Mohlo by vás také zajímat
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
Více máku než dříve. Čeští zemědělci hledají cesty, jak přežít nadprodukci i vliv predátorského Ruska
Lukáš Musil 15. července 2024Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně…
- ČLÁNEK
Dvě pětiny ruských oligarchů mají několik pasů. Oblíbený je Izrael a Kypr
Izrael je po Kypru nejoblíbenějším místem pro získání občanství ruských dolarových miliardářů. Automatická politika udělování občanství v Izraeli na základě židovského původu – stačí jeden prarodič – je kvůli válce na Ukrajině zpochybňována a vzrůstá kritika benevolentního přístupu vůči bohatým Rusům.
Z židovského státu na pobřeží Středozemního moře se stala doslova země zaslíbená pro bohaté Rusy a zejména pro oligarchy. Stačí mít alespoň jednoho prarodiče židovského původu a cesta k izraelskému pasu je volná.
Řada oligarchů, kteří vděčí za svou moc a peníze Vladimiru Putinovi, se už dávno před invazí na Ukrajinu pojistila a opatřila si další pas, pro jistotu.
Z nejznámějších ruských boháčů s izraelským občanstvím lze jmenovat Romana Abramoviče, jenž má izraelský pas od roku 2018. Letos v březnu, kdy na něj uvalily sankce Británie, Švýcarsko, Austrálie a Kanada, ho zahlédli ve VIP salonku na izraelském mezinárodním letišti Bena Guriona v Tel Avivu.
Následně odletěl do Istanbulu soukromým tryskáčem Gulfstream G650, upozornil web Business Insider. Dodal, že to ukazuje, jak bohatí Rusové v praxi obcházejí západní sankce.
Kritika roste
Mezi další vyvolené patří spoluzakladatelé Alfa Bank Michail Fridman (narozen ve Lvově) a German Khan (narozen v Kyjevě). Právě kvůli útoku Ruska na Ukrajinu se začíná o udělování dalších občanství pro bohaté Rusy hovořit stále více kriticky.
Izrael se od konce února snažil být ve válce na Ukrajině neutrální a mít dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem. Nedávná slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o tom, že Adolf Hitler měl židovskou krev a nebránilo mu to páchat na Židech genocidu, vztahy s Tel Avivem nicméně ochladilo.
Nevhodný výrok dokonce musel nakonec „žehlit“ ruský prezident Vladimir Putin. Ten se v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem omluvil. Podle listu Haarec omluvu Bennett přijal a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu.
Praní špinavých peněz s izraelským pasem
Řada ruských milionářů už po anexi Krymu před osmi lety získala izraelské občanství a „ubytovala“ se ve městech u moře, kromě Tel Avivu se jedná také o Caesareu a Herzliju.
Takzvaný zákon o návratu dává kromě občanství novým přistěhovalcům i desetileté daňové prázdniny. Americký deník Washington Post k tomu uvedl, že řada bohatých lidí tento zákon používá pro praní špinavých peněz.
Zákon Alija po roce 1948 |
Okamžitě po vzniku státu Izrael začala s podporou vlády masivní vlna přistěhovalectví. Ta vrcholila v roce 1949, kdy do Izraele dorazilo více než čtvrt milionu Židů. Celkem šlo v prvních čtyřech letech nezávislosti o téměř 700 tisíc lidí, tedy podobné číslo, jaká byla celková populace státu Izrael v době vyhlášení samostatnosti. Počátkem 50. let alija rychle opadla (ekonomické potíže Izraele a uzavření zemí sovětského bloku pro vystěhovalectví do židovského státu). V 80. letech zažíval Izrael nízké roční úhrny imigrace, historického minima dosáhl roku 1986 (pouhých 9505 přistěhovalců). Důvodem byly ekonomické problémy státu i pokračující přísná restrikce na židovskou emigraci v sovětském bloku. To se změnilo roku 1990, kdy začala masivní alija ze zemí Sovětského svazu. Onoho roku dosáhla alija hodnoty 199 516 a pokračovala silným tempem po celý zbytek 90. let. Teprve po roce 2000 došlo k jejímu výraznému zpomalení a stabilizaci na roční úrovni necelých 20 000. Po roce 2013 se trend mírně změnil (silnější imigrace z Ukrajiny, ale i ze západní Evropy, zejména Francie) a roční úhrny dosahují cca 25 000 přistěhovalců. (Zdroj: wikipedia) |
Ne všichni bohatí „uprchlíci“ z Ruska ale s Putinem souhlasí a spolupracují. Například bratři Igor a Dmitrij Buchmanové, kteří zbohatli na společnosti Playrix Entertainment, jež vyvíjí hry pro chytré telefony.
Jejich majetek se odhaduje na 16,2 miliardy dolarů. Už před deseti lety si uvědomili, že se v Rusku necítí bezpečně. Problémy s policií kvůli údajnému podvodu s pozemky je přesvědčily, že bude moudré si opatřit i jiný pas než ten s dvouhlavou – původně carskou – orlicí.
Benevolentní praxe
Využili izraelskou benevolentní praxi „zákona o návratu“ a zažádali o izraelské občanství. Oba jejich rodiče jsou Židé, a tak nebyl problém v roce 2016 získat izraelské pasy. Nicméně v roce 2020 se přestěhovali do Londýna.
Izraelskou legislativu o návratu – alija –, jež umožňuje automatické udělení občanství každému Židovi nebo i těm, kteří mají aspoň jednoho židovského prarodiče, využívá řada dalších miliardářů, kteří se narodili v Rusku.
Dalším z nich je Jurij Milner, jehož majetek přesahuje sedm miliard dolarů, většinou díky investicím do Facebooku a Twitteru v době, kdy tyto společnosti začínaly.
Občanství získal už v roce 1999. Oba jeho rodiče jsou židovského původu a Milner chtěl rozvíjet svou identitu i židovskou kulturu, a proto má izraelský pas. V roce 2005 se odstěhoval do Izraele, ale nyní žije v oblasti San Franciska.
Čím více pasů, tím lépe
Ať jsou pohnutky ruských miliardářů jakékoliv, nelze přehlédnout, že další západní dokumenty jako doplněk k ruskému pasu jsou běžnou záležitostí. Jsou totiž cestou k tomu, aby nebyli v případě potřeby závislí na ruských úřadech nebo aby mohli (alespoň jak doufali) obejít západní sankce.
Časopis Forbes zmapoval, že alespoň jeden další pas má 40 procent ze 111 miliardářů, kteří se narodili na území dnešního Ruska. A šest procent má další dva nebo i více. V současnosti jsou sankce uvalené na 35 miliardářů a polovina z nich má minimálně dvojí občanství.
Nejoblíbenější je pas Kypru, který umožňoval získání tzv. zlatého pasu výměnou za investice v zemi, jež patří do EU. Z nejbohatších Rusů má právě občanství Kypru patnáctka z nich, dalších jedenáct má pas Izraele. Pět z nich má občanství Spojeného království, další tři Malty.
GRAF: Kdo využíval program udělování zlatých pasů na Maltě
V letech 2014 až 2021 podle národnosti žadatelů, podíly v procentech
Zdroj: daphne.foundation
Zájem je vyšší než po anexi Krymu
Izraelský advokát Eli Gervits, jenž pomáhá cizincům s udělováním občanství, potvrdil, že zvyšující se zájem o nový pas nemají jen nejbohatší Rusové, ale široké spektrum lidí, kteří si to mohou dovolit.
Prozradil, že zájem o udělení občanství po vypuknutí války vzrostl pětadvacetkrát a je mnohem vyšší než po obsazení Krymu. „Téměř všichni lidé, kteří se k nám obracejí, nejsou z Ukrajiny ani z Ruska. Jsou z Moskvy,“ zdůrazňuje nárůst poptávek od obchodníků z hlavního města Ruské federace.
Spoustu podnikatelů z Ruska čekají v následujících letech opravdu těžké časy, souhlasí David Angel, jenž má právní firmu v Tel Avivu a pomáhá lidem z celého světa imigrovat do Izraele. Proto Rusové, kteří splní podmínku pro udělení občanství, toho budou využívat.
Počet klientů se zvýšil dokonce o pět set procent od začátku okupace Ukrajiny.
Konec obchodů s pasy v EU
O izraelské občanství je stále větší zájem i kvůli tomu, že řada Rusů narazila jinde, hlavně v zemích Evropské unie.
Za investici v řádu stovek tisíc eur bylo možné získat evropský pas, se kterým se dobře cestuje do většiny států světa bez nutnosti víza. Takzvaný zlatý pas bylo možné získat kromě Kypru i v Portugalsku, také Malta umožňovala „koupi“ občanství výměnou za investice.
Podmínky zpřísnilo před nedávnem Bulharsko (pas bylo dříve možné získat už za 500 tisíc eur), které je po kritice od EU koncem března přestalo vydávat. Kypr dokonce začal pasy ruským oligarchům odebírat.
VÍCE K TÉMATU:
Němci řeší Putinovy „sluhy a služky“. Premiérka Meklenburska má kvůli Nord Streamu 2 rezignovat
Důsledky pokračující války na Ukrajině: dieselová krize se prohlubuje
Rusko zavíráním plynových kohoutků do Evropy eskaluje energetickou krizi
Vydání pasu netrvá dlouho
Gervits připustil, že vydání izraelského pasu většinou trvá jen několik týdnů, maximálně měsíců. A nyní to je ještě kratší lhůta, zejména s ohledem na žádosti Ukrajinců.
Pas si musí lidé vyzvednout osobně v Izraeli. Důvodů, proč úřady žadatele odmítnou, je minimum. Zamítnutí žádosti připadá v úvahu pouze kvůli záznamu v izraelském trestním rejstříku nebo za podíl na terorismu. Určitě to není z politických důvodů.
GRAF: Země, odkud přišlo nejvíce lidí do Izraele
V letech 2018 až 2021, v abs. počtech
Zdroj: Wikipedia
„V zákoně o návratu není žádné ustanovení, které by zamezovalo oligarchům získat izraelské občanství,“ zdůraznil Gervits.
Zákon vznikl už před sedmi desítkami let jako reakce na holokaust. „Nikdo tehdy nemyslel na oligarchy, na válku mezi Ruskem a Ukrajinou,“ dodal izraelský právník.
Jak vymáhat sankce?
Pro olicharchy znamená izraelské občanství řadu výhod. Kromě výjimky z placení daní znamená i menší pravděpodobnost, že na izraelském území na ně uplatní americké a evropské sankce.
Země nemá příslušnou legislativu, takže neexistuje jednotný právní výklad na vymáhání sankcí třetích států. Vláda nicméně slibuje, že získání občanství nevede automaticky k tomu, že se lidé vyhnou ekonomickým sankcím.
Rovněž některé evropské země udělují občanství pro lidi židovského původu. Jednou z nich je Portugalsko, jež chce podpořit návrat potomků sefardských Židů.
Skandál v Portugalsku
Zákon platí od roku 2015 a v poslední době vzbudil rozruch kvůli tomu, že Roman Abramovič získal v dubnu 2021 na jeho základě také portugalské občanství a rozšířil si položku počtu pasů ve svém životopise.
V Portugalsku udělení občanství vyvolalo skandál, protože Abramovič je typické aškenázské příjmení (tedy Židů pocházejících ze střední a východní Evropy, nikoliv s kořeny na Pyrenejském poloostrově).
Vedlo to k vyšetřování a zadržení rabína, jenž ruskému oligarchovi umožnil získat občanství. Dokonce se hovořilo o „pasové mafii“, jež obchody s pasy umožňuje.
„Roman Abramovič úplně zničil naše podnikání,“ komentuje dopad skandálu s udělováním pasů právník Michael Decker, jenž se specializuje na imigrační právo v izraelské advokátní společnosti Decker Pex Ofir & Co.
Izraelské úřady jsou přísnější
Nemůže přijít na jméno bývalému majiteli londýnského fotbalového klubu (prodej FC Chelsea za 4,2 miliardy liber má jít na charitu), protože kancelář přišla o veškerý obchod s portugalským občanstvím.
„Kvůli němu a dalším jsou izraelské úřady naštvané a snaží se ztížit získávání občanství,“ dodal na adresu Abramoviče. Tlak úřadů se zaměřuje na prokázání zájmu, že nový žadatel chce skutečně žít v Izraeli, a to dokonce „trvale“.
Už v únoru to navrhlo izraelské ministerstvo vnitra a vyvolalo tím pobouření u řady organizací, které prosazují bezproblémové přijímání nových občanů s židovskými kořeny.
Eka Rostomashaviliová z protikorupční Transparency International upozornila na to, že velká část bohatých Rusů žádá o další občanství. To v obecné rovině vzbuzuje vážné pochybnosti, zda chtějí v jiné zemi skutečně dlouhodobě bydlet.
Řada z oligarchů napojených na Putina a Kreml chce nicméně žít v zemích, které jsou bezpečnější a kulturnější, než je současné Rusko.
Skončí Evropa se zlatými pasy?
Evropská komise dlouhodobě kritizuje udělování víz na Kypru a Maltě, vnímá ho jako jasný mechanismus umožňující korupci, praní špinavých peněz, zločinné jednání a vyhýbání se daňový povinnostem.
Už začátkem března poslanci Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi, aby do roku 2025 zakázala režimy občanství pro investory a okamžitě zastavila vydávání takzvaných zlatých víz a pasů bohatým občanům Ruské federace výměnou za investice.
„Zlaté pasy a zlatá víza nemají za cíl přilákat smysluplné a legitimní investice do reálné evropské ekonomiky. Jsou určeny pro pochybné obchody, pochybné peníze a pochybné postavy,“ prohlásila zpravodajka návrhu a nizozemská poslankyně z liberální frakce Sophie in ‚t Veldová.
Podle europoslanců nejsou zlaté pasy téměř vůbec regulovány. Jsou problematické také z etického, právního i ekonomického hlediska a představují bezpečnostní rizika. Zákonodárci proto navrhují, aby bylo ukončení těchto režimů v některých zemích a pro některé občany třetích zemí postupné, protože by mohlo mít významné hospodářské dopady.
Vyzývají ale k okamžitému zastavení prodeje víz a povolení k pobytu pro občany Ruska. Podle návrhu, jejž podpořila většina poslanců, by příjmy z programů, které budou fungovat do roku 2025, měly být zdaněny a sloužily by k financování rozpočtu EU.