Spotřebitelé stále pokračují v omezování svých nákupů v obchodech. Potvrzují to čerstvé statistiky, podle nichž maloobchod v srpnu dál výrazně klesal. Oproti červenci lidé utratili o 0,7 procenta napříč všemi hlavními kategoriemi a po sezonním očištění již pátý měsíc v řadě.
Meziroční propad se proto prohloubil a v srpnu činil -8,8 procenta. Jedinou světlou výjimkou zůstávají tržby v prodejnách s farmaceutickým zbožím (+1,3 %) a drogérie (stagnace).
Naopak prudký dvouciferný meziroční pokles zaznamenávají všechny ostatní typy prodejen v čele s prodejci oděvů (-15,1 %).
Nová čísla potvrzují náš hlavní scénář, který počítá se startem recese v české ekonomice již ve třetím kvartále. Ukazují ovšem na výraznější propad spotřeby domácností a tím pádem o něco prudší kontrakcí hospodářství.
Pokud stejný signál vyšle i srpnový průmysl, pravděpodobně budeme nuceni zhoršit náš odhad mezikvartálního propadu HDP ve třetím čtvrtletí 2022 pod – 1 % (v tuto chvíli -0,8 % qoq).
GRAF: Srovnání vývoje maloobchodu a spotřeby domácností
Od roku 2015 do srpna 2022, jde o reálný index (2019 = 100) v bodech.
Zdroj: Patria/ČSÚ
Sazby stranou
Slabší dynamika spotřeby je bezesporu faktor, který bude utvrzovat holubičí většinu v bankovní radě v odhodlání držet sazby beze změny.
Laťka pro další růst sazeb je v obměněné bankovní radě tak jako tak nastavena hodně vysoko. K dalšímu zvýšení sazeb by se proto centrální bankéři rozhoupali pouze v případě výrazně rychlejší dynamiky mezd nebo v důsledku extrémního tlaku na českou korunu (například v důsledku reálného nedostatku plynu v průběhu zimy).
Pokud na nic takového nedojde, bude bankovní rada pravděpodobně dál držet sazby stabilní. A aktuální čísla z maloobchodu budou vcelku zapadat do jejího narativu o poklesu domácí poptávky …