Mohlo by vás také zajímat
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Krvácení Netflixu, dražší plyn pro Pražáky a rozjezd stavby metra D aneb souhrn 16. týdne 2022
Netflixu ubyli předplatitelé; Pražská plynárenská zdražuje; Pilulka jede; hlasy z ČNB avizují další růst sazeb; MMF i Světová banka snížily odhad růstu; Stellantis přerušuje ruskou výrobu; dividenda KB schválena (43,80 Kč); inflace v EU i eurozóně na rekordu; Itálie má náhradu plynu z Ruska - v Africe; Muskova firma Boring už získal 675 mil USD investic; zatykač na exšéfa Nissanu Ghosna; stavba metra D odstartovala; český autoprůmysl vyrobil o pětinu méně aut než loni; Česko bude kontrolovat také marže u potravin.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
minulý týden jsem psal, že inflace vyšplhala už k 15 procentům. Mezi politiky se tak rozhořela (ona tedy už nějaký pátek hoří) rétorická bitva, co s tou drahotou udělat (hlavně pro NAŠE lidi). Vláda tedy mrkla na jednu z nejviditelnějších věcí – pohonné hmoty a začala jít po maržích. Částečně to zabralo a hrůzné ceny u čerpaček se mírně „odhroznily.“
Teď přišel na řadu točený salám a spol. Jsem však zvědavý, jak v tomto případě stát bude marže, resp. obchodní přirážky v maloobchodu krotit. Člověk má skoro pocit, že za chvíli se odněkud ozve, že za to zase může Kalousek…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Rána pro Netflix
Americké internetové televizi Netflix klesl poprvé za více než 10 let celosvětový počet předplatitelů. Za 1. čtvrtletí se snížil o 200 tisíc na 221,6 milionu. Vedení společnosti přitom naopak počítalo se zvýšením počtu předplatitelů o 2,5 milionu. Akcie firmy v reakci na zprávu klesly o zhruba 35 %, protože investoři se obávají, že průkopník streamovacích služeb má své nejlepší časy možná již za sebou, uvedla agentura AP. Před zveřejněním výsledků se akcie obchodovaly na úrovni zhruba 340 dolarů, aby se o den později jejich cena pohybovala kolem 218 dolarů za akcii. Ještě před půlrokem přitom akcie byly poblíž úrovně 700 USD. Netflix přitom jinak ve srovnání s loňským 1. čtvrtletím utržil o 9,8 % více – 7,8 miliardy dolarů. Čistý zisk se pak snížil na 1,5 mld. USD oproti loňským 1,7 mld. USD.
GRAF: Vývoj akcií Netflixu
Za posledních 6 měsíců, v USD.
Zdroj: Infront
Pražákům podraží plyn
Pražská plynárenská (PP) od června zdraží části zákazníků plyn, v průměru o 39 %. Zvýšení ceny se dotkne domácností, které využívají ceník Standard, popřípadě produkty navázané na tento ceník. Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník se zvýšení ceny nijak nedotkne. Firma patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425.000 odběrných míst. PP ceny zvedala také od 1. 4., kdy cena plynu v základním ceníku vzrostla v průměru o 15,7 %. Předtím společnost obdobným způsobem zdražila od 31. prosince 2021, a to o 7,3 %.
Pilulka jede
Skupina Pilulka, která působí na českém, slovenském a rumunském trhu, utržila loni podle auditovaných výsledků 2,4 mld. Kč, meziročně o 35 % více. Franšízová síť lékáren Pilulka Partner k tržbám přidala dalších 1,2 mld. Kč na celkových 3,6 mld.Kč. Největší měrou se na tržbách skupiny podílel český e-shop s meziročním nárůstem o 61 %.
Hlasy z ČNB: sazby půjdou výše
Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v on-line debatě uvedl, že v ČR pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, aby se zabránilo zakořenění zvýšené inflace. Ani guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil další zvýšení úrokových sazeb na počátku května. další zvýšení úrokových sazeb. Peněžní trhy letos očekávají další zvýšení základní sazby o procentní bod na 6 %.
Globální růst bude menší
Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 %, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 %. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky Davida Malpasse to uvedla agentura Reuters.
Tento týden zveřejnil svůj odhad také MMF. I fond snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky – na 3,6 %, zatímco dosud růst odhadoval na 4,4 %. Hospodářské vyhlídky se podle fondu zhoršily zejména kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli sankcím, kterými se západní země snaží přimět Rusko k ukončení agrese.
MMF zhoršil výhled i pro Česko. Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 %, zatímco loni dosáhl 3,3 %.
Stellantis přerušuje výrobu v Rusku
Automobilka Stellantis kvůli protiruským sankcím a potížím s logistikou přeruší výrobu v Rusku. Podnik provozoval společně s firmou Mitsubishi továrnu v Kaluze, zhruba 125 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Čtvrtý největší výrobce automobilů na světě měl na ruském trhu jen asi jednoprocentní podíl, uvedla agentura Reuters.
Stát mrkne i na marže potravin
Ministerstvo zemědělství začalo spolu s ÚOHS sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Kontroly mají trvat nejméně tři měsíce, řekl novinářům ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Konkrétní mechanismus kontrol nechtěl komentovat. Do kontrol chce ministerstvo vedle antimonopolního úřadu přizvat také ministerstvo financí. Zaměřuje se především na čtyři skupiny potravin, a to máslo, drůbeží a vepřové maso a pečivo. Skupiny byly vybrány na základě podnětů od veřejnosti, ale i zemědělců nebo potravinářů.
ČEZ prodlouží provoz „uhelky“
Energetická skupina ČEZ uvedla, že vzhledem k vývoji na energetickém trhu prodlouží výrobu elektřiny z černého uhlí v elektrárně Dětmarovice s výkonem 600 MW. Firma zde původně plánovala výrobu z uhlí ukončit v roce 2023 a nahradit ji kogeneračními jednotkami na výrobu elektřiny a tepla ze zemního plynu. „Definitivní termín odstavení bloků bude stanoven později,“ řekl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Čekají Evropu plynové trable?
Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie. Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.
Komárek rozšiřuje impérium hazardu
Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, získá 36,75 % v řecké firmě Kaizen Gaming mimo její aktivity v Řecku a na Kypru. Na svém webu firma uvedla, že se na převodu podílu dohodla s jeho dosavadním vlastníkem, společností OPAP Investment. Kupní cena zahrnuje předem hotovostní protiplnění 50 mil. eur na bezdlužném a bezhotovostním základě a výplatu výnosů na základě výkonu.
Dividenda KB schválena
Valná hromada Komerční banky rozhodla vyplatit z loňského zisku dividendu 43,80 Kč na akcii před zdaněním. Nárok na dividendu budou mít akcionáři, kteří budou vlastníky akcií Komerční banky k 29. dubnu. Dividenda se pak začne vyplácet 23. května. KB loni stoupl čistý zisk o 56 % na více než 12 mld. Kč, celkové výnosy se jí zvýšily o 5,7 % na 31,3 mld. korun a celkové provozní náklady jí stouply o 0,7 % na 15,1 mld. Kč. Na dividendách z loňského zisku bude celkem vyplaceno přes 8,3 mld. Kč.
Tata Steel končí s Ruskem
Společnost Tata Steel přestane kvůli ruské invazi na Ukrajinu obchodovat s Ruskem. S odvoláním na prohlášení největšího indického výrobce oceli z hlediska tržeb o tom informovala agentura Reuters. Společnost dováží z Ruska uhlí pro výrobu oceli. Všechny závody společnosti Tata Steel v Indii, Británii a Nizozemsku si zajistily alternativní dodávky surovin, aby ukončily svou závislost na Rusku, uvedla společnost.
Stavba metra D začala
Představitelé hlavního města a DPP na Pankráci zahájili stavbu trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na tuto část linky jsou asi 14,5 mld. Kč a práce potrvají asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní mezi trasami C a D a město v ní očekává více než 120 tis. cestujících denně. Na zahájený úsek poté naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne úsek do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 mld. Kč.
Inflace v EU na rekordu
Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8 % z únorové hodnoty 6,2 %, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika měla v rámci EU třetí nejvyšší inflaci, a to 11,9 %. V eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 7,4 % z 5,9 % v únoru. Statistický úřad tak zpřesnil svůj rychlý odhad ze začátku dubna, podle kterého březnová inflace v zemích používajících euro činila 7,5 %.
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Důsledky války na Ukrajině?
Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nikdo nevěděl, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké dopady bude mít na Evropu a zbytek světa. Po dvou měsících války jsou ekonomické důsledky konfliktu zřetelnější a vyhlídky nevypadají dobře. V době už tak silných inflačních tlaků, za kterými stojí rostoucí ceny potravin a energií a výpadky v dodavatelských řetězcích po pandemii, prohlubuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou napětí mezi nabídkou a poptávkou, zhoršuje spotřebitelskou náladu a ohrožuje globální hospodářský růst, uvedl server CNBC.
Autoprůmyslu u nás to letos nejde
Výroba osobních aut v Česku v 1. čtvrtletí klesla o 18,9 % na 269,1 tis. vozů. Automobilky se nadále potýkaly s nedostatkem některých dílů, zejména čipů nebo kabelových svazků. Nejistotu ještě prohloubila válka na Ukrajině. V březnu produkce klesla o 21 %, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
Dobré vyhlídky turismu
Globální cestovní ruch a turistický sektor se v příštím roce vrátí na úrovně z období před pandemií covidu-19 a v nejbližších 10 letech porostou výrazně vyšším tempem než celá světová ekonomika. Předpověděla to Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC). Průměrné roční tempo růstu turistického sektoru podle WTTC v letech 2022 až 2032 dosáhne 5,8 %, zatímco u globálního hrubého domácího produktu by měl průměrný roční růst činit 2,7 %. WTTC rovněž předpověděla, že turistický sektor v tomto období vytvoří 126 milionů pracovních míst.
Šéf Lukoilu odstoupil
Šéf ruského ropného koncernu Lukoil Vagit Alekperov odstoupil z funkcí ředitele a prezidenta firmy. Společnost o demisi 71letého Alekperova informovala na svém webu, důvody nesdělila. Firma začátkem března jako první velký ruský podnik vyzvala k rychlému ukončení ruské ofenzivy na Ukrajině. Oznámení přichází týden poté, co Británie zařadila miliardáře Alekperova na seznam sankcionovaných ruských osobností. Podnik na začátku března uvedl, že je „tragickými událostmi na Ukrajině znepokojen“, a vyjádřil soustrast všem, které konflikt zasáhl. Zároveň ujistil, že udělá vše, aby mohl stabilním způsobem pokračovat ve svých aktivitách po celém světě.
Itálie nahradí ruský plyn Afrikou
Itálie uzavřela nové dohody o zvýšení dovozu zemního plynu z Angoly a Konga, napsala agentura Bloomberg. Vláda Maria Draghiho se snaží snížit energetickou závislost země na Rusku. Řím nedávno obdobné dohody uzavřel také s Alžírskem a Egyptem. Evropské země se kvůli invazi Ruska na Ukrajinu snaží zajistit si alternativní zdroje. Afrika je pro Itálii atraktivní možností, neboť italský energetický gigant Eni na tomto kontinentě působí ve více než desítce zemí. Italští vyjednávači by nyní mohli pokračovat do Mosambiku.
Investory Muskova firma Boring nenudí
Společnost The Boring Company miliardáře Elona Muska získala od investorů 675 mil. USD. Firma chce vybudovat síť podzemních tunelů pro vysokorychlostní přepravu lidí a nákladu, peníze z investice ji mají posunout blíže k tomuto cíli. Nová investice firmu ohodnocuje na 5,68 mld. USD. Cílem firmy Boring je podle jejího prohlášení odstranit „dopravu ničící duši“ za pomoci rozsáhlé sítě tunelů. Nejnovější peníze hodlá využít na systém Loop, který bude přepravovat cestující vysokorychlostními tunely.
Zatykač na exšéfa Nissanu
Francouzská prokuratura vydala mezinárodní zatykač na bývalého generálního ředitele japonské automobilky Nissan Carlose Ghosna, který vedl i francouzskou automobilku Renault, informoval americký list The Wall Street Journal (WSJ). Francouzi mají podezření, že Ghosn zneužil peníze Renaultu. Manažer se tomuto kroku podle svého mluvčího podivuje, uvedla agentura Reuters.
Nová aréna pro esport v Praze
V pražském obchodním centru Westfield Chodov už 25. dubna přivítá první návštěvníky Vodafone PLAYzone Arena, multifunkční esportové centrum rozkládající se na více než 1000 m2. V něm mohou návštěvníci nejen z řad fanoušků esportů sledovat ty nejzajímavější soutěže přímo u baru, zahrát si na téměř 60 herních počítačích nebo si vyzkoušet špičkové herní simulátory a virtuální realitu. Svojí velikostí a nabídkou volnočasových aktivit půjde v Česku o unikát. Za projektem stojí skupina Prima, jejíž investice do arény se vyšplhaly do desítek milionů korun. Titulárním partnerem projektu je společnost Vodafone.
Motorola má nového šéfa pro region EMEA
Společnost Motorola jmenovala Fabia Capocchiho novým generálním ředitelem skupiny Mobile Business Group (MBG) pro region EMEA. Capocchi bude mít zásadní podíl na výrazném urychlení rychlého růstu, kterého Motorola dosahuje v segmentu Mobile Business Group (MBG). „Jsem přesvědčen, že můžeme pokračovat v nastoleném tempu a společně s naším skvělým týmem posílíme značku Motorola a přineseme nové věci, na které se již nyní těšíme,“ uvedl Capocchi.
Další fáze výplaty klientů Sberbank
Garanční systém finančního trhu zahájil výplatu náhrad vkladů institucionálním klientům banky Sberbank CZ. Peníze si budou moci vybrat prostřednictvím poboček Komerční banky. Institucionálními klienty jsou platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry či soudní exekutoři, na jejichž účtech jsou uloženy peníze pro věřitele. Aktuálně se jedná o 17 exekutorských úřadů, které vedly účty pro více než 17.700 klientů.
Nová značka mobilů na českém trhu
Na český trh oficiálně vstupuje další čínská značka telefonů – společnost Tecno. Firma prodává telefony ve více než 70 zemích po celém světě, když donedávna se soustředila hlavně na trhy v Africe a Asii. Na českém trhu společnost TECNO představí hned dvě řady chytrých telefonů nižší a střední třídy za dostupné ceny. Podobnou strategii zde v minulosti zvolily společnosti Xiaomi, Realme či Oppo. Tecno vyrábí (nebo si svými OEM partnery nechává vyrábět) chytré telefony, tablety a zařízení pro internet věcí. V telefonech a tabletech používá operační systém Android s vlastní nadstavbou HiOS. Zaměřuje se také na oblast fotoaparátu, především softwarové zpracování obrazu a jeho vylepšování pomocí algoritmů a umělé inteligence.
A spousta dalších hospodářských výsledků za 1. čtvrtletí 2022:
Potěšily: Bank of America, Heineken, Procter&Gamble, Abbott Laboratories, Tesla, AT&T, American Airlines, Philip Morris International, Prabos, Union Pacific, Volvo, SAP
Zklamaly: Johnson & Johnson, Hasbro, Renault