Ještě minulý týden se prodával barel severomořské ropy Brent za 130 dolarů. Aktuálně klesá cena pod úroveň 100 dolarů za barel. To je sice stále vyšší cena než před ruskou agresí na Ukrajině, alespoň prozatím se však nenaplnily nejčernější scénáře.
Vývoj na ropném trhu již berou v potaz také některé čerpací stanice v Česku. Jen během včerejška došlo ke zlevnění nafty až o čtyři koruny na litr. V případě benzínu pak zhruba o dvě koruny na litr.
GRAF: Srovnání vývoje ceny ropy Brent a WTI
Za poslední měsíc, v USD.
Zdroj: tradingeconomics.com
Aktuální pokles cen ropy je z našeho pohledu reakcí na slábnoucí obavy trhu, že by došlo ke kompletnímu výpadku ruských dodávek ropy na světový trh.
Na jedné straně sice má Rusko stále problém prodat minimálně část svých ropných exportů. Mnohé západní společnosti jsou však – navzdory reputačnímu riziku a přetrvávající hrozbě nových sankcí – i nadále ochotny s Ruskem obchodovat (např. Glencore nebo Vitol).
Nákup zlevněné ruské ropy pak zvažují také státy jako Čína nebo Indie. Ty by si totiž mohly částečně kompenzovat případný výpadek západních trhů.R
Ropné embargo visí ve vzduchu
Pokud by se však Evropa nakonec po vzoru USA přece jen rozhodla na dovoz ruské ropy uvalit embargo, situace by se podstatně zkomplikovala.
Pro Rusko by šlo o výpadek hlavního exportního trhu, který by jen stěží bylo s to nahradit. Problém by to však byl i pro Evropu. Ta totiž z Ruska dováží přibližně 4,5 milionu barelů denně. A takový objem by se nahrazoval (i s využitím strategických rezerv) komplikovaně.
Nejvážnější by v takovém případě byla situace na trhu s dieselem, kde je Evropa dlouhodobě deficitní. Z Ruska přitom na evropský kontinent dovážíme nejen samotný finální diesel. Evropa dováží také typ ropy (relativně těžká a s vysokým obsahem síry), kterou rafinérie běžně využívají právě pro výrobu středních destilátů, včetně dieselu.
VÍCE K TÉMATU:
Odklon od ruského plynu: Evropa přežije bez plynu ze Sibiře i příští zimu
Zdražující ropa vyhání inflaci vzhůru, dopady může zbrzdit vývoj reálné mzdy
Vysoká volatilita přetrvává
Přestože tedy ropa nyní svižně odepisuje zisky posledních dvou týdnů, situace na trhu zůstává i nadále napjatá a není vůbec jisté, zda bude stabilizace cen déletrvající jev.
Zásadní v tomto ohledu bude další vývoj na Ukrajině, respektive délka trvání a intenzita ruské válečné agrese. Ta by si totiž mohla vynutit další zpřísnění proti-ruských sankcí ze strany Evropské unie, a to včetně embarga na ruské energetické exporty.