Česko není jedinou zemí, kde start očkování proti covidu-19 zatím mírně řečeno drhne. Podobně jako my zatím naočkovala méně než půl procenta populace i řada dalších menších evropských zemí včetně Švédska, Maďarska nebo Nizozemska.
Až na Francii si zatím vedou o něco lépe velké evropské země, které se pohybují okolo jednoho procenta proočkovaných.
Na silné závěry z prvních týdnů očkování je však zatím asi brzy. V Evropské unii teprve k rychlejšímu náběhu dodávek vakcín dojde v průběhu dalších měsíců, a zejména na začátku jara.
Přesvědčování je nutné
Hlavní výzvou tak bude na jedné straně dobře řídit distribuci vakcín a dostupnost očkovacích kapacit, na straně druhé přesvědčit vlastní občany, aby se nechali naočkovat.
VIDEO: Ukázka z německé kampaně na podporu očkování proti covidu-19
Zdroj: youtube.com
Chystá se kampaň |
Do přelomu března a dubna si podle Lidových novin Ministerstvo zdravotnictví stanovilo cíl zvednout číslo na 60 až 65 procent. A konečně by kvůli tomu mělo rozjet dlouho avizovanou očkovací marketingovou a informační kampaň. S tou má pomoci tzv. hackaton, který odstartoval 4. ledna. Výstupy by měly být k dispozici v polovině ledna. Je to událost, ve které spojily síly desítky špiček v oboru marketingu, aby státu nabídly co nejefektivnější návrh kampaně, včetně její grafické podoby.
|
To může být ve finále hlavní kámen úrazu. Jak vidíme například v USA (které jsou v očkování napřed), v případě rostoucích obav v populaci může tempo vakcinace zpomalovat.
Podle průzkumu agentury STEM ochota nechat se očkovat v Česku zatím není nejvyšší – naočkovat by se nechalo přibližně 38 procent. I to ale může být pro určitou normalizaci života české společnosti velmi důležité.
Analýzy centra BISOP ukazují, že pokud bychom naočkovali milion nejstarších občanů, snížíme počet úmrtí na covid-19 až o 70 procent.
GRAF: Snížení úmrtnosti na covid-19 při očkování od nejstarších
Na ose X jsou absolutní počty naočkovaných, na ose Y pak to, o kolik se sníží úmrtnost v procentech.
Zdroj: BISOP
Vládní strategie
Za nejoptimističtější scénáře pro řadu evropských ekonomik včetně Česka lze stále považovat vládní očkovací strategie. Ty jsou postavené na odhadovaných dodávkách od farmaceutických firem a jaksi automaticky počítají s tím, že se lidé nechají naočkovat.
Na jejich základě by mohly první dávku vakcíny dostat rizikové skupiny do začátku druhého kvartálu a polovina české populace by byla otestovaná na přelomu července a srpna. Bohužel o něco později než v Německu nebo Itálii, kde odhady sází spíše na červen.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Česká vláda „vynalezla“ finanční perpetuum mobile. Otázka je, zda a případně kdy vybuchne
Rok 2021: pro domácnosti bude ekonomicky těžký a plný změn, predikuje ekonom
Vánoční téma, které asi nikoho nepřekvapilo: injekce versus infekce
To by ukazovalo na výraznější rozvolnění sociálních kontaktů a vzpruhu pro ekonomiku od druhé poloviny druhého kvartálu.
V tu chvíli nám bude v boji s covidem pomáhat také lepší počasí.