Rychlost vývoje vakcín proti covidu-19 se dá přirovnat k zázraku moderní medicíny, ale její distribuce a aplikace tento zázrak vrací zpět na zem. Vakcína se tak bohužel velmi často stává obětí zastaralé logistiky a dalších překážek.
Přehled počtu očkovaných v EU |
|
Je pár zemí, které si ale evidentně s nástrahami poradily – Izrael, Bahrajn a Spojené arabské emiráty zvládají svoje občany očkovat velmi rychle a masově.
Podle dat zohledňujících míru proočkovanosti (v přepočtu na obyvatele, pozn. red.), která zpracoval výzkumný server Oxfordské univerzity Our World In Data, Izrael očkuje nejrychleji na světě. První dávku vakcíny tam už dostalo přes 28 procent (k 18. lednu, pozn. red.) populace.
Bezmála podobně jsou na tom v Emirátech s více než 19 dávkami aplikovanými na 100 obyvatel. Od prosince loňského roku, kdy bylo v SAE zahájeno očkování, se naočkovalo celkem více než 1,9 milionu obyvatel. V Bahrajnu překračuje proočkovanost osm procent.
Oproti tomu nejlepší evropský stát, Dánsko, zvládl „jen“ 2,5 procenta. Celkem je na světě nyní (k 16. lednu, pozn. red.) naočkováno zhruba 35,8 milionu lidí, tedy 0,46 procenta celkové lidské populace.
Mezi Dány a třetí Bahrajn se k světově úspěšným vmáčkla Velká Británie a USA s více než pěti procenty proočkovaných obyvatel.
GRAFIKA: Počet naočkovaných vakcín na sto obyvatel
Zdroj: Our World In Data
Tři přednosti
Čím to je, že tyto země zvládají svým občanům pomoci? Jsou malé, takže vakcíny, které musejí být skladovány při minus 80 stupních Celsia (vakcína od společností BioNTech a Pfizer, pozn. red.), nemusejí být příliš složitě rozváženy. Tím pádem odpadá část logistických problémů.
Další předností je univerzální zdravotnická péče na vysoké úrovni. Systémy zdravotní péče těchto zemí jsou řízeny a kontrolovány několika navzájem spolupracujícími orgány. Centralizovaná data v digitální podobě navíc umožňují okamžitý přístup občanů prostřednictvím aplikace či horké linky, aby si sjednali návštěvu lékaře, respektive termín očkování.
Třetím důvodem je poslušnost občanů, kteří nestihli propadnout skepsi, jako to vidíme třeba u nás. Komunikační kampaň k vakcinaci obyvatelstva se ve všech zemích nesla v duchu bezpečnosti a efektivity, což obyvatele přesvědčilo.
Když to porovnáme se situací v Česku, kde se horko těžko rozbíhá očkování seniorů, marketing na podporu očkování byl zatím spíše tragický a kampaň místo státu nakonec musejí vymýšlet profesionálové z oboru, není divu, že je u nás teprve zhruba jednoprocentní proočkování.
Datové výkupné
Nemluvě o tom, že Izrael i obě další nejvíce proočkované země si dokázaly obstarat od firem Pfizer a Moderna dostatek očkovacích látek.
Vševědoucí stát izraelský |
Izrael uchovává o svých občanech zdravotnické záznamy zahrnující stav lidí od jejich narození do smrti. Zákon ukládá každému Izraelci platit si zdravotní pojištění u jednoho z veřejných poskytovatelů. Každé malé dítě nebo imigrant má záznam o veškerém očkování, všech prodělaných nemocech, ošetřeních nebo užívaných lécích. |
Jak upozornil izraelský technologický server Ctech, země to „vykoupila“ specifickou spoluprací s Pfizerem. Za dodávku milionů očkovacích dávek země přislíbila, že farmaceutické firmě umožní přístup do zdravotních databází o naočkovaných občanech, což bude využitelné při farmaceutickém výzkumu.
Vhodné testovací prostředí rovněž vytváří samotná lokace země, neboť charakterem svých hranic ji lze označit za „ostrovní“ stát.
V zemi je tak možné sledovat stav každého, kdo byl naočkován, v souvislosti s jeho celou zdravotní historií (viz box). I proto je pro výrobce vakcíny proti covidu-19 ideálním testovacím prostředím.
Nemocný Izrael
Přestože ale Izrael očkuje nejrychleji, v zemi pokračuje rychlé šíření koronaviru. Strmě narůstá také počet úmrtí s covidem-19 a množství pacientů ve vážném stavu.
Minulý týden izraelská vláda zpřísnila protikoronavirová opatření, země již třikrát nařídila plošnou uzávěru, přičemž se zdá, že ta současná bude prodloužena déle než do původně plánovaného 21. ledna. Izraelská policie uvedla, že zřídila desítky nových kontrolních stanovišť na dálnicích i ve městech, aby dohlédla na dodržování opatření.
Každopádně zatím se očkuje jen dvěma vakcínami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) – americko-německou od firem Pfizer a BioNTech a vakcínou od americké firmy Moderna.
K té by zřejmě měla přibýt i další, neboť EMA minulý týden obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. S touto vakcínou od AstraZeneca počítá i česká očkovací strategie.