Mohlo by vás také zajímat
Varování před TikTokem ve světě přibývají. Jde skutečně o špionážní hrozbu, nebo o politický boj?
Jan Žabka 16. března 2023Aplikace pro sdílení videí TikTok, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se postupně dostává do určité izolace, neboť ji jako bezpečnostní…
Pád druhé americké banky bere Fedu vítr z plachet na vyšší růst sazeb
Dominik Rusinko 13. března 2023Americké úřady uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Rozhodnutí následuje po pátečním uzavření Silicon Valley Bank (SVB), které se stalo největším…
Menší valorizace důchodů schválena, TikTok označen za hrozbu a stát napumpuje finance do startupů aneb souhrn událostí 10. týdne 2023
Libor Akrman 10. března 2023Valorizace důchodů se sníží; panika na trhu kvůli problémům Silicon Valley Bank; NÚKIB označil TikTok za hrozbu; stát má na…
- ČLÁNEK
Jak změní Ameriku zelené „dotační eldorádo“ od Bidena? Profitovat budou republikánské státy
Hojně diskutovaný zákon na omezení inflace, který nalije několik stovek miliard dolarů do podpory zelených technologií napříč Spojenými státy, paradoxně nejvíce pomůže regionům, kde byli republikáni proti.

Většina nových investic do zelených projektů míří v Americe do oblastí, kde mají většinu republikáni. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Už pět měsíců platí nový americký zákon, který se oficiálně jmenuje zákon na omezení inflace (Inflation Reduction Act – IRA). Fakticky to je zákon, který masivně dotuje zelené technologie napříč celými Spojenými státy.
Vysloužil si silnou a vehementní kritiku Bruselu a EU, protože štědré pobídky mohou přetáhnout řadu firem z Evropy do Ameriky. Kromě toho jej kritizovali i republikáni, kteří měli v době schválení (loni v půli května) v Kongresu menšinu.
Dvě třetiny projektů pro bašty republikánů
Nyní se ukazuje, že zhruba dvě třetiny nových projektů, které dostanou federální podporu, vznikají v kongresových obvodech, které ovládají republikáni, upozornil web Politico. Dochází tak k paradoxní situaci, že tito politici pro zákon IRA nehlasovali, kritizovali jej, ale ekonomické výhody poplynou do oblastí, které ovládají republikáni.
Cíl Bidenovy administrativy spočíval v podpoře sektoru obnovitelných energií a dalších technologií, které s tím souvisí. Tedy podpora výroby elektromobilů, akumulátorů a bateriových úložišť.
Má se tím snížit závislost importů z komunistické Číny a zároveň posílit energetická soběstačnost Spojených států.
VÍCE K TÉMATU:
Další starost pro západní automobilky. Čína chce dominovat v dopravě aut po moři
Německé benzinky zbrojí na éru elektromobility. Nechtějí přijít o klienty
Tesla má problém se zaměstnanci v Německu. Zkušení odcházejí, nové se nedaří nabírat
Soukromý sektor nyní investuje desítky miliard dolarů do zelených energetických technologií. Pro republikány se jedná o obtížnou pozici, na jedné straně podporují vytváření nových pracovních míst, na druhou stranu odmítají růst výdajů z federálního rozpočtu.
Demokraté zase platí politickou cenu za to, že jim více než rok trvalo protlačení zákona Kongresem. Výhody v médiích však nyní sbírají republikánští zákonodárci a guvernéři.
Zákon není celý špatný
„Jen to, že hlasujete proti návrhu zákona, neznamená, že celý návrh zákona je špatný,“ vysvětlil nyní republikánský kongresman Garret Graves z Louisiany, jenž byl členem výboru pro klimatickou krizi. Tvrdí, že jeho prací je sehnat peníze pro dopravní i energetický sektor pro Američany v jeho volebním okrsku.
Demokraté zase poukazují na to, že se naplňuje jejich argumentace, že vládní pobídky pomohou všem. A zároveň rozšíří přístup k čistým energiím i ve venkovských a více konzervativních oblastech.
„Je těžké nepoukázat na pokrytectví lidí, kteří se zuby nehty bránili tomuto zákonu,“ prohlašuje na adresu republikánů demokratická senátorka Tina Smithová z Minnesoty. V tomto státě došlo loni v říjnu ke slavnostnímu rozšíření továrny na výrobu solárních panelů kanadské firmy Heliene.
Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová ocenila, že ve Spojených státech vznikají nové kapacity pro výrobu čisté energie. A je podle ní jedno, zda dané státy ovládají republikáni, nebo demokraté.
Trump: Je to klimatický extremismus
Do debaty o podpoře zelených technologií vstoupil i bývalý prezident Donald Trump, který má stále vliv na část republikánů. Podle něj by měl Kongres zamezit dalšímu utrácení miliard dolarů za „klimatický extremismus“.
Macronova kritika |
Francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval americký zákon loni v prosinci přímo během návštěvy Spojených států. Podle něj až příliš zvýhodňuje americké zboží na úkor evropských výrobků. Dotace na americkou produkci považuje za velmi agresivní. Obává se, že část firem v Evropě přestane investovat a přesune své aktivity na druhou stranu Atlantiku. V době války na Ukrajině to považuje za škodlivé pro jednotu Evropy a Ameriky. |
Naopak zástupci průmyslu vyrábějícího komponenty pro solární a větrnou energii nový zákon chválí. Prezidentka Asociace solárního průmyslu Abigail Ross Hopperová zdůraznila, že bez nové legislativy by na území Spojených států nevznikalo tolik výrobních závodů.
Řada projektů byla navíc delší dobu už naplánována, přijetí zákona IRA ale urychlilo jejich realizaci.
Už po třech měsících po podpisu zákona Joem Bidenem firmy oznámily investice do zelených energií ve výši 40 miliard dolarů (876 miliard korun). Z 33 projektů pak 21 vznikne tam, kde lidé volili do Sněmovny reprezentantů republikánské zástupce.
Změna klimatu je prospěšná?
Takový je i projekt jihokorejské společnosti Hanwha Q Cells, která vyrábí fotovoltaické panely. V Georgii chce rozšířit produkci panelů a postavit novou továrnu za 2,5 miliardy dolarů (55 miliard korun).
Zde byla přitom zvolena konzervativní republikánka Marjorie Taylor Greenová, jež podporuje konspirační teorie a odmítá, že lidská činnost způsobila globální změnu klimatu. Naopak o změně klimatu tvrdí, že je pro obyvatele USA prospěšná. Výstavbu nové továrny na výrobu fotovoltaiky ale vítá, protože vytvoří nová pracovní místa.
Ekonom J. C. Bradbury z Kennesaw State University v Georgii zdůraznil, že pobídky ve formě federálních i státních daňových úlev skutečně přitahují nové investice. Státy ovládané republikány mají navíc i menší regulaci pro podnikání. „Není to náhoda,“ doplnil ředitel BlueGreen Alliance Jason Walsh, která sdružuje ekologické a odborové organizace.
„Dotační eldorádo“ přilákalo i zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese. Investoval do společnosti CubicPV, která plánuje postavit ve Spojených státech továrnu na výrobu křemíkových destiček. Ty jsou základní komponentou pro solární panely. Jejich výrobě dosud dominuje Čína.
Zájem mají i evropské firmy
Bílý dům přilákal i evropské firmy, jako je italská společnost Enel. Prostřednictvím své dcery – Enel North America – vybírá vhodnou lokalitu pro výrobu solárních panelů. Další nové továrny na výrobu akumulátorů mají vzniknout ve státech Michigan, Tennessee, Arizona a Georgie.
Prezident americké organizace Alliance for American Manufacturing Scott Paul vysvětlil, že manažeři primárně neřeší, ve kterém státě vládnou demokraté, nebo republikáni, ale spíše to, jak je daný stát vstřícný pro podnikání.
Samotní republikáni tvrdí, že schvalují některé části zákona na podporu bezuhlíkových technologií. Mezi nimi jsou i nové jaderné programy, vodíkové technologie a projekty pro zachycování uhlíku.
Nelíbí se jim ale plošné daňové pobídky, které až příliš zvýší zadlužení americké ekonomiky. Celkově totiž zákon IRA počítá v následujících deseti letech až s 369 miliardami dolarů (8,1 bilionu korun), které mají podpořit bezuhlíkovou ekonomiku.
Zdá se ale, že Bidenova politika „Made in America“ nakonec uspěje i v tradičních republikánských baštách a zvýší americkou konkurenceschopnost v globální ekonomice, míní bývalý demokratický kongresman z Virginie Tom Perriello.

každý pátek ve vašem e-mailu.