Mohlo by vás také zajímat
Vylepší si stát své příjmy privatizací některých podniků?
Libor Akrman 15. října 2024Balíkovna či letecké opravárny Czech Airlines Technics by mohly přinést peníze na příjmové straně státního rozpočtu. Ten, resp. ministerstvo financí…
Odešel špičkový, liberálně orientovaný ekonom s mezinárodním přesahem
Lukáš Kovanda 25. července 2024Ve věku 83 let zemřel ekonom a ministr hospodářství z vlád Václava Klause z počátku 90. let, pozdější stálý představitel…
Koruna je pod 24 Kč za euro, třetinu světa čeká recese a ceny plynu jsou na předválečné úrovni aneb souhrn událostí 1. týdne 2023
Libor Akrman 6. ledna 2023Teplé počasí tlačí ceny plynu dolů; loňský schodek vyčíslen „jen“ na 360 mld. Kč; Amazon propustí 18 tisíc lidí; globální…
Vyšetřování OKD poslanci pokračuje. Zdeněk Bakala zatím staví obranu
Privatizace společnosti OKD je i nadále předmětem řady vyšetřování. Ať už policie, či aktuálně poslanecké komise, jež si předvolává svědky, kteří měli nějaký vztah k prodeji menšinového podílu v roce 2004. Předstoupit již odmítl podnikatel Zdeněk Bakala, jehož RPG Industries firmu OKD koupila od Karbon Invest.
Vyšetřovací komise poslanců k průběhu privatizace OKD pracuje i přes léto. Všechny svědky plánuje vyslechnout nejpozději do září. Zdeněk Bakala už oznámil, že před poslance dorazit nehodlá. Ohrozil by tak prý své postavení v civilních sporech i trestních řízeních, jimž čelí. A není jich málo.
Policie eviduje hned několik trestních oznámení na Zdeňka Bakalu v souvislosti s tím, jak jako spolumajitel černouhelných dolů nakládal s majetkem firmy.
125 vytunelovaných miliard
Trestní oznámení podala na Bakalu mimo jiné i společnost Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy – podle něj majitelé OKD vytunelovali a vytáhli z firmy celkem 125 miliard korun.
Krúpa podal žalobu na účelové vyvedení dividend a Bakalu kritizuje dlouhodobě. Vyzývá – podobně jako prezident Zeman – k jeho exemplárnímu potrestání. Sám prý s poslaneckou komisí intenzivně spolupracuje a dodal jí podle svých slov „nespočet analýz a podkladů“.
Do další fáze však zatím proces nepokročil. Lidové noviny ale počátkem června informovaly, že policie již studuje zhruba 400stránkový znalecký posudek. Ten se zaměřuje především na finanční toky v OKD a právě výplaty dividend.
Zatím tedy není jasné, zda policie někoho obviní nebo případ odloží.
Nehodlám dopředu nic sdělovat
Žalobu v listopadu 2016 podal i tehdejší management OKD. Po společnosti NWR a Zdeňku Bakalovi – za to, že zavinili insolvenci OKD – žádá celkem 24,55 miliardy korun.
Z dopisu, který Zdeněk Bakala napsal poslanecké vyšetřovací komisi, plyne, že se na svou obhajobu se svým týmem právníků intenzivně chystá. Nehodlá proto v pozici svědka před poslaneckou komisí dopředu nic sdělovat.
„Nemohu být nucen sdělovat komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ konstatuje Bakala s tím, že svůj postup je připraven „vysvětlovat a obhajovat tam, kde je formálně garantováno mé právo na nestranné posuzování, tj. v probíhajících civilních i v případných trestních řízeních“.
OKD se daří
Mezitím si někdejší OKD žije novým životem. Od května 2016 je sice v insolvenci, v rámci schválené restrukturalizace se ale firma rozdělila na dvě části.
Od 1. dubna letošního roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát, respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko.
V původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky.
Společnost OKD (nyní tedy OKD Nástupnická) je právně nový a očištěný subjekt, kterému se aktuálně finančně daří. Je v normálním provozu a těží uhlí. Podle výsledků zveřejněných letos na jaře v insolvenčním rejstříku, firma v roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun vydělala celkem 3,3 miliardy korun.
Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek připouští, že OKD Nástupnická je na tom nyní relativně dobře. „Je třeba si uvědomit, že insolvencí si odmazalo všechny staré závazky, tři miliardy uznané, dalších několik miliard neuznané. Pokud by tohle nebylo, nemá OKD žádný zisk,“ upozorňuje Klásek.
A dodává, že firma má také obrovské náklady do budoucna. „Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že na to vytvoříme finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou,“ dodává.
Druhá část „staré“ OKD nese příznačné jméno Správa pohledávek OKD. Jejím insolvenčním správcem je Lee Louda. Jeden ze způsobů, jak by chtěl uspokojit věřitele, je další žaloba na někdejší akcionáře – Zdeňka Bakalu a Petra Kadase.
Louda požaduje zpět 12 miliard korun, jež byly vyplaceny na dividendách v letech 2011 a 2012.
Švýcarský zájem
Soud v Ostravě již dříve odmítl námitku Bakaly, že pro řešení věci nejsou příslušné české soudy, ale ty švýcarské.
VÍCE K TÉMATU:
Rok od bankrotu OKD. Účet za něj přesáhne půl miliardy korun
Viktor „čistič“ aneb kdo je firma Prisko zachraňující OKD
Konec fárání v Paskově. Předznamenává osud dolu i budoucnost OKD?
O OKD se ostatně zajímá i švýcarská prokuratura. Vloni na jaře se švýcarské úřady obrátily na český Finanční analytický útvar (FAÚ) s žádostí o informace. Švýcaři podle České televize prověřují převody peněz z 10. srpna roku 2007.
V té době OKD odeslala své mateřské společnosti NWR dohromady více než 7,5 miliardy korun. Na dotaz, zda spolupráce se švýcarskými vyšetřovateli pokračuje, FAÚ do termínu vydání tohoto textu neodpověděl.
(Zatím) tři viníci
V kauze OKD byli zatím obžalováni tři lidé – znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti. A dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku ČR Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítali a soud jim dal letos v květnu – zatím nepravomocně – za pravdu.
Zajímavý je pohled do písemného odůvodnění rozsudku. V něm soudkyně Iva Fialová nebývale otevřeně kritizuje práci státního zástupce Tomáše Černého i policii – za procesně nepoužitelná svědectví. „Nelze postavit obžalobu na přesvědčení státního zástupce a jeho domněnkách a hypotézách,“ píše například soudkyně.
Tato žaloba (podali ji nájemníci bývalých bytů OKD) tedy zatím ve věci privatizace OKD přitom doputovala nejdále.
Právě nájemníci, respektive jejich právní zástupci, shromáždili důkazy, předali je policii a de facto tak dotlačili případ k soudu. K jejich žalobě se nakonec připojila i Česká republika s vypočtenou škodou zhruba šest miliard. Soudkyně ale stát s jeho nárokem odkázala na civilní řízení.
Podle Bakaly jsou dosavadní žaloby proti němu zcela na vodě. „Dosud jsou žaloby založeny na stejně bulvárních a neurčitých dohadech jako veřejná vystoupení některých Vašich kolegů (poslanců, pozn. red.) a prezidenta republiky,“ napsal Bakala v dopise poslanecké komisi.
Článek, jehož autorem je Robert Břešťan, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.