Mohlo by vás také zajímat
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
Stojí globální ekonomika na prahu nové obchodní války?
Kryštof Míšek 6. června 2024Svět vstupuje do období větších rizik na pozadí rizika ekonomických válek, které ve vyspělých zemích nemají obdoby, a velmocenských střetů.…
Jak malí čeští „Trumpové“ jedou na světové vlně hlupství
Jan Urban 24. května 2024S nástupem sociálních sítí se stal „novinářem“ kdokoliv se dvěma palci a mobilním telefonem. Tradiční novinařina s povinností ověřovat informace…
Benjamin Franklin měl zásadní vliv i na podobu bankovek. Zlepšováky měly odradit padělatele
Benjamin Franklin, jeden z otců zakladatelů Spojených států, má prsty i v ochraně amerických bankovek. Vyplývá to z nového zjištění amerických vědců.
Benjamin Franklin je v americké společnosti oceňován velmi vysoko. Vynálezce, spisovatel, diplomat a jeden z otců zakladatelů moderní americké státnosti a ústavnosti. Nicméně nově američtí vědci zjistili, že měl velký vliv i na ochranné prvky amerických bankovek.
Americký vynálezce a politik zavedl pro tisk bankovek už v 18. století nové techniky, aby nešlo ceniny padělat. Respektive aby se padělky rozeznaly od originálních bankovek. Jeho „zlepšováky“ vedly k tomu, že bankovky byly obtížně padělatelné.
Franklin byl prvním inovátorem tiskařských technik, které používaly barevné nitě, vodoznaky a otisky přírodních objektů, jako jsou listy stromů, napsala agentura AP. Přišel na to vědecký tým fyziků z americké University of Notre Dame. Je to další důvod pro to, aby Franklin i nadále zůstal vyobrazen na stodolarové bankovce.
Nové poznatky odborníci publikovali v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Analýza šesti stovek bankovek z 18. století
Vědci z University of Notre Dame podrobili komplexní analýze šest stovek papírových bankovek vytištěných v letech 1709 až 1790, tedy zhruba v období Franklinova života.
Kdo byl Benjamin Franklin |
Benjamin Franklin (17. ledna 1706, Boston, Massachusetts, USA – 17. dubna 1790, Filadelfie, Pensylvánie, USA) byl americký státník, diplomat, vydavatel, přírodovědec a spisovatel. Byl jedním ze zakladatelů americké demokratické kultury, patří do skupiny otců zakladatelů Spojených států amerických. Podílel se na přípravě Deklarace nezávislosti Spojených států a byl jedním z jejích signatářů. Během americké revoluce zastupoval Spojené státy jako diplomat ve Francii. Franklin je považován za jednoho z nejvlivnějších činitelů amerického osvícenství. Byl úspěšným podnikatelem, tiskařem a vydavatelem novin a časopisů. Z jeho iniciativy byla v roce 1740 otevřena Pensylvánská univerzita, založil první dobrovolný hasičský sbor, městskou domobranu i veřejnou knihovnu a mnoho dalších občanských organizací. Zabýval se zkoumáním přírodních jevů a měl velký zájem o vědecké objevy, zejména jejich praktický přínos. Je autorem několika vynálezů a zlepšovacích návrhů. V anglofonních kulturách je mu přičítán vynález hromosvodu. Pojmenovali po něm zastaralou jednotku elektrického náboje (franklin) a zinečnoželezitý nerost franklinit. Zdroj: Wikipedia |
Během analýzy používali moderní techniky, jako je spektroskopie a fluorescenční testy. Ty využívají světlo k identifikaci prvků, jako je uhlík, vápník a draslík v testovacích vzorcích. Vědci také používali elektronové mikroskopy pro zobrazení jemných detailů.
Benjamin Franklin byl hlavním zastáncem nového kontinentálního papírového měnového systému v Americe 18. století. Založil síť tiskáren, bankovky navrhoval a zároveň je tiskl.
Boj za bankovkovou nezávislost
Uvědomoval si nezbytnost ochranných prvků na cenných tiskovinách. Americké bankovky měly přispět k vytvoření nezávislosti na britském obchodním systému. Tiskl je v době americké války za nezávislost a pomohl ji tak financovat.
Franklin dokonce používal vlastní speciální inkoust a také plniva do papírové hmoty, aby byly výsledné bankovky odolnější. Oblíbil si rovněž vodoznaky a vzory z přírodních materiálů.
„Tyto vlastnosti a vynálezy učinily předfederální americkou papírovou měnu vzorem pro vývoj jiných bankovek pro nadcházející staletí,“ zdůraznili vědci ve své nové studii.
Nové informace o používaných materiálech
Hlavní autor studie, docent fyziky Khachatur Manukyan uvedl, že prvotním cílem výzkumu bylo získat nové informace o používaných materiálech v tiskárnách v období Franklinova života. „Cílem bylo dekódovat, jaký typ materiálů použili. A pak jsme našli několik velmi zajímavých rozdílů mezi těmito penězi a jinými tiskárnami,“ vysvětlil.
Kdo vynalezl hromosvod? |
Jako vynálezce hromosvodu se v evropských zemích uvádí Prokop Diviš. Premonstrátský teolog měl ve své farní zahradě v Příměticích blízko Znojma umístit v roce 1754 první hromosvod (nazývali ho tehdy „meteorologický stroj“ nebo „povětrnostní mašina“; byla to soustava 400 kovových hrotů spojených s uzemněním). V anglofonním světě je za vynálezce ochrany před blesky a požáry uváděn americký vědec a politik Benjamin Franklin, který měl kolem roku 1750 provádět podobné experimenty. Tyčový jednohrotový uzemněný hromosvod postavil ve Filadelfii až v roce 1760. První hromosvod na území českého království, který byl umístěn na stavbě, byl instalován na zámku v Měšicích roku 1775. Jeho autorem byl český anatom a chirurg Jan Tadeáš Klinkoš. Zdroj: Wikipedia |
Všechny tyto techniky znamenaly ztíženou pozici pro potenciální padělatele, kteří neměli tak rozšířené možnosti a zkušenosti jako Franklinovy tiskárny. Navíc se padělatelé snažili vyrábět falešné bankovky co nejlevněji.
Během americké války o nezávislost na Britském impériu (1775 až 1783) nicméně výrazně stoupl počet případů padělání papírových peněz za podpory britské armády. I proto se v následujícím období vláda Spojených států přiklonila opět k ražbě mincí.
Ve větším měřítku se dolarové bankovky rozšířily po roce 1861, když vypukla občanská válka. Až do dnešní doby se jako ochranné prvky proti padělání používají barevné nitě nebo vodoznaky na papíře bankovek.
Současné dolary (bankovky od pěti dolarů výše) obsahují například bezpečnostní pásek, který pod ultrafialovým světlem fluoreskuje. Americká vláda na bankovkách pravidelně aktualizuje bezpečnostní prvky, aby bylo co nejtěžší dolary padělat.