Mohlo by vás také zajímat
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
Zděšení na trzích. Akcie zachvátily výprodeje pod vidinou nástupu recese v USA
Štěpán Křeček 5. srpna 2024Akcie po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám, že ekonomika Spojených států by se mohla nacházet v horším…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
- ANALÝZA
Čím a proč může být Česká zbrojovka zajímavá po vstupu na burzu pro investory?
Stojaté vody českého akciového trhu rozvíří po dlouhých čtyřech letech úpis nové společnosti. Na hlavní parket pražské burzy začátkem října vstoupí výrobce palných zbraní Česká zbrojovka Group. V kontextu ospalého domácího trhu nezvykle růstová firma hodlá získané zdroje využít na stavbu nového výrobního závodu v USA. Měli by se investoři o akcie zbrojovky zajímat?
Již tento pátek 2. října by se na hlavním trhu pražské burzy mělo začít obchodovat s akciemi České zbrojovky Group (CZB). Alespoň tak zní plán skupiny.
Jedná se o domácího výrobce palných zbraní s více než 80letou historií, do jehož portfolia patří například světoznámé pistole CZ nebo armádní pušky Bren.
Do 1. října mohou investoři podávat nabídky pro primární aukci. V jejím rámci bude upisováno až 6,9 milionu nových akcií a nejvýše 4,9 milionu stávajících akcií, které nyní vlastní hlavní akcionář Česká zbrojovka Partners SE.
Podíl obchodovaných akcií (tzv. free float) se tak bude pohybovat mezi 23 až 34 procenty. Kurzové pásmo je v rámci primárního trhu stanoveno na 290 až 370 korun za akcii, o finální ceně rozhodne skutečný zájem ze strany investorů.
Aukce by tak měla firmu po vydání nových akcií ocenit na 10,7 až 13,6 miliardy korun, čímž se zbrojovka zařadí mezi nejmenší emise na domácím trhu.
GRAF: Srovnání tržní kapitalizace firem na pražské burze
Dle aktuálních údajů ke konci září, v mld. Kč
Zdroj: PSE
Stavba nové továrny v USA
Prostřednictvím IPO by firma měla získat nové zdroje v přibližné výši dvě miliardy korun, které využije zejména na výstavbu továrny ve Spojených státech.
Hlavní výrobní závod v Uherském Brodě totiž dokáže jen obtížně uspokojovat nynější vysokou poptávku. Expanze produkčních kapacit by navíc firmě otevřela dveře k vládním zakázkám na dodávku zbraní při nákupu pro policii či armádu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Burza jako novodobé kasino? Drobní investoři se vrhli na akciové spekulace
Proč netáhne pražská akciová burza investory?
Burzovní debut Snowflake investory potěšil. Vydrží jim ale jejich radost?
Američané vyžadují, aby alespoň 75 procent výrobků pocházelo z USA. Kromě toho se management zbrojovky nebrání ani akvizicím, kdy by mohl převzít některého z konkurenčních výrobců střelných zbraní a příslušenství.
K tomu má zbrojovka poměrně velký prostor, neboť vykazuje silnou finanční pozici a nízké zadlužení. Vedení firmy hovoří o objemu možných akvizic ve výši až 8,1 miliardy korun. Nezbývá než doufat, že zbrojovka bude při nabídkách na převzetí obezřetná.
Ve zpětném zrcátku skvělé roky
Jedním z důvodů, proč firma vstupuje na burzu právě teď, je pravděpodobně solidní dynamika jejího růstu v posledních letech.
V roce 2019 zbrojovka dosáhla meziročního růstu tržeb o 11,6 procenta, na úrovni čistého zisku pak dokonce bezmála o 25 procent. Z loňského zisku si zároveň akcionáři vyplatili rekordní dividendu přesahující půl miliardy korun.
TABULKA: Vybrané finanční ukazatele CZG
Za roky 2017 až 2019, fin. ukazatele v mil. Kč, dividenda a zisk na akcii v Kč, růsty v procentech
Zdroj: emisní prospekt
Ani v letošním prvním pololetí se zbrojovka nedržela při zdi. Navzdory pandemii se firmě podařilo navýšit tržby meziročně o 13,5 procenta na téměř 3,4 miliardy korun.
Zákazníkům přitom dodala 228 tisíc zbraní, což je o 15 procent více než před rokem. Zisk však propadl o znatelných 23,5 procenta, zejména kvůli nepříznivému vývoji směnných kurzů.
Nejdůležitějším trhem jsou Spojené státy
Hlavním tahounem letošního růstu prodejů byl trh USA, kde firma vygenerovala přibližně 70 procent veškerých tržeb. Američané totiž letos vzali obchody se střelnými zbraněmi a municí doslova útokem.
Prodeje byly rekordní zejména z důvodu nervozity okolo pandemie koronaviru a protestů proti policejnímu násilí. K tomu se přidaly i prezidentské volby, respektive plány vyzyvatele Donalda Trumpa. Demokratický kandidát Biden je pro zpřísnění podmínek týkajících se nákupu zbraní.
Spojené státy hrají v rámci prodejů zbrojovky prim dlouhodobě. V roce 2019 firma na tamním trhu vygenerovala více než polovinu celkových tržeb, 23 procent výnosů utržila v Česku, v dalších evropských zemích pak 14 procent.
GRAF: Regionální rozložení tržeb České zbrojovky
Za rok 2019, v procentech
Zdroj: prospekt
Nadprůměrná finanční kondice
Česká zbrojovka je ve srovnání s konkurenčními společnostmi ve slušné ekonomické kondici. Dokáže totiž využít nižších nákladů spojených s výrobou přibližně 85 procent celkové produkce, kterou obslouží v Uherském Brodě.
Při prodeji svých výrobků tak dosahuje vyšších marží než konkurenční americké společnosti. Ty se historicky potýkaly s ne zrovna uspokojivými výsledky, firmy Smith & Wesson a Vista Outdoor skončily v minulém fiskálním roce dokonce ve ztrátě.
TABULKA: Přehled ekonomických ukazatelů pro CZG a konkurenci
Zdroj: Thomson Reuters, CZG, vlastní odhady
Ocenění firem je srovnáváno na úrovni očekávaného P/E a EV/EBITDA v následujících 12 měsících.
Pro Českou zbrojovku bohužel neexistuje tržní ani veřejný firemní odhad ohledně očekávaných výsledků. Pro účely srovnání byl proto odhadnut meziroční růst zisku EBITDA o 7,5 procenta a čistého zisku o deset procent v nadcházejících 12 měsících, což jsou v porovnání s vývojem v posledních letech spíše konzervativní predikce.
Nutno však upozornit, že s tímto optimistickým výhledem je spojena také zvýšená nejistota. Zbrojovka by se tak měla při těchto předpokladech upsat za přibližně 12,4- až 15,9násobek očekávaného čistého zisku v příštích 12 měsících.
Ve srovnání s konkurencí jde o nadprůměrné hodnoty, nicméně lze je ospravedlnit lepší finanční kondicí firmy. To samé lze říct o srovnání na bázi EV/EBITDA. Na základě této analýzy lze považovat společnost za cenu poblíž spodní hranice nabízeného pásma za poměrně atraktivní.
Zbrojovka pražskou burzu nespasí
Vstup České zbrojovky na domácí akciový trh lze hodnotit bezesporu pozitivně. V posledních letech se totiž firmy z hlavního parketu pražské burzy převážně stahovaly, ať už jde o Unipetrol, Fortunu, nebo právě o nyní odcházející PFNonwovens.
Spásou pro stagnující český akciový trh však zbrojovka rozhodně není. Ke skutečnému oživení by bylo zapotřebí přivést přinejmenším několik skutečně velkých společností, o které by měli zájem i významní zahraniční hráči.
Drobní čeští investoři tak alespoň získají příležitost zařadit do svého portfolia tradiční domácí společnost. Jestli půjde o trefu do černého, však ukáže až čas.
Disclaimer: Výše uvedený text má pouze informativní charakter a je subjektivním stanoviskem autora. Nejedná se o investiční doporučení.