Že je český trh práce čím dál napjatější, potvrzují každý měsíc statistiky nezaměstnanosti. Česká republika se nadále může chlubit nejnižší nezaměstnaností v historii a nejvyšší zaměstnaností i počtem volných pracovních míst v rámci celé EU.
Dnes tento obrázek doplnily údaje o mzdách za druhé čtvrtletí, které potvrdily, jak moc se právě tento nesoulad promítá do ceny práce a zda se tak naplňuje scénář ČNB počítající s posílením mzdových (a současně i inflačních) tlaků v české ekonomice.
Nejrychleji stoupají nejnižší platy
Medián
|
Medián je prostřední hodnota, která dělí řadu vzestupně seřazených výsledků na dvě poloviny – polovina hodnot je menších nebo rovných a polovina větších nebo rovných. Základní výhodou mediánu jako statistického ukazatele je fakt, že není ovlivněn extrémními hodnotami, na rozdíl například od průměru. |
Průměrná mzda se ve druhém čtvrtletí letošního roku nominálně zvýšila o 8,6 procenta, reálně o 6,2 procenta. V absolutních číslech se průměrná mzda posunula na 31 851 korun.
Samozřejmě i nadále platí, že průměrná mzda je pro přibližně dvě třetiny zaměstnanců virtuální hodnotou, kterou na svých výplatních páskách neuvidí.
Proto asi větší pozornost zaslouží i mediánová mzda, která tentokrát rostla výrazně rychleji – medián vzrostl o 9,4 procenta na 27 236 korun.
Neznamená to nic jiného, než že lidem s nejnižšími příjmy rostou mzdy rychleji. Přesto rozdíl mezi průměrem a mediánem dosahuje 4,6 tisíce korun. Naplnila se tedy jak naše očekávání, tak i prognóza ČNB.
Trend pokračuje
Už data za první kvartál jasně naznačila, že růst mezd akceleruje, a to jak v nominálním, tak v reálném vyjádření. Průměrná měsíční mzda v tomto předchozím období meziročně vzrostla nominálně o 8,6 procenta, po zohlednění inflace o 6,6 procenta.
Hlavní zásluhu na tom měla silná poptávka po zaměstnancích podpořená i příznivými finančními výsledky firem, svůj nemalý vliv vedle toho však mělo i výrazné zvyšování platů ve veřejném sektoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
ČNB překvapila zvýšením sazeb. Proč si z toho koruna nic nedělá?
Příklady táhnou: Jak se projeví růst sazeb ČNB na splátkách hypotečních úvěrů?
Úředníci dostanou přidáno aneb proč by stát neměl roztáčet mzdovou spirálu?
To ostatně potvrzuje jednoduché statistické cvičení s výsledky po jednotlivých odvětvích, v rámci kterého stačí přepočíst mzdy mimo odvětví s výrazným zastoupením veřejného sektoru, stejně jako to vyplývá z podrobných statistik Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV).
Podle něj dokonce růst průměru i mediánu platů ve veřejném sektoru byl ve srovnání s podnikatelskou částí ekonomiky téměř dvojnásobný (u mediánu 14,2 procenta vs. 7,3 procenta).
Vzpruha pro erár
Rychlý růst mezd a zaměstnanosti je letos výraznou vzpruhou i pro veřejné finance Česka. Téměř 70 procent zvýšení daňových příjmů jde totiž na vrub tzv. sociálního a zdravotního pojistného a daně z příjmu fyzických osob.
TABULKA: Nejrychleji rostoucí příjmy rozpočtu za leden až srpen 2018
Zdroj: MF ČR
Rychlý růst mezd, respektive mzdových nákladů sice snižuje relativní konkurenceschopnost tuzemských exportérů, nicméně o výhodu nižších nákladů s ohledem na odstup třeba od německých či rakouských firem hned tak nepřijdou.
Zvýšení sazeb téměř jisté
Výsledky za druhý kvartál byly ovlivněny stejnými faktory jako v úvodu roku, tedy vysokou poptávkou po zaměstnancích na jedné straně a navyšováním platů ve veřejném sektoru na straně druhé.
My i ČNB navíc předpokládáme, že obdobná tempa uvidíme i ve druhé polovině roku. Dokud budou vznikat nová pracovní místa a firmy budou bojovat o zaměstnance, tlak na růst mezd přetrvá. O to víc, pokud bude i nadále veřejná sféra svižně zvyšovat tabulkové platy a tlačit na růst nominálních a zaručených mezd.
Pokud se tento její předpoklad naplní, podobně jako v případě výsledků HDP, budeme zase o krok blíže k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, k němuž by mohlo dojít už tento měsíc.
Zvlášť když koruna zůstává i nadále slabší a inflace setrvává – a nejspíše bude dál spočívat – nad cílem ČNB.
To teda nevím,u nás když mají ženy 15000kč tak to je moc,běžte s tim do háje
Bohužel ekonomická recese je za dveřmi. pak budou mzdy stagnovat.
Je dost možné, že za rok bude situace úplně jiná. Pamatuji si když v létě 2008 byl taky nedostatek lidí a v létě 2009 to už vypadalo úplně jinak a nikdo nedokázal sehnat práci… Takže se neradujem recese se blíží.
http://www.epshark.cz/clanek/691/kdy-k-nam-dorazi-recese