Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
- ČLÁNEK
Jak oživit „mrtvý“ reaktor a přepsat historii. Uvažují o tom v Americe
Americká společnost Holtec plánuje opět spustit již odstavený reaktor v Michiganu, elektrárnu Palisades, jež byla loni odpojena od sítě. Revitalizace zdroje má podporu od demokratické guvernérky, podle ní se jedná o „ekonomický motor“ celého státu. Provozovatel ale od americké vlády žádá finanční injekci ve výši jedné miliardy dolarů.
Ve Spojených státech se schyluje k jadernému experimentu v energetice, jaký zatím nemá v historii obdoby. Společnost Holtec Decommissioning International koupila odstavenou jadernou elektrárnu Palisades ve státě Michigan a plánuje ji opět zprovoznit. Přitom v době koupě, loni v červnu, ji oficiálně získala se záměrem, že ji bude postupně demontovat.
Předchozí vlastník Entergy ji prodával s tím, že už se mu provoz zdroje o instalovaném výkonu 800 megawattů, který vyráběl elektřinu 50 let, nerentuje. Štěpný materiál už byl z aktivní zóny v reaktoru odstraněn a americký jaderný regulátor byl informován o „trvalém zastavení energetických operací“.
Mediální kampaň za restart reaktoru
Nyní ale přichází otočka a obnovení provozu má podporu také u demokratické guvernérky státu Gretchen Whitmerové. Firma Holtec už rovněž zahájila mediální kampaň za obnovení provozu elektrárny. Ta se stavěla v letech 1967 až 1970 a elektřinu začala vyrábět v roce 1973. Původní licence na provoz vypršela v roce 2011, ale byla prodloužena o dalších dvacet let, tedy až do roku 2031.
FOTO: Elektrárna Palisades v roce 1974
Zdroj: Energy.gov
„Udržení elektrárny Palisades v provozu je důležité pro konkurenceschopnost Michiganu a budoucí příležitosti hospodářského rozvoje,“ míní guvernérka Whitmerová. Ta napsala americké ministryni energetiky Jennifer Granholmové (dříve byla také guvernérkou Michiganu) a žádá federální finanční injekci, aby bylo možné jaderný zdroj u Michiganského jezera restartovat.
Neznámé rizikové území
Proti jsou aktivisté z občanských sdružení, kteří naopak varují před tím, že více než padesátiletá elektrárna nevyhovuje současným nárokům na bezpečný provoz, napsala agentura AP.
„Jedná se o neznámé rizikové území,“ varoval Kevin Kamps z neziskové skupiny Beyond Nuclear, který se zaměřuje na problematiku jaderného odpadu. Podle něj měla navíc elektrárna ještě před odstavením loni v květnu problémy s těsněním okolo aktivního okruhu, čímž si vysloužila kritiku amerického úřadu pro jadernou bezpečnost.
Společnost Holtec vysvětlila, že za rozhodnutím požádat o prodloužení provozu elektrárny je velkorysá podpora Bidenovy administrativy jaderné energetice v celkové výši šesti miliard dolarů (130 miliard korun). Obří suma má směřovat k modernizaci starších jaderných zdrojů.
Bílý dům počítá s tím, že jádro bude v energetice hrát klíčovou roli, aby americká ekonomika mohla být do roku 2050 uhlíkově neutrální. „Jaderné reaktory podporují energetickou nezávislost tím, že zajišťují spolehlivou dostupnost čisté, odolné a cenově dostupné energie,“ zdůraznilo v březnové zprávě americké ministerstvo energetiky a představilo iniciativu financování pro stárnoucí jaderné elektrárny.
Dotaci už dostala poslední jaderná elektrárna v Kalifornii
Už loni na podzim rozhodlo, že „zadotuje“ jadernou elektrárnu Diablo Canyon v Kalifornii částkou 1,1 miliardy dolarů (24 miliard korun). Poslední jaderná elektrárna v tomto státě je klíčová pro dodávky elektřiny pro lidnatý a průmyslový stát.
Disponuje dvěma reaktory, každý s instalovaným výkonem 1138 megawattů. Jejich licence měla skončit v roce 2024, respektive 2025.
Plán Holtecu na obnovu elektrárny Palisades ale dotaci zatím nezískal. Má šanci v dalším kole rozdělování dotací, uvedl mluvčí společnosti Patrick O’Brien. Usiluje o získání dotace ve výši jedné miliardy dolarů (21,7 miliardy korun). Dalších 300 milionů dolarů požaduje od státu Michigan, řekl lokální poslanec Joey Andrews.
Prezident společnosti Holtec Kelly Trice zdůraznil, že pomoc státu je klíčová, aby se elektrárna na břehu Michiganského jezera mohla restartovat. Holtec očekává, že by firma měla do letošního října získat od státu finance i povolení od amerického jaderného regulátora NRC.
Bude to velká výzva
Nicméně pro odborníky na jadernou energetiku je tento manévr v rámci tohoto sektoru velkou výzvou. Myslí si to například Jacopo Buongiorno, jaderný inženýr z prestižního Massachusetts Institute of Technology.
Znamená to opětovný nábor stovek zaměstnanců, zejména jaderných operátorů, a jejich zaškolení. Opětovné spuštění reaktoru si vyžádá i kontrolu tisíců dílů v elektrárně a jejich výměnu nebo opravu. Finančně nákladná bude rovněž objednávka a zavážení nového jaderného paliva.
V elektrárně zatím zůstává 220 zaměstnanců, kteří se měli podílet na postupné likvidaci elektrárny. Dalších 380 ale už dříve dostalo výpověď.
Restart na několik let
I tak by ale takzvaný restart elektrárny mohl trvat několik let. Pokud by se celý proces podařilo dotáhnout do úspěšného konce, znamenalo by to první opětovné spuštění jaderného reaktoru v Americe, ze kterého už bylo odstraněno jaderné palivo, řekl mluvčí NRC Scott Burnell.
Připojení jaderného reaktoru k elektrické síti podporují zejména podnikatelé. „Je to velmi spolehlivý a stálý zdroj pro naši komunitu,“ řekl zástupce místní organizace pro rozvoj podnikání Zack Morris.
Místní poslanec Andrews dodal, že sice pracoval v sektoru obnovitelných zdrojů energií, ale i tak je potřeba mít i tradiční zdroj, když nefouká vítr nebo nesvítí slunce. Jádro je pak ideální v tom, že neprodukuje skleníkové plyny.