Mohlo by vás také zajímat
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
- KOMENTÁŘ
5 věcí, na které je dobré si dát pozor při dělení investičního rizika
Investice do různých typů aktiv, regionů, sektorů a podobně pomáhají předejít zklamání v nepříznivých dobách. Základním principem rozdělení investic je nemít všechna vajíčka v jednom košíku. Nic se však nemá přehánět.
Klasické pravidlo pro správné investování zní: „Třetinu majetku vlož do nemovitostí, třetinu majetku do zlata a uměleckých předmětů a třetinu podrž v hotovosti.“ Ve světě financí jsou ale možnosti investic daleko širší, takže je třeba se nad diverzifikací rizika dobře zamyslet.
Nic se ale nemá přehánět, protože pak diverzifikace přestává plnit svou funkci a může zbytečně zvyšovat náklady.
I když se to na první pohled může zdát jednoduché, při rozdělení portfolia mohou investoři dělat celkem hodně chyb. Pojďme se podívat na pět pochybení, kterých se investor může dopustit, jak je popisuje Corey Hoffstein, zakladatel a šéf společnosti Newfound Research.
1. Nelpěte na detailech!
Investoři často řeší nějaké aktivum, které by mělo mít v portfoliu minimální váhu, a přitom nehledí na to, co je v portfoliu z hlediska výnosů a rizik podstatné.
Namísto toho, aby investor řešil, jaký podíl v jeho portfoliu bude mít například zlato, měl by se zaměřit na svou toleranci k riziku a očekávaný výnos celého koše investic.
„Sestavování portfolia je jako pečení dortu. Většina receptů vyžaduje špetku soli pro zvýraznění chutí jiných ingrediencí. Zároveň je ale potřeba hodně cukru. Když zapomeneme na sůl, je to v pořádku, když zapomeneme na cukr, je to problém,“ říká Corey Hoffstein.
2. Kvantita vs. kvalita
Co jsou ETF? |
Exchange Traded Funds (ETF – „burzovně obchodované fondy“) je označení investičního produktu. Jedná se o fond, který na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydal své akcie, s nimiž se obchoduje na burzách jako s běžnými akciemi. Pomocí ETF je možné rychle, jednoduše a levně portfolio diverzifikovat. Emitují je zpravidla velké společnosti (Barclay’s, iShares, Proshares, ETF Securities), jež zajišťují jejich likviditu, navíc jejich konstrukce snižuje riziko neschopnosti emitenta dostát závazkům z ETF vyplývajícím. Zdroj: Patria.cz |
Větší počet investičních nástrojů nemusí znamenat lepší diverzifikaci.
Když držíte ETF akcie sledující index S&P 500, je to stejné, jako když držíte všech 500 akcií z indexu.
Investoři většinou dělají chybu právě v akciové složce, když nakupují více produktů zahrnujících stejné tituly. Mají pocit, že diverzifikují, ale ve skutečnosti koncentrují riziko.
„Nadměrná diverzifikace způsobuje falešný pocit uspokojení, protože si myslíme, že jsme diverzifikovali, ale přitom velké množství investic v portfoliu nese stejné riziko,“ míní Hoffstein.
3. Mnoho peněz za nic
Když si někdo vybere spoustu aktivně spravovaných produktů, může si myslet, že diverzifikuje (a možná má i pravdu, dobrý výběr může mít smysl), ale ve skutečnosti hlavně odevzdává poplatky manažerům, kteří investují podobně.
„Kombinace příliš mnoha aktivně spravovaných nástrojů může vést k tomu, že se jejich přínos navzájem ruší, nebo se dokonce zvyšuje riziko,“ říká Hoffstein.
„V takovém případě skončíte u placení poplatků za aktivní správu s výkonností pasivní investice,“ dodává.
4. Neztrácejte kontrolu
Při výběru investic je důležité nejen rozumět každému aktivu, ale také tomu, jak tyto investice společně vytvářejí komplexní portfolio. Pokud investor kupuje jeden akciový a jeden dluhopisový fond, měl by sledovat nejen tyto dvě pozice, ale také to, jak se vzájemně ovlivňují.
Pokud přidá další index, například komoditní, musí opět sledovat jejich interakci. Každá další pozice zvyšuje počet vztahů, které je potřeba brát v úvahu, a investor tak snadno může ztratit kontrolu.
„Dokonce i když dokážeme přesně odhadnout a sledovat obrovskou spleť různých aktiv, geografickou diverzifikaci, různé investiční styly nebo rizika a zvládneme sestavit optimální portfolio, na trzích nic není a nebude statické. Změny vedou k tomu, že dnešní optimální portfolio již zítra optimální být nemusí,“ upozorňuje Hoffstein.
5. Čím déle, tím lépe
Pokud investor rozumí tomu, do čeho investuje, portfolio může fungovat dlouhodobě. Pokud ale přidává do portfolia příliš mnoho „ingrediencí“, může ztratit přehled o tom, co dodává výnos a co naopak zvyšuje riziko.
V horším případě se může vystavovat riziku, kterému ani nerozumí.
„Jednoduchá a transparentní řešení budou pravděpodobně robustnější než ta příliš složitá. Optimální portfolio je zkrátka to, které vydrží co nejdéle,“ doplňuje Hoffstein.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Finanční globalizace u konce s dechem aneb jak se mění kapitálové toky
Seriál: 10 let od finanční krize
Nediverzifikovat jen s cílem
O tom, že diverzifikace je důležitá, pochybuje málokdo, ale jen někdo dokáže sestavit vhodné portfolio.
Pokud to investor přežene a diverzifikuje jen proto, aby diverzifikoval, ne aby omezil riziko, jeho práce se zřejmě mine kýženým účinkem.
„Investoři by měli diverzifikovat s jasným cílem, tedy snižovat rizika, která nejsou schopni ovlivnit nebo snést, a zároveň se držet aktiv a strategií, jež jim přinášejí dlouhodobý růst,“ uzavírá Hoffstein.
Článek, který byl redakčně upraven, původně vyšel na Investičním webu.
díky za tipy