Mohlo by vás také zajímat
Zbrojní průmysl v Česku rozkvétá v důsledku válečných konfliktů
Libor Akrman 10. prosince 2024Tržby i zisky českých zbrojařů několikanásobně vzrostly díky dodávkám na Ukrajinu. A slibný výhled nejen pro ně skýtají i pomalu…
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
- ČLÁNEK
Izraelské firmy vycítily příležitost. Dodávají zbraně evropským armádám
I když se Izrael během války na Ukrajině staví ke zbrojním dodávkám pro Kyjev rezervovaně, neplatí to o zbrojních zakázkách pro evropské členy NATO. Profitují z toho izraelští výrobci Rafael Advanced Defense Systems, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems, kteří doplňují mezery po zbraních, které evropské státy poslaly na Ukrajinu.
Izraelské vlády od počátku ruské invaze na Ukrajinu nechtějí jednoznačně vojensky podpořit Kyjev, aby si nezhoršily vztahy s Kremlem. Je to zejména kvůli koordinaci vojenských akcí v Sýrii. To ale nebrání izraelským zbrojním firmám čile obchodovat s evropskými partnery.
Celý zbrojní byznys připomíná film Kulový blesk o hromadné výměně bytů. Tentokrát se ale jedná o výměnu a přesuny zbraňových systémů a munice.
Zatímco evropští členové Severoatlantické aliance (NATO) posílají na Ukrajinu hlavně zbraně a techniku, které již nepotřebují a vyřazují je z aktivní služby, izraelské firmy zase dodávají Evropanům nové zbraně i munici, aby si doplnili vojenské sklady.
Roste poptávka po izraelských protiraketových systémech
Navíc v reakci na průběh války na Ukrajině, kdy jsou její města (často vzdálená několik stovek kilometrů od fronty) pravidelně bombardována silnějším Ruskem z letadel, lodí i bezpilotními letouny, roste poptávka po izraelských protiraketových systémech. Ty se totiž řadí mezi světovou špičku obranných technologií.
Izrael se tak stává zásadním hráčem v procesu modernizace a přezbrojení evropských spojenců Ukrajiny.
GRAF: Američané dominují světovému exportu zbraní
Zdroj: Statista
Ruská invaze navíc způsobila, že se evropské vlády rozhoupaly utrácet za vlastní obranu mnohem více peněz. Daleko více, než tomu bylo před Putinovým rozkazem zničit sousední zemi.
Profitují z toho i tři největší izraelští výrobci zbraní a vojenské techniky – Rafael Advanced Defense Systems, Israel Aerospace Industries a Elbit Systems. Přitom první dvě jsou státními korporacemi napojenými na izraelské ministerstvo obrany.
Zájem o prvky izraelské protivzdušné obrany má Německo, Finsko, Řecko, některé prvky protivzdušných systémů už obdrželo také Česko, Slovensko nebo Maďarsko.
Společné projekty v Evropě
Všechny tři izraelské společnosti už také budují dceřiné firmy ve spolupráci s evropskými partnery v rámci společných projektů. EuroSpike představuje konsorcium firem Diehl Defense, Rheinmetall Electronics a Rafael Advanced Defense Systems. Společně vyrábějí střely Spike, jež se používají zejména jako protitankové střely.
Spojení více firem umožňuje výrobcům pružněji reagovat na změny v poptávce, která je nyní extrémně vysoká.
„Konflikt (na Ukrajině) zdůraznil principy pozemního manévrování a udržení území dobytého během bitvy,“ vysvětlil pro web Defence News Niv Cohen ze společnosti Rafael Advanced Defense Systems. To podle něj vedlo k tomu, že evropské země vypracovávají nové plány nákupu moderních tanků a dalších obrněných bojových vozidel.
Evropa začíná utrácet za zbraně |
Import velkých zbraňových systémů do evropských států se v období 2018 až 2022 zvýšil o 47 procent ve srovnání s roky 2013 až 2017. Uvedl to uznávaný Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Přitom dovoz zbraní v jiných regionech světa klesal. V Africe například o 40 procent, v Americe o 21 procent, v Asii a Oceánii o 7,5 procenta. Zvýšil se celkový podíl na exportu zbraní v případě Spojených států, které ovládají 40 procent trhu. Naopak podíl Ruska klesl z 22 procent na 16. |
Společnost Rafael nabízí pro tanky systémy aktivní ochrany Trophy, které slouží k ochraně obrněnců v případě útoku protitankovými střelami nebo granáty. O tento systém je nyní velký zájem a už jej koupila i americká armáda pro tanky Abrams a německý Bundeswehr pro tanky Leopard 2.
Rafael také loni založila s německou zbrojovkou Krauss-Maffei Wegmann a evropskou pobočkou americké General Dynamics projekt EuroTrophy. Ten chce nabízet systémy aktivní ochrany tanků a obrněných vozidel přímo pro evropské zájemce.
„Vzhledem k obtížím v globálních dodavatelských řetězcích poskytují naše místní výrobní kapacity flexibilitu, efektivitu a racionalizovaný proces,“ dodal k tomu Cohen.
Válka zvýšila zájem o dodávky zbraní u evropských spojenců
Viceprezident firmy Elbit Ran Kril potvrdil, že se zvýšila poptávka po munici pro dělostřelecké systémy. A v souvislosti s děním na Ukrajině také po zbraních pro elektronický boj, které Elbit vyrábí. Firma v roce 2018 koupila izraelského výrobce munice a palných zbraní IMI Systems, takže má nyní v portfoliu kromě nové munice i dělostřelecké a raketové systémy.
Elbit Systems je zároveň celosvětově známým producentem vojenských bezpilotních letounů. Zbrojovka z Haify už také vybudovala síť poboček po celé Evropě, včetně Velké Británie, Švédska, Švýcarska a Německa.
Viceprezident Kril dodal, že evropské země často požadují, aby mohly na vojenských zakázkách z velké části participovat včetně produkce, ale i vývoje a údržby zbraňových systémů.
Generální ředitel největšího izraelského výrobce civilních a vojenských letadel Israel Aerospace Industries (IAI) Boaz Levy rovněž vnímá, že se v Evropě po vypuknutí agresivní ruské války na Ukrajině změnilo u politiků i ve společnosti vnímání důležitosti celého zbrojního průmyslu.
I proto se státní IAI chce na modernizaci evropských armád podílet. „IAI nabízí mnoho produktů, které jsou vhodné pro válku, jež probíhá v Evropě,“ zdůraznil. IAI vyrábí velké vojenské drony, ale i avioniku, satelity a systémy pro vojenský pozemní i námořní sektor. Právě 3D radarové systémy od dceřiné společnosti IAI Elta Systems si pořídila i česká armáda.