Mohlo by vás také zajímat
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
Ruská válečná ekonomika se zadrhává a Putinovi „padá na hlavu“
Lukáš Kovanda 11. června 2024Okno příležitosti porazit Ukrajinu se Rusku pomalu ale jistě zavírá s tím, jak Ukrajina získává nové dodávky zbraní a munice. K tomu…
Stojí globální ekonomika na prahu nové obchodní války?
Kryštof Míšek 6. června 2024Svět vstupuje do období větších rizik na pozadí rizika ekonomických válek, které ve vyspělých zemích nemají obdoby, a velmocenských střetů.…
- ČLÁNEK
Jak silná je izraelská armáda? Má větší rozpočet než Egypt, Libanon a Jordánsko dohromady
Izraelská armáda je od vzniku státu v roce 1948 budována s tím, že musí dokázat ubránit židovský stát v obležení arabských nepřátel. Odpovídá tomu také obranný rozpočet.
Moderní židovský stát se na Blízkém východě etabloval jako největší a technologicky nejvyspělejší vojenská mocnost v celém regionu. Dokonce disponuje vlastními jadernými zbraněmi, zejména kvůli odstrašení Íránu, jehož islámský teokratický režim se netají tím, že chce Izrael vymazat ze současné mapy. Odhaduje se, že Jeruzalém disponuje mezi osmdesáti až čtyřmi stovkami jaderných hlavic.
Pokud se podíváme na vojenské výdaje, Izrael značně převyšuje své sousedy. Podle Stockholmského mírového institutu (SIPRI) vydává Izrael na obranu 4,51 procenta svého HDP. Egypt utrácí 1,06 procenta, Jordánsko 4,84 procenta, Libanon 3,37 procenta (údaje za rok 2022, kromě Libanonu, kde se jedná o rok 2021 – pozn. red.).
Erdoğan se zlobí |
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se ostře pustil do Izraele. V reakci na válku proti teroristickému hnutí Hamás sám označuje Izrael za teroristický stát. Židovský stát by měl veřejně přiznat, že vlastní jaderné zbraně. Ochránci muslimů, jak se turecký novodobý sultán snaží prezentovat, vadí, že izraelská vláda při akci proti Hamásu zabíjí i ženy a děti. Nelíbí se mu ani podpora USA a Západu a jejich údajné schvalování domnělých válečných zločinů ze strany Izraele. |
V absolutních číslech loni Izrael utratil za obranu 23,4 miliardy dolarů, což je více, než všichni jeho sousedé dohromady. Egypt vynaložil 4,6 miliardy, Jordánsko 2,3 miliardy, Libanon 4,7. A pro srovnání Írán 6,8 miliardy dolarů.
Pevné spojenectví s Američany
Další výhodou země je jeho pevné spojenectví se Spojenými státy americkými, které samy na zbrojení v roce 2022 vynaložily neuvěřitelných 877 miliard dolarů. Pro srovnání, Čína, druhá největší ekonomika světa, pak 292 miliard dolarů.
Právě technologický náskok země a využití nejmodernějších vojenských technologií od Spojených států umožňuje Izraeli mít pod kontrolou nejen oblohu nad svým územím, ale také část moře. Může se pyšnit i vlastním špičkovým obranným průmyslem, zejména v kybernetické oblasti a ve výrobě vlastních dronů.
Hamás zaskočil Izrael improvizací
Na druhou stranu, i přes obrovskou vojenskou a technologickou převahu, Izrael zaskočil Hamás svým teroristickým útokem, který provedl improvizovanými útoky ve stylu partyzánské války. Na vině je ale z velké části zpravodajské podcenění nepřítele, upozornily Financial Times.
Izrael přitom alespoň teoreticky od roku 2007 udržuje úplnou kontrolu nad hranicemi, pohybem zboží a osob v Pásmu Gazy.
VÍCE K TÉMATU:
Globální firmy jsou zataženy do války s Hamásem. Kdo se postavil na stranu Izraele, a kdo mlčí?
Kolik bude stát Izrael válka s Hamásem? Miliardy dolarů a propad ekonomiky
Je Blízký východ obávanou džunglí, nebo neutrální půdou pro globální byznys?
Izraelská armáda spoléhá rovněž na tradici povinné vojenské služby, jež trvá od založení státu od roku 1948. Z této doby se datuje i vděčnost vůči Československu, které v té době mladému židovskému státu poskytlo zbraně, zejména letadla i výcvik pilotů, a umožnilo Izraeli vybudovat silné letectvo. Povinnost vojenské služby vzniká pro všechny obyvatele Izraele, kteří dosáhnou věku 18 let. Muži slouží tři roky, ženy dva.
I proto mohl stát po letošních útocích Hamásu ze 7. října velmi rychle mobilizovat přes 300 tisíc záložníků. V aktivních zálohách je registrováno 169 500 členů, celkem pak 465 tisíc Izraelců.
Silná pozemní armáda
Izraelská armáda disponuje obrovským arzenálem obrněné techniky, jen tanků mají pozemní síly více než dva tisíce (pro srovnání srovnatelně velké Česko jich má 50), v případě položky obrněných transportérů se mohou Izraelci pochlubit jedenácti tisíci.
Izraelští velitelé se mohou ve srovnání s jinými armádami světa volněji individuálně rozhodovat na základě bojové situace a nečekat na rozhodnutí nadřízených. Pozemní síly devítimilionové země jsou považovány za jednu z nejlépe vycvičených pozemních armád světa.
Izrael disponuje i pěti ponorkami a patnácti válečnými loděmi. Letectvo má několik stovek stíhaček včetně 39 nejmodernějších strojů F-35.
Oceňovaný Iron Dome |
Železná kopule (též železná klenba; hebrejsky: כיפת ברזל, kipat barzel; anglicky: Iron Dome) je mobilní systém protivzdušné obrany vyvinutý izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems, který je určený ke zneškodnění raket krátkého doletu a minometných granátů. Důvodem pro vytvoření systému byly neustálé raketové útoky z Pásma Gazy na jižní Izrael a ochrana civilního obyvatelstva jak na jihu, tak na severu země. Zdroj: Wikipedia. |
Právě vojenská pomoc Spojených států dělá z izraelské armády obávaného protivníka u jeho nepřátel.
Bílý dům už Tel Avivu poskytl od roku 1948 vojenskou pomoc ve výši 130 miliard dolarů. Mezi lety 1950 až 2020 čtyři pětiny importu veškerých zbraní pocházely právě z USA.
Rovněž během současné vyhrocené situace s Palestinci americký prezident Joe Biden slíbil dodat svému spojenci na Blízkém východě cokoliv, aby se mohl bránit teroristickým útokům. Což vyvolalo v Kyjevě určitou vlnu závisti.