Mohlo by vás také zajímat
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Odešel špičkový, liberálně orientovaný ekonom s mezinárodním přesahem
Lukáš Kovanda 25. července 2024Ve věku 83 let zemřel ekonom a ministr hospodářství z vlád Václava Klause z počátku 90. let, pozdější stálý představitel…
Jak malí čeští „Trumpové“ jedou na světové vlně hlupství
Jan Urban 24. května 2024S nástupem sociálních sítí se stal „novinářem“ kdokoliv se dvěma palci a mobilním telefonem. Tradiční novinařina s povinností ověřovat informace…
- KOMENTÁŘ
Finanční kondice politických stran? Nejlépe jsou na tom komunisté, ANO a lidovci
Pro tradiční české demokratické strany nepříznivý politický vývoj se negativně odráží i v jejich finančních záležitostech. Zanalyzovali jsme hospodaření všech významných politických stran a hnutí v Česku. Jak se jim daří po finanční stránce?
Nekonečné vyjednávání o vládě, kdy se potenciálně rýsuje možná dohoda hnutí ANO a ČSSD za tiché podpory KSČM, i nadále vyvolává otázku, zda česká politika nemíří k předčasným volbám.
Podle aktuálního volebního průzkumu agentury Kantar TNS by v dubnu vyhrálo volby hnutí ANO. To si v průzkumech dlouhodobě drží zhruba 30procentní výsledek. Druhé místo by pak v dubnu brali občanští demokraté a Piráti shodně s 14,5 procenta.
Kromě nich by do sněmovny prošlo ještě dalších pět stran a uskupení: KSČM, SPD, ČSSD, STAN a lidovci.
GRAF: Volební model KANTAR TNS
Průzkum se uskutečnil mezi 7. a 27. dubnem, zúčastnilo se ho 1 200 lidí, volební zisky stran jsou v procentech.
Zdroj: Kantar TNS
Předčasné volby jsou však něco, čeho se bojí nejeden správce kasy politické strany. Kampaň je drahá a poslední volby kasu v některých případech slušně vyčerpaly.
Jak jsou na tom finančně jednotlivé strany před potenciálními předčasnými volbami?
Bezproblémové ANO
Vítěz voleb je v tomto směru v klidu. Stojí za ním neomezený rozpočet premiéra v demisi Andreje Babiše. Navíc hnutí si výrazně finančně polepšilo v roce 2017.
Jeho vlastní kapitál se vylepšil z minus 80 milionů korun na plusových 64 milionů korun. Z katastrofální finanční situace hnutí ANO totiž vytáhly poslední parlamentní volby.
TABULKA: Bilanční suma hnutí ANO
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: hnutí ANO
Na konci roku měla strana na účtu 200 milionů korun. Navíc má díky svěřenskému fondu premiéra v demisi ve svých zádech obrovskou podporu mediálního domu MAFRA.
Je nezpochybnitelné, že finanční síla hnutí ANO je obrovská. V roce 2017 mělo samotné hnutí ANO výnosy přes 300 milionů korun a vykázalo zisk 143 milionů korun.
Z toho 263 milionů korun obdrželo ANO formou dotací za úspěšný volební výsledek. Pouze 33 milionů z výnosů tvořily dary a členské příspěvky přinesly „nicotné“ čtyři miliony.
Ukazuje se tak, že hnutí je velmi úzká skupina lidí, v níž členské příspěvky pokrývají úplné minimum nákladů strany okolo jednoho procenta. Bezpochyby by neměl být pro ANO problém utratit na případnou předvolební kampaň zákonem povolených 90 milionů korun. Nemluvě o tom, že by jistě dokázalo benefitovat i z neplacené podpory Babišových médií.
TABULKA: Výsledky hospodaření hnutí ANO
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: hnutí ANO
Zdecimovaná ČSSD
Potenciální partner ANO ve vládě, ČSSD má daleko horší pozici. Vlastní kapitál ČSSD tvoří pouze čtyři miliony korun. K tomu má strana závazky ve výši 410 milionů korun.
A velmi špatně jsou na tom sociální demokraté s hotovostí. Ke konci roku 2017 měla ČSSD na kontě pouze 24 milionů korun.
TABULKA: Bilanční suma ČSSD
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: ČSSD
Problém ČSSD je navíc v tom, že z 415milionového majetku tvoří dlouhodobý majetek hned 364 milionů. Aby se tak sociální demokraté dostali k penězům, museli by tento majetek prodat.
Zároveň by ovšem museli splatit své dluhy. A po jejich zaplacení by straně prakticky nic nezbylo. ČSSD je tak finančně v podstatě totálně zdecimovaná.
V loňském roce činily výnosy strany pouze 184 milionů korun. Podobně jako u ANO, dominantní složku výnosů tvořily provozní dotace od státu, které činily 142 milionů korun.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Volební debakl táhne finance ČSSD ke dnu. Přežije strana výpadek peněz?
Česko v rukou Andreje Babiše: 130 dní vlády bez důvěry a žádné vyhlídky na zlepšení
Sociální demokraté se sice oproti Babišovi a spol. mohou opřít o výrazně širší členskou základnu, a tedy i členské příspěvky, jež straně loni vynesly 16 milionů korun, ale je vidět, že základna se tenčí. Ještě v roce 2014 strana vybírala na členských příspěvcích 25
milionů.
Další zdroj příjmů tvoří dary, nicméně u ČSSD je jejich podíl na výnosech minimální. Pouhých 4,7 milionu korun je v tomto směru velmi málo.
Není tedy divu, že v loňském roce prodělala ČSSD 40 milionů korun, i když o rok dříve to bylo dokonce 180 milionů. Z vykázaných statistik vyplývá, že ČSSD je stranou, která bez výrazné finanční injekce bude mít velmi vážné existenční problémy.
A její finanční vyhlídky pro případnou volební kampaň nejsou nijak růžové. ČSSD by si reálně mohla dovolit utratit za kampaň v extrémním případě 20 až 30 milionů korun, kdyby dokázala kvalitním způsobem zmobilizovat sponzory.
Jinak by se sociální demokraté museli poohlížet po úvěru. Ovšem z výše (i níže) uvedených čísel vyplývá, že žádná rozumná banka by nejspíš nebyla ochotná ČSSD půjčit.
TABULKA: Výsledky hospodaření ČSSD
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: ČSSD
Předlužená ODS
ODS je strana, která kdyby byla firmou, už dávno zkrachovala. V posledních pěti letech má totiž kontinuálně záporný kapitál. Jinými slovy její dluhy jsou větší než majetek. To je zásadní problém a situace, ve které nechce být žádný finanční ředitel.
TABULKA: Bilanční suma ODS
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: ODS
Na druhou stranu finanční situace občanských demokratů se od roku 2015 zlepšuje, protože v letech 2015 až 2017 strana dosahovala a dosahuje zisku.
V loňském roce utržila ODS 196 milionů korun, přičemž 112 milionů připadá na dotace. Je také znát, že k ODS se vrací straničtí dárci. V posledních pěti letech strana od svých sponzorů přijala celkem bezmála 250 milionů korun. Více než třetinu této částky navíc dostala loni a předloni, kdy jí dárci poskytli po 48 milionech korun.
V loňském roce ODS vykázala zisk 22 milionů korun. Strana na tom však není nijak bombasticky z hlediska hotovosti. Na účtech měla na konci roku jen 11 milionů korun.
Pokud by tedy chtěla uspět v předčasných volbách, musela by mobilizovat své sponzory. Velmi obtížně by ovšem ODS sehnala tolik peněz, aby dokázala utratit celých 90 milionů na kampaň, kterou jí povoluje limit.
Přestože se tedy finanční stav ODS v čase postupně zlepšuje, je třeba konstatovat, že strana je stále v extrémně špatné finanční situaci.
TABULKA: Výsledky hospodaření ODS
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: ODS
TOP 09 je finančně v pohodě, horší je to s voliči
Ačkoliv je TOP 09 menší strana, která nakonec jen těsně pronikla do sněmovny, její finanční kondice je poměrně dobrá. Strana nemá prakticky žádné dluhy a disponuje majetkem ve výši 23 milionů korun, přičemž na konci roku 2017 z toho 22 milionů činilo hotovost.
TABULKA: Bilanční suma TOP 09
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: TOP 09
TOP 09 nemá ani žádné velké dluhy – přibližně tři miliony korun, takže její vlastní kapitál byl přibližně 20 milionů korun.
Pokud by se tedy rozhodla půjčit si například na kampaň k předčasným volbám, tak by se tato strana mohla dostat k poměrně slušnému kapitálu. Pro srovnání, například ANO je zadluženo na úroveň okolo 70 procent svého majetku.
Touto logikou by TOP 09 mohla získat úvěr klidně 40 milionů. Když přičteme 20 milionů na účtu, existuje reálná šance, že by TOP 09 mohla udělat kampaň za řádově 50–60 milionů korun. Limit sice nevyčerpá, ovšem při takové částce by bez šance nebyla.
V loňském roce měla strana tržby 85 milionů korun, získala dotaci 68 milionů korun a dosáhla ztráty 24 milionů. Rok předtím měla ztrátu 18 milionů. Fakt, že se drží stále takto vysoko, svědčí o tom, že měla našetřeno.
Na to, že jde o relativně malou stranu, vybrala na členských příspěvcích 3,8 milionu korun. Rovněž s dary je na tom poměrně slušně, když jí sponzoři přispěli v celkové výši 13,6 milionu korun. Ovšem ještě v roce 2013 to byla částka 38 milionů.
TABULKA: Výsledky hospodaření TOP 09
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: TOP 09
Z celkového hlediska se dá říci, že finanční kondice TOP 09 je na dlouholetou opoziční stranu velmi slušná.
Bezproblémová KDU-ČSL
Lidovci se vždy opírali o svou rozsáhlou členskou základnu, ale z hlediska výnosů členských příspěvků to není žádný zázrak, když jim loni tato forma vynesla 4,5 milionu korun za rok. Lepší situace pak byla u darů, díky nimž loni získali skoro 30 milionů.
TABULKA: Bilanční suma KDU-ČSL
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: KDU-ČSL
Z celkového pohledu pracovali lidovci s rozpočtem 135 milionů korun a za rok 2017 dosáhli zisku 20 milionů korun.
Finanční kondice lidovců je na poměry českých politických stran přímo skvělá, protože jejich majetek převyšuje dluhy o 104 milionů korun. Z toho měli na konci roku 2017 více než polovinu (57 milionů Kč) na účtech.
Dluhy mají velmi malé a bez problémů by si dokázali půjčit minimálně 100 milionů korun.
Jsme přesvědčeni o tom, že lidovci by byli schopni využít limit 90 milionů na maximum pro případnou kampaň bez problému. Jejich finanční kondice je úplně bezproblémová. A zbylo by jim ještě dost peněz na komunální volby.
Navíc jejich výhoda spočívá také v tom, že velkou část finanční prostředků už mají připravenou. Jejich akceschopnost by tak byla velmi rychlá. Konzervativní křesťanské hodnoty se tak projevují i v jejich hospodaření, když mají aktuálně zadluženost 7,6 procenta.
TABULKA: Výsledky hospodaření KDU-ČSL
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: KDU-ČSL
Nečitelný STAN
Starostové a nezávislí bohužel nezveřejňují účetní uzávěrku v plném rozsahu. Máme informace pouze o výsledovce (výkazu zisků a ztrát, pozn. red.) tohoto subjektu. Víme o nich, že v loňském roce pracovali s výnosy ve výši 69 milionů korun. Z toho 44 milionů připadá na dotace.
TABULKA: Vývoj hospodaření STAN
V letech 2014 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: STAN
Členská základna STAN není nijak velká, i proto měla strana velmi malé příjmy z členských příspěvků – pouhých 358 tisíc korun. To je řádově desetkrát méně, než mají ostatní parlamentní strany. Naopak se starostové těší přízni sponzorů, když 23 milionů korun vybrali formou darů.
Celkové náklady v roce 2017 činily asi 60 milionů korun, v konečném výsledku tak STAN skončil v plusu přibližně 69 milionů korun. O rok dříve měl výnosy pouze ve výši 43 milionů korun, ovšem připsal si na konto dalších 32 milionů formou daru. Zisk v roce 2016 nevykázal STAN téměř žádný.
Vzhledem k zatím nedostatečným informacím je obtížné posuzovat finanční kondici strany. Na stranických účtech se dají odhadovat částky v řádu jednotek až nižších desítek milionů korun. Navíc ani STAN nevypadá na stranu, která by měla sílu využít naplno volební limit 90 milionů korun. Její reálný rozpočet pro případnou předvolební kampaň může být do 30 milionů korun.
Lowcostoví Piráti
U Pirátů panuje do jisté míry podobný informační deficit jako u STAN. To znamená, že nezveřejňují účetní uzávěrku v celém rozsahu. Z toho, co víme, ale vyplývá, že v loňském roce se jim finančně dařilo.
Výnosy měli 69 milionů korun a vzhledem k velmi nízkým nákladům (pouhých 18 milionů korun) skončili v plusu ve výši 51 milionů korun. Přestože Piráti nezveřejňují standardní účetní uzávěrku, lze si udělat dobrý obrázek díky tomu, že zveřejňují stav veškerých bankovních účtů na svém webu.
TABULKA: Vývoj hospodaření Pirátů
V letech 2014 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: Piráti
Z těchto informací vyplývá, že mají na svých účtech přes 50 milionů korun. O tom, že by měli nějaké dluhy, nemáme žádné informace. Je tedy velmi pravděpodobné, že jsou na tom finančně velmi dobře. Bez problému by si dokázali půjčit další peníze na kampaň, aby plně využili limit 90 milionů.
Ovšem pirátská logika uvažování je taková, že zřejmě nebudou mít ambici se tomuto limitu přiblížit, když v posledních volbách dokázali získat přes deset procent hlasů s rozpočtem pouhých 16 milionů korun.
Bohatí komunisté
Komunisté jsou na tom z hlediska peněz jednoznačně nejlépe ze všech stran (když nepočítáme prakticky neomezené možnosti Andreje Babiše jako fyzické osoby).
Na účtech KSČM se „válí“ přes 244 milionů korun, celková hodnota stranického majetku je 345 milionů a strana dluží pouze osm milionů.
TABULKA: Bilanční suma KSČM
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: KSČM
Navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku v historii dosáhli loni komunisté 23milionového zisku. Členská základna se sice zmenšuje, ovšem pořád z ní teče do stranické kasy 14 milionů ročně. Na darech pak komunisté vybírají stabilně okolo deseti milionů za rok. A víceméně stabilní volební výsledek komunistům zajišťuje státní dotace kolem 100 milionů korun za rok. Jejich loňské výnosy dosáhly 164 milionů korun.
Zajímavý je však pohled na personální aparát komunistické strany, který je jeden z největších. Spolkne přes 50 milionů korun za rok. Takový aparát nemá žádná strana. Pro srovnání, personální aparát ODS stojí 28 milionů za rok.
Komunisté jsou tedy straníci se vším všudy, ale svůj politický byznys berou vážně. I díky tomu si mohou dovolit za kampaně utratit o trochu méně, což ale neznamená, že na víc nemají. Pokud by se rozhodli udělat kampaň za 90 milionů, nepředstavovalo by to pro ně vůbec žádný problém.
TABULKA: Vývoj hospodaření KSČM
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: KSČM
Odmyslíme-li si současné koketování s podporou vlády, které vyvolává silný odpor části veřejnosti, tak snaha zbavit se komunistů naráží právě na problém financí. Dokud mají takovou hromadu peněz, bude snaha o jakoukoli jejich eliminaci obtížná.
A pokud někdo přemýšlí nad tím, proč jsou komunisté tak bohatí, odpověď zní: 29 let státních dotací od daňových poplatníků.
Politický byznys SPD
Hnutí SPD je na tom po volbách docela dobře. Je sice otázkou, jakým finančním směrem ho nadále posune Tomio Okamura, což se stalo kamenem úrazu i v jeho předchozím politickém působišti.
Nicméně na konci roku 2017 měla SPD 45 milionů korun na účtu a vlastní kapitál ve výši řádově 37,7 milionu korun. Dá se tedy očekávat, že by si tato strana dokázala obstarat peníze pomocí úvěru.
TABULKA: Bilanční suma SPD
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: SPD
Otázka ovšem je, zda by takový subjekt vůbec chtěly financovat banky, protože podobně jako u ANO ču KSČM, i SPD je reputačně pro každou banku hodně složitá na financování.
Loni měla SPD výnosy 70 milionů korun, z toho 67 připadalo na státní dotace. Výsledek hospodaření v loňském roce byl 38 milionů korun. Na darech pak získala SPD pouze tři miliony korun. Ostatní výnosy byly naprosto marginální v řádu stovek tisíc korun, což vzhledem k tomu, jakou aféru vyvolal prodej reklamních předmětů SPD, je opravdu úsměvné.
TABULKA: Hospodaření SPD
V letech 2013 až 2017, finanční údaje jsou v tis. Kč.
Zdroj dat: SPD
Okamurovci by zřejmě dokázali utratit v předčasných parlamentních volbách řádově polovinu 90milionového limitu. A to zejména z toho důvodu, že mají omezený přístup k dalšímu kapitálu. Je ovšem otázkou, do jaké míry jsou aktivity SPD financovány neoficiálně prostřednictvím sympatizujících osob, které neposílají prostředky přímo do SPD. V tomto směru je strana velkou záhadou.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!