Mohlo by vás také zajímat
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
Krizová lekce roku 1907 je aktuální ve světě financí i dnes
Historie nám dává možnost se poučit. Jedna taková lekce spojená s nestabilitou a problémy bankovních institucí nás zavádí na začátek minulého století. Nicméně některé znaky jsou poplatné i v dnešní době.
Je to půlrok, co finančním světem hýbaly zprávy o kolapsu regionálních bank v USA. Na tom by nebylo nic neobvyklého, jen v novém tisíciletí zde zbankrotovalo více než 500 bank.
Pokles hodnoty amerických státních dluhopisů, které banky držely ve více než hojném množství, v kombinaci s masivními výběry hotovostí klienty však vedl k miliardovým ztrátám a následnému dominovému efektu.
Paradoxně bezpečná cesta v podobě „Treasury Bonds“ (dlouhodobé dluhopisové cenné papíry vydávané americkou vládou., pozn. red.) vedla v prostředí vysokých sazeb rovnou do propasti a znovu se vyrojily otázky, zda se této situaci dalo předejít.
Historie nám dává možnost se poučit. Jedna taková lekce nás zavádí na začátek minulého století.
Více než 150letá historie
Je říjen roku 1907 a před newyorskými bankami se tísní davy lidí. Po dobu několika následujících týdnů se zoufale snaží dostat ze svých bankovních kont co nejvíce prostředků.
Mezi Newyorčany se rychle šíří zpráva o problémech slavné americké banky Knickerbocker Trust. Ta byla zapletená do spekulativních obchodů s akciemi společnosti United Copper Company. Sázka na krátko však nevyšla, situace se otáčí proti spekulantům a banky, které financovaly tento riskantní podnik, jsou vystaveny velkým ztrátám.
Události nabírají rychlý spád. Banky postupně odmítají Knickerbocker proplácet šeky a začíná klasický hon na banku, při kterém střadatelé vybírají své úspory a který vedl k totálnímu vyschnutí likvidity a následnému bankrotu finanční instituce.
Pamětníci čím dál častěji začínají připomínat dávný pád pojišťovny Ohio Trust (jde o pád americké Ohio Life Insurance and Trust Company v roce 1857, pozn. red.) a nejistota na trzích strmě roste.
Panika byla zcela opodstatněná a rychle se šířila napříč Spojenými státy. Menší regionální banky se snažily stáhnout hotovost od svých větších newyorských protistran. Ty však disponovaly překvapivě poměrně nízkou likviditou, což celé věci dvakrát nepomohlo. Spojené státy se přitom stále ještě vzpamatovávaly z důsledků ničivého zemětřesení z předcházejícího roku, které značně zasáhly i finanční sektor.
Morganova obnova stability
Kdo byl J.P. Morgan? |
John Pierpont Morgan (17. 4. 1837, – 31. 3. 1913) byl americký podnikatel a jeden z nejvýznamnějších bankéřů své doby. V roce 1860 založil v New Yorku banku J.P. Morgan & Co. Během americké občanské války nastala expanze jeho společnosti, při které získal mnoho průmyslových podniků a zbohatl na válečných transakcích. Velmi se zajímal o železniční dopravu a investoval do ní mnoho peněz, které se mu se ziskem vrátily. Většina aktivit této banky byla následně převzata bankou JPMorgan Chase & Co. Stál u fúze společností, díky které se zrodil kolos jménem General Electric, který přežil až do dnešní doby. I jeho zásluhou dosáhla Newyorská burza velkého rozkvětu. (Zdroj: Wikipedia/autor) |
Na pomoc naštěstí přispěchal podnikatel a bankéř John Pierpont Morgan (viz box vpravo), který poskytl finančním institucím úvěry v řádu desítek milionů dolarů.
Současně dokázal díky svým kontaktům zmobilizovat pomoc z řad průmyslu a velkých bank, která přinesla tolik potřebnou likviditu na trh a stabilizovala celý finanční systém.
Díky své zkušenosti a dobrému úsudku navíc dokázal rozlišit ty instituce, které je ještě možné zachránit, a ty, kterým již není pomoci.
Cena byla i tak vysoká. Několik desítek menších bank zbankrotovalo a index Dow Jones Industrial přišel za rok 1907 o 38 procent. Trvalo léta, než se index dostal na své původní hodnoty a investoři si museli ztráty trpělivě vysedět. Krize rovněž zasáhla i sektory s bankami zdánlivě nesouvisející, jako je výroba a doprava. Jejich tržní hodnota značně poklesla a výrazně byly narušeny i jejich dodavatelské řetězce. Ztráty se odhadují na vyšší stovky milionů dolarů. Především ale Spojené státy upadly do recese.
Příspěvek ke vzniku Fedu
Krize v roce 1907 s sebou přinesla řadu nových poznatků a v samém důsledku vedla i k založení Federální Rezervního Systému (FED) v roce 1913.
Tak jako téměř každá finanční krize v historii byla i tato následována notnou dávkou regulace, která měla zaručit, že už se další událost podobného ražení nebude opakovat. I v tomto případě se ale jednalo pouze o zbožné přání a krach téměř 10 tisíců bank po roce 1929 ukázal, že dějiny si jdou svou vlastní cestou bez ohledu na regulace.
Mark Twain kdysi řekl, že historie se neopakuje, ale často se rýmuje. Zřejmě netušil, že i století poté bude jeho citát aktuální.
Pád Washington Mutual |
Dodnes symbolizuje největší kolaps v dějinách amerického komerčního bankovnictví. Jako mnoha dalším se jí stala osudná kombinace nesplacených hypotečních úvěrů a silného výběru masiv svými klienty. Po převzetí federálními úřady byly nakonec její zbytky prodány J.P. Morgan Chase za necelé 2 miliardy dolarů. Až v roce 2023 se k tomuto smutnému prvenství přiblížil pád Silicon Valley Bank. |
V roce 2008 rychlý výběr hotovosti svými klienty položil britskou banku Northern Rock. Pomyslným smutným rekordmanem je pak Washington Mutual, jejíž kolaps ve stejném roce s více než 300 miliardami aktiv pod správou vedl až k nucenému převzetí federální vládou.
Ani následné přijetí Dodd-Frankova zákona v roce 2010 finanční svět nespasilo, jak ukazují problémy First Republic z letošního jara. Paradoxně i za nimi udělala tečku až banka s iniciály J.P. M. ve svém jménu.
V reakci na březnovou krizi připravila skupina regulátorů balíček opatření, která by měla podobným situacím předcházet. Balíček požaduje po 30 největších bankách větší kapitálovou vybavenost a upravuje i množství bankami držených dluhopisových instrumentů s delšími splatnostmi.
Zda jsou opatření dostatečná, či nám trhy udělí další lekci, si povíme až s odstupem času.