V minulých letech si česká ekonomika navykla na výrazné „dávky“ fiskálních prostředků. Dlouhých osm let levicových vlád, které uplácely své voliče, si vybralo svou daň v hospodářství. A následné období pandemie covidu-19, kdy se řada firem přizpůsobila programům typu Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo.
Výsledkem je, že Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své závěrečné zprávě upozorňuje na prostý fakt, že se z tržního hospodářství stala „dotační“ ekonomika. NKÚ zároveň konstatoval, že v rámci kontrol dotací se snižuje počet chyb spojených s nezpůsobilými výdaji či chybami ve veřejných zakázkách a naopak roste počet pochybení souvisejících s nedostatky řídicího a kontrolního systému.
Místo nápravy nové dotace
Nástup pětikoaliční vlády Petra Fialy v té věci sliboval významnou nápravu, ale výsledkem jsou pouze nové formy vládní podpory podnikání.
Co vlastně různé podpůrné finanční programy znamenají? Dotace jsou nástrojem státní politiky, který může být využit k podpoře určitých aktivit nebo sektorů ekonomiky. Pokud jsou však dotace nevhodně navrženy nebo uděleny, mohou mít negativní dopady na ekonomiku.
Podpory často mohou vést k tzv. distorzi trhu, což znamená, že ceny zboží nebo služeb jsou ovlivněny právě těmito prostředky. To může vést k neefektivnosti trhu a k omezení konkurence.
Dotace také často znamenají vznik zbytečných a neefektivních podnikatelských projektů, které vedou k nárůstu vládní administrativy a zvyšování byrokracie.
VÍCE K TÉMATU:
Žijeme v éře dotací. Kam jdou stovky miliard korun z evropských a národních dotací?
Agrofert a premiérův střet zájmu aneb konec dotací v Česku
Při investicích státu do infrastruktury se zapomíná na vodárenství
Mrhání penězi pokračuje
A jaký je současný stav? V našem případě se jedná znovu o mrhání veřejnými prostředky. Vláda zahájila nejdříve podpory na opravu domů, které nazvala „Oprav dům po babičce“, ve výši až 40 miliard korun a nyní přidala za dvě miliardy program podpory elektromobilita pro podnikatele.
Obojí je špatně, česká ekonomika nyní potřebuje především méně peněz v ekonomice pro udržení inflace na uzdě. A hlavně účelné reformy bez zapojení finančních dotací. Vláda by si to měla uvědomit, v opačném případě ztrácí znovu svoji věrohodnost v ekonomických otázkách.