Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
Chrenek možná zachrání Liberty Ostrava; Síkela kandidátem na eurokomisaře a příval firemních výsledků aneb souhrn 30. týdne 2024
Libor Akrman 26. července 2024Finální podoba nových Dukovan do konce roku; Harrisová podle analytiků lepší šancí pro Evropu; CSG znovu přihodila za Vistu Outdoor;…
- ČLÁNEK
Odklon od ruského plynu: Evropa přežije bez plynu ze Sibiře i příští zimu
Vyšší ceny zemního plynu umožní zvýšení dodávek kapalného plynu LNG do Evropy, jež nebude závislá na ruských dodávkách, míní analytici skotské poradenské firmy Wood Mackenzie, ale i Evropská komise.
Pokračující konflikt na Ukrajině a narůstající počet civilních obětí i uprchlíků jsou jeho bezprostřední důsledky. Zároveň ale zintenzivňuje debata o tom, že má Západ uvalit embargo na ruský plyn i ropu.
Je to jedna z mála nevojenských možností, jak přinutit Kreml, aby začal jednat o ukončení krvavých bojů. V tomto kontextu se spekuluje o tom, zda by Evropa dokázala bez ruského plynu „přežít“ i příští zimu.
Odpověď na tuto otázku nabízí analýza prominentní poradenské společnosti Wood Mackenzie se sídlem ve skotském Edinburghu.
Ruský plyn a Ukrajina |
Ukrajina od listopadu 2015 přímo nedováží zemní plyn z Ruska. Plyn nakupuje ze Slovenska, Maďarska a Polska. Ukrajinský provozovatel plynárenské soustavy 7. března oznámil, že kvůli ruským útokům bylo mimo provoz 35 distribučních stanic pro zemní plyn. Desítky měst a obcí tak na Ukrajině zůstávají bez dodávek plynu. Ukrajina je jinak v době míru ze 70 procent spotřeby zemního plynu soběstačná. |
Možnosti Evropy, aby se na příští topnou sezonu připravila, jsou poměrně příznivé a je pravděpodobné, že by se kontinent bez ruských dodávek dokázal obejít. Z dlouhodobějšího pohledu to ale bude potřebovat mnohem „komplexnější řešení s jistými prvky improvizace“.
Právě zranitelnost Evropy v rámci energetické závislosti na nevyzpytatelném a agresivním Rusku dosud bránila tomu, aby evropští politici souhlasili s „banem“ na ruský plyn a ropu.
Ukrajina argumentuje tím, že každý den dostává Putinův režim za plyn stovky milionů eur. Pouze za 3. březen to bylo podle odhadu bruselského think tanku Bruegel v aktuálních cenách 660 milionů eur.
GRAF: Kolik EU platí Rusku za plyn?
Zdroj: Bruegel
Závislost na zemním plynu z Ruska se v jednotlivých zemích liší. Politiku výrazně ovlivňuje postoj Německa, které z Ruska importuje více než 50 procent plynu, Itálie dováží asi 40 procent.
Konec plynu z Ruska již za pět let? |
Evropská komise do května předloží plán postupného ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027. Během jednání unijních lídrů to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle vysoce postaveného unijního činitele však tato strategie zatím nemá jednoznačnou podporu členských zemí. Některé státy podle něj nepovažují za realistické tento termín stihnout. Další země naopak usilují o co nejrychlejší odstřižení EU od ruského plynu, ropy či uhlí. (ČTK) |
I proto tyto země na začátku agrese Ruska nesouhlasily s většími sankcemi proti Kremlu. Německý kancléř Olaf Scholz dosud embargo na ruský plyn odmítá.
Optimismus pro další zimu
WoodMac ale tvrdí, že zásobníky plynu v Evropě jsou nyní už téměř naplněny na úroveň průměru posledních pěti let.
I proto by se EU dokázala během následujících měsíců na příští zimu bez plynu ze Sibiře připravit.
Podobný názor se objevuje i v Evropské komisi. „Z rekordně nízkých hodnot na začátku zimy se úrovně v zásobnících vrátily do pětiletého průměru, i když na spodní hranici. Zásoby by se do konce března mohly dostat do ještě komfortnější pozice,“ tvrdí hlavní analytička Kateryna Filippenko v Europe Gas Research ve WoodMac.
Dodávky LNG rostou
Optimisticky vyhlíží situaci i evropská eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová, jež pochází z Estonska.
Dodávky plynu z Východu pokračují, zvyšují se také dodávky LNG do EU. Spotřeba plynu ze zásobníků se snižuje a dosahuje asi 30 procent kapacity, uvedla 28. února, jen několik dní po útoku Ruska na Ukrajinu.
Podle eurokomisařky je nutné, aby členské země EU společně koordinovaly a garantovaly určitou úroveň skladování zemního plynu ve svých regionech a v případě nouze pomohly i sousedním zemím.
„Válka na Ukrajině není zlomovým okamžikem pouze pro bezpečnostní architekturu v Evropě, ale také pro náš energetický systém,“ zdůraznila. A dodala, že Evropa nesmí dovolit žádné třetí zemi, aby destabilizovala celý energetický trh nebo ovlivnila rozhodování o něm.
„Evropská unie se příští zimu bez ruského plynu obejde, ale musí být jednotná v přijímání obtížných rozhodnutí,“ napsali rovněž členové think tanku Bruegel. Přiznali tak, že Brusel může přistoupit k zákazu dovozu zemního plynu z Ruska v době, kdy ruské jednotky násilně dobývají ukrajinské území a zabíjejí civilisty.
Aby Evropa dokázala být nezávislá na plynu z Ruska, bude ale také podle analytiků Bruegelu nutné snížit poptávku o deset až patnáct procent, tedy o 400 terawatthodin.
Německo bez Nord Streamu 2
Německo se už připravuje na budoucí roky bez ropovodu Nord Stream 2. Kancléř Olaf Scholz oznámil, že země postaví dva terminály na dovoz LNG v Brunsbüttelu a Wilhelmshavenu.
Také urychlí výstavbu nových kapacit obnovitelných zdrojů, jež by už v roce 2035 měly pokrýt sto procent poptávky po zelené energii.
Diskutuje se i možnost, že země prodlouží životnost svých tří posledních jaderných reaktorů, které se měly na konci roku odpojit od sítě. Další možností je větší využívání uhlí a uhelných elektráren.
Analytici z Bruegelu dodali, že cesta Unie bez ruského plynu nebude jednoduchá a bude vyžadovat improvizaci a podnikatelského ducha. V praxi bude třeba revidovat desítky předpisů a přehodnotit obvyklé postupy a operace. Navíc si „energetický odklon“ od Ruska vyžádá utracení velké sumy peněz.
GRAF: Jak se vyvíjí cena zemního plynu v nizozemském obchodním uzlu TTF
Za poslední tři měsíce, velkoobchodní cena plynu na MWh v eurech
Zdroj: www.theice.com
Příležitost pro modernizaci české energetiky
Volání po odklonu od ruského plynu vítají zástupci českého „alternativního“ energetického sektoru, jako jsou zástupci akumulace energie a obnovitelných zdrojů.
Politika takzvaného Green Dealu má pokračovat. Kromě podpory obnovitelných zdrojů by se Evropská unie a její členské státy měly zaměřit na zateplování budov. Také by měly padnout různé regulační a legislativní překážky, aby bylo možné rozvíjet moderní energetiku.
„Ročně odtečou z evropské ekonomiky stovky miliard eur za nákup zemního plynu nebo ropy. Namísto toho, aby za ně rozvíjel Putin svůj zbrojní průmysl, je třeba tyto prostředky investovat přímo do zelených řešení v členských státech Evropy,“ vysvětlil programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Navrhuje výraznou podporu výroby domácího biometanu, instalaci tepelných čerpadel a solárních elektráren a renovaci budov obecně. Další sdružení, jako jsou CZ Biom, Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT a Budovy21, souhlasí s tím, že omezení dodávek ruského plynu má energetika v EU využít nejen pro svoji modernizaci.
Měla by se zaměřit také na snížení závislosti na fosilních zdrojích obecně, protože nutnost ochrany klimatu a snižování emisí nezmizela v momentě, kdy Kreml zaútočil na Ukrajinu.