se ukázala pro řadu investic rizikového kapitálu jako ztrátová. Podle studie Massachusettského technologického institutu (MIT) fondy rizikového kapitálu investovaly v letech 2006 až 2011 přes 25 miliard dolarů, přičemž přišly o více než polovinu těchto investic.
Jistou rizikovost připustil i Gates, když prohlásil, že investice do energetiky jsou náročnější než investice do informačních technologií. „Lidé si myslí, že prostě vložíte 50 milionů dolarů, dva roky počkáte a poté jen spočítáte, kolik vám to vyneslo. V energetice ale rozhodně nic takového neplatí.“
Podle Gatese v této oblasti také chybí institucionální investice, což vnímá jako tržní selhání. A právě investice podobné jeho fondu – dlouhodobé a širokého rozsahu – by mohly tuhle chybu pomoci napravit.
„Je to tak velký trh, že jeho hodnota, pokud opravdu poskytujete velkou část světové energie, je superobrovská,“ prohlásil zakladatel Microsoftu. Podle něj trh s globální energií představuje hodnotu na úrovni 6 bilionů dolarů, přičemž do roku 2040 poptávka po energii vzroste o třetinu.
Gates vs. Trump?
Oznámení o vzniku BEV přichází týden poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) jmenuje Scotta Pruitta, který ovšem zaujímá poměrně skeptický postoj ke globální změně klimatu.
Gates však věří, že v oblasti inovací technologií podporujících zelenou energii může počítat s podporou americké vlády. S investicemi do čistých zdrojů energie už má Gates zkušenosti z dřívějška, když do nich investoval přes 1 miliardu dolarů.
Část těchto peněz šla například do společnosti TerraPower zaměřující se na vylepšování výkonu jaderných reaktorů. TerraPower pracovala na tzv. traveling wave reaktoru. Ten má přinést mnohem bezpečnější a levnější atomové elektrárny.
A tentýž model jako ten použitý u TerraPower se Gates pomocí Breakthrough Energy Ventures snaží napodobit. Navíc, jak podotkl, je možné, že v budoucnu vzniknou i další podobné fondy.