Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- ČLÁNEK
Alternativa k obnovitelným zdrojům či jádru: v Africe je na vzestupu geotermální energie
Zejména Keňa je na černém kontinentu průkopníkem využívání geotermální energie. Vláda plánuje rozšířit tento druh zelených elektráren ze současných 900 MW až na 5 GW. Zájem o tento zdroj projevily i státy Etiopie, Burundi, Rwanda, Zambie, Tanzanie a Uganda.
V souvislosti s africkým kontinentem a výrobou elektrické energie se často hovoří o obnovitelných zdrojích. Hlavně o solárních a větrných elektrárnách, pro které jsou vhodné klimatické podmínky zejména na severu kontinentu.
Málo zmiňovanou možností je ale také využití geotermální energie. Zejména ve východní Africe by tento zdroj mohl produkovat značnou část energie.
Keňa je v tomto sektoru energetiky průkopníkem. V této oblasti se totiž nachází geologická formace Velká příkopová propadlina (viz box), která nabízí řadu možností, jak podzemní geotermální aktivitu Země využít. Výhoda spočívá v tom, že se tyto formace nenacházejí ve velké hloubce, a lze proto poměrně snadno začít s geologickým průzkumem.
Velká příkopová propadlina |
Jedná se o rozsáhlý geomorfologický jev, který probíhá v délce 6000 km ze severu Sýrie až do oblasti Mosambiku. Údolí má různou šířku v rozmezí od 30 do 100 km a hloubku od několika set do tisíců metrů. Bylo vytvořeno vrásněním a separací afrického kontinentu a arabské tektonické desky, které začaly přibližně před 35 miliony let na severu a budou pokračovat oddělením východní Afriky od zbytku Afriky v oblasti východní části propadliny, jež začalo asi před 15 miliony let. Zdroj: Wikipedia |
Země už dlouho provozuje geotermální elektrárnu Olkaria. Ta se rozkládá na ploše téměř 200 kilometrů čtverečních v regionu a od jejího vzniku v roce 1981 se její plocha několikanásobně rozšířila. Dnes už má výkon téměř 900 megawattů.
Navíc keňská vláda, která podporuje obnovitelné zdroje, oznámila velkolepé plány na její rozšíření až na 5000 megawattů do roku 2030. A to je stále jen polovina celého geotermálního potenciálu Keni.
Geotermální energie má velký potenciál
Mezivládní organizace Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) se sídlem v Abú Zabí tvrdí, že by geotermální energie mohla v následujících dekádách mnohem výrazněji promlouvat do výroby elektrické energie.
Její hlavní výhodou je, že disponuje takzvaným kapacitním faktorem přes 80 procent. To znamená, že produkce elektřiny z tohoto zdroje je poměrně vysoká a v čase stabilní. Kapacitní faktor větrných elektráren se pohybuje okolo 30 procent a u fotovoltaických systémů pak 20 procent.
„Zeměmi s největším potenciálem v této oblasti jsou jednoznačně Keňa a Etiopie,“ řekl pro Deutsche Welle vulkanolog Jacques Varet, odborník na geotermální otázky ve východní Africe. Keňa ale na rozdíl od Etiopie do tohoto zdroje investuje už dlouhá léta.
GRAF: Největší geotermální elektrárny světa
Podle výkonu v MW.
Zdroj: Wikipedia
Etiopie má v provozu jen menší elektrárnu z roku 1998. Plánuje nicméně rozvoj dalších zdrojů a testuje první vrty projektu Aluto Langano, který by měl mít výkon až 35 megawattů.
Výhoda produkce elektřiny z geotermálních elektráren spočívá v tom, že jde o poměrně jednoduchou technologii. Horká geotermální pára, která uniká z podzemních vrtů, roztáčí lopatky turbíny. Na ni navazující generátor převádí mechanickou energii na elektrickou. Tím, že se nespalují žádné fosilní zdroje, považuje se geotermální energie za ideální variantu výroby elektřiny v následujících dekádách.
Stovky průzkumných vrtů
Pokud se vrátíme do elektrárny Olkaria, pracují v ní odborné týmy testující nové vrty s cílem rozšiřování výkonu celé elektrárny. Geoložka Anna Mwangiová, jež pracuje pro státní energetickou firmu KenGen, vysvětlila, že musí vybírat takové vrty, které jsou dostatečně vydatné a zajistí produkci elektřiny za co nejnižší náklady. V současnosti se nachází v celé oblasti už 322 průzkumných vrtů, které se testují pro produkci energie.
Každý z nich přijde na několik milionů dolarů. Nejdražší je pak pořízení nebo pronájem vrtné soustavy, doplnil Antony Karembu, ekonom a odborník na energetický sektor z Africké rozvojové banky (AfDB). Banka pomáhá financovat projekty, jež mají bojovat proti chudobě a sloužit k ekonomickému a sociálnímu rozvoji černého kontinentu.
Bez dostatečného množství průzkumných vrtů ale podle Karembua nejde geotermální energetiku rozvíjet. „Je to jediný způsob, jak skutečně posoudit plný potenciál geotermální oblasti. Musíte prostě vrtat,“ zdůraznil.
Podpora Africké unie
Africká unie spustila speciální fond, který má pokrývat finanční rizika při průzkumu dalších geotermálních zdrojů. I proto přilákala pozornost dalších, často velmi chudých zemí, jež oznámily, že chtějí tento zdroj energie v budoucnu rozvíjet.
Mezi ně patří Burundi, Rwanda, Zambie, Tanzanie a Uganda. Unie také poskytuje granty pro soukromé společnosti, aby začaly s průzkumnými vrty.
Vulkanolog a geolog Varet nicméně upozornil na problém nedostatku kvalifikovaného personálu v dalších zemích. Jedničkou na východoafrickém trhu je Keňa, která si už vychovala dostatek inženýrů, geologů a vulkanologů. Ti dokážou najít vhodné lokality pro rozšiřování produkce energie z geotermálních zdrojů.
V dalších zemích ale podle něj tito odborníci chybí. Přitom využívání geotermálních zdrojů ve východní Africe prognózuje obrovský potenciál.