Inflace v květnu vzrostla na úroveň 16 procent a lidé si začínají utahovat opasky. Nakupují ve slevách, nakupují méně a vynechávají standardní součásti spotřebního koše, například vejce nebo ovoce.
Nejvíce se zdražování dotýká lidí, kteří už dříve žili finančně na hraně, tedy rodičů samoživitelů, důchodců a nízkopříjmových skupin.
Stát mezitím přišel se dvěma kroky, jak lidem ulevit. Snížil ceny pohonných hmot, ale nikdo si toho na stojanech nevšiml. A mluví o příspěvku na dítě, který možná vyplatí v srpnu, i když se mocně zdražuje už od začátku roku. Možná se ale příspěvku nedočká nikdo, úředníci vyhlásili stávkovou pohotovost.
Inflace u nás a ve světě
Inflace se dostala nepříjemně vysoko, ale konec růstu je snad na dosah. Podle predikce České národní banky (ČNB) můžeme očekávat vrchol na přelomu června a července. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen se vyšplhala na 16 procent. Konsenzus trhu odhadoval 15,5 procenta a inflace se tak nachází o půl procenta výše, než se očekávalo.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních 24 měsíců, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Velkou zásluhu na tom mají ceny energetických komodit, které se přes tzv. imputované nájemné, tedy náklady vlastnického bydlení, propalují do našich peněženek. Ceny energetických komodit budou pravděpodobně ještě růst.
Inflace roste i jinde, v květnu se v EU dostala na 8,1 procenta, EU ale pro měření inflace používá způsob HICP (ČSÚ používá CPI), který nezapočítává imputované nájemné, a kdyby se na úrovni EU měřilo stejně jako u nás, byla by inflace vyšší.
Způsob používaný v ČR lépe zohledňuje skutečnou inflaci. Pobaltské státy mají podle dat Eurostatu inflaci mezi 15–20 procenty, v Německu je 8,7 procenta, v Rakousku 8,1 a třeba na Slovensku 11,8 procenta.
GRAF: Srovnání výše inflace v Evropě
Data za měsíc duben 2022, v procentech
Zdroj: Eurostat
Evropská unie si odsouhlasila zákaz dovozu ruské ropy a čínské přístavní město Šanghaj (největší přístav světa) se otevřelo, je tak možné očekávat poptávkové tlaky, které cenu ropy a plynu vyženou ještě výš.
Proti růstu cen ropy by mohlo chvíli zapůsobit rozhodnutí kartelu OPEC. Ten sice přislíbil zvýšení těžby, ale prostor pro zvýšení mají pouze Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Kartel je navíc zodpovědný pouze za 30 procent světové těžby ropy.
Vládní přešlapování
Samotná česká vláda při „krocení inflace“ přešlapuje na místě. Její podpora má zatím dvojí formu.
Jak bylo řečeno na úvod, kabinet schválil snížení spotřební daně na pohonné hmoty, které začalo platit tento měsíc. Ceny se na chvilku skutečně snížily, pak ale začaly zase růst, a kdo ceny nesleduje denně, snížení si ani nevšiml. Tento vládní krok se tak minul účinkem a státní pokladnu to vyjde na 4,2 miliardy korun.
Dalším opatřením má být jednorázový státní příspěvek na dítě, který bude rozdělen mezi některé rodiče. Bohužel se uskuteční nejdříve v srpnu, i když se zdražuje už od ledna.
To ale jen za předpokladu, že úředníci nebudou stávkovat kvůli zvýšení mzdy. Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost od čtvrtka 8. června.
VÍCE K TÉMATU:
Jednoduchý „manuál“ pro Fialovu vládu, jak čelit krizi
Horší časy tuzemské ekonomiky ťukají na dveře
Vyššími sazbami zvedat chtěl inflaci… myslel, že je to známka punku
Za inflaci mohou „autisté.“ Návody, které píší centrálním bankéřům, jsou odtržené od politické a sociální reality
Reakce okolních států
Vlády okolních států mezitím přicházejí s reálnými opatřeními, kterými svým občanům ulevují od zvyšujících se cen.
Ve Francii se rozhodli vysoké ceny energií na své občany vůbec nepřenášet, energetické společnosti EDF byly zastropovány hned začátkem roku a cenový šok byl tak převeden na vládu, která domácnosti dotuje. Ceny energií domácnostem ve Francii tak tento rok rostly jen o čtyři procenta.
V Německu se rozhodli vyplatit každému dospělému 300 eur a k tomu snížili cenu pohonných hmot o 35 centů, tedy v přepočtu o necelých devět korun.
Ve Španělsku snížila vláda DPH na energie z 21 procent na deset a zavedla daně na zisky energetických společností, ze kterých budou financovat pomoc lidem.
V Belgii dostaly všechny domácnosti slevu 100 eur na účet za elektřinu a DPH na energie snížili z 21 procent na šest procent.
Vláda Petra Fialy mezitím vytvořila stránku destnikprotidrahote.cz, kde se bije do prsou, že zrušila zálohy k silniční dani pro vozidla nad 12 tun. To běžný občan ocení…