52 Shares 8323 Views 2 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mzdy sice Čechům rostou, ale méně, než by si ČNB přála

Česká ekonomika šlape. Kromě toho, že máme rekordně nízkou nezaměstnanost, také rostou mzdy. Z hlediska tempa růstu však v porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku došlo ke zpomalení. A právě toho si všímají ve svém komentáři ekonom Jan Bureš a analytik Petr Dufek.

Ačkoliv jsou tuzemské firmy pod stále větším tlakem nedostatku zaměstnanců a mzdy rostou, tempo růstu ve třetím čtvrtletí zpomalilo.

Meziročně vzrostla průměrná mzda o 6,8 procenta na 29 050 korun a nižší tempo vykázal i medián mezd, který se tentokrát zvýšil o 7,1 procenta na 25 181 korun. Zpomalení růstu se přitom dotýká třinácti z osmnácti odvětví ekonomiky. Za první tři čtvrtletí roku se pak průměrná mzda zvýšila o 6,6 procenta na 28 761 korun.

Předpokládáme však, že poslední kvartál letošního roku bude již ve znamení opětovného zrychlení růstu mezd v tuzemském hospodářství. Projeví se na něm totiž od listopadu realizované navyšování platů ve veřejném sektoru a nepochybně i dále se prohlubující nedostatek zaměstnanců v podnikatelské sféře.


GRAF: Vývoj průměrné mzdy v Česku
Měsíční údaje za posledních pět let, v korunách

Zdroj: Tradingeconomics.com


Očekávání matkou zklamání?

Přestože české mzdy rostou dál velice svižně, zůstaly nakonec za naším očekáváním i očekáváním ČNB (7,5 %). V našem základním scénáři jsme počítali s dalším růstem úrokových sazeb již v prosinci, teď se však může bankovní rada ve světle mezd nakonec rozhodnout i vyčkávat.

Pokud by se totiž centrální bankéři měli řídit striktně prognózou, měli by počkat s dalším zvýšením sazeb až na příští rok. Řada členů bankovní rady včetně guvernéra má ovšem strach z přehřívajícího se trhu práce.

VÍCE K TÉMATU:

Čísla o HDP zatím o plánech ČNB se sazbami příliš nenapověděla

Proč ČNB krotí hypotéky aneb jaká je situace na trhu úvěrů na bydlení?

Opravdu jsou hypotéky zlo? ČNB vysvětluje, proč jí záleží na tom, kdo si je bere

Citlivostní scénáře centrální banky ukazují, že v případě vyšších mzdových tlaků bude zapotřebí zvyšovat úrokové sazby o poznání rychleji.

Najdou se důvody zrychlení přiškrcování

Pokud ale mzdy (minimálně dočasně ve třetím čtvrtletí) zpomalí, argument pro rychlé zdražování peněz jaksi slábne. Ledaže by se místo něj vynořil na scéně nový důvod, proč utahování měnových kohoutů urychlit.

Prvním kandidátem v řadě je česká koruna. Ta je poslední týden v defenzivě, protože se částečně začaly odbourávat sázky na růst sazeb v nejbližších měsících.

Po slabších mzdách může negativní korekce na koruně teoreticky ještě zesílit. A právě slabší měna je vedle silného trhu práce častokrát zmiňovaným proinflačním faktorem.

Centrální banka totiž svoji prognózu postavila na předpokladu dalšího posilování koruny (i když nikdo neví, jak silném). Pokud tedy koruna nebude posilovat, ale slábnout, může to být nakonec ještě argument, proč sazby zvýšit již v prosinci…

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2947 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1267 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

2 Odpovědi

 1. co to tu placate …….
  vyvoj mezd v CR nastavili soudruzi-pratele z CSSD uz v roce 2004

  Bezdekova komise 2004 – vyvoj mezd v CR

  2015- 29.440 korun,,, 2025- 43.570 korun,,, 2035- 64.480 korun a az v roce 2050- 116.139 korun.

  to snad chcete rici – ze soudruzi-pratele z CSSD jsou nejlepsimi ekonomi v GALAXII a dokazi predpovidat to co bude v roce 2015-2025….???????

  SKUTECNOST toho slavneho budovani – zaprodani CR obcanu jko otroky a socky Zapadni Evrope……..hruba mzda v CR – 2015-26.467 korun,, 2016- 27.589 korun………. a TAHAK??? na volby 2017 – 6.2017 – Do pěti let bude průměrný plat 40.000 korun, slibuje ČSSD /2017-2022/

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.