Mohlo by vás také zajímat
Fidelity International: Při vyplácení dividend by investoři neměli zapomínat na reinvestice
Libor Akrman 9. května 2024Vzpomínáte si, jaké to je mít výnos? Jak ukazuje rok 2024, vydělávání peněz na akciovém trhu v dlouhodobém horizontu není jen…
Další nelichotivé hodnocení: česká ekonomika je stále jako „cedník“
Lukáš Kovanda 22. ledna 2024Z okolních zemí zůstává Česko jedinou zemí, z níž lidmi vytvořené bohatství masivně mizí bez náhrady do zahraničí, vyplývá z…
Nový šéf Ústavního soudu: Kdysi zprostil viny disidenty, později třeba rehabilitoval odsouzené z 50. let
Redakce 7. srpna 2023Josef Baxa se od úterý 8. srpna 2023 stal v pořadí čtvrtým předsedou Ústavního soudu České republiky. Přečtěte si profil z pera Adama…
Vypořádávání sporů kolem OKD: boj o miliardy i množící se trestní oznámení
Již během pár týdnů se rozeběhne u Krajského soudu v Ostravě soudní řízení, které se točí kolem sporu o pohledávku britské Citibank vůči společnosti OKD. Ta totiž měla u Citibank ručit za úvěry poskytnuté společnosti NWR, tedy „matce“ OKD.
Britská Citibank se po OKD domáhá uznání své pohledávky přesahující deset miliard korun. Jak ale teprve nyní vyšlo najevo, britský likvidátor společnosti NWR naopak už před rokem a půl neuznal pohledávku OKD ve výši 22,67 miliardy korun.
V ní šlo o peníze, které si akcionáři z NWR včetně Zdeňka Bakaly údajně neoprávněně vyplatili na dividendách.
Boj o peníze, bez peněz
Ve sporech kolem vypořádání insolvence těžební společnosti OKD létají trestní oznámení i požadavky na velké miliardy. Zatím to ale nevypadá tak, že by se měly peníze v dohledné době někomu připsat k dobru.
Britská Citibank se nechce smířit s tím, že by měla z insolvenčního řízení s těžební společností OKD vyjít naprázdno. U Krajského soudu v Ostravě se bude na přelomu října a listopadu domáhat uznání své desetimiliardové pohledávky, kterou likvidátor společnosti Lee Louda neuznal (soud měl proběhnout již v květnu, ale kvůli nedoručení předvolání firmám NWR a NWR Holdings byl odročen, pozn. red.).
Šlo o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank podala na OKD a likvidátora Loudu žalobu, ve které se domáhá, aby soud platnost pohledávek uznal.
S tímto požadavkem Citibank souvisí i takzvaná odpůrčí žaloba, kterou naopak vůči britské bance podal insolvenční správce OKD Lee Louda. Požaduje, aby smlouvy, podle nichž OKD své mateřské firmě NWR za půjčku od Citibank ručila, byly zneplatněny a uznány jako právně neúčinné. Ostravský soud poté spojil obě žaloby do jednoho řízení, které by mělo proběhnout již brzy.
Komentářů jak šafránu
Nadcházející soudní řízení Lee Louda na dotaz potvrdil, další komentář ale odmítl.
„V rámci insolvenčního řízení Správa pohledávek OKD a. s. v současnosti probíhá řada soudních sporů a dalších právních řízení, které v jejich průběhu nemohu veřejně komentovat,“ říká Louda.
Nechtěl proto komentovat ani obsah dokumentu, v němž britský likvidátor společnosti NWR (která původně OKD ovládala) Mark Skelton informuje OKD, že neuznává její přihlášenou pohledávku v celkové výši 22,67 miliardy korun.
Jako první o rozhodnutí britského likvidátora informoval deník Právo; text sdělení má HlídacíPes.org k dispozici. I když stanovisko likvidátora doputovalo do Česka už vloni v březnu, informaci nikdo ze zainteresovaných stran oficiálně nezveřejnil. Proti verdiktu se ani OKD, ani insolvenční správce Lee Louda neodvolali.
Podle českých zákonů
OKD a Louda přitom jak v Británii, tak u soudů v Česku požadovali (respektive v Česku nadále požadují) totéž – aby někdejší vlastníci těžební společnosti Zdeněk Bakala a Peter Kadas vrátili 12 miliard z údajně neoprávněně vyplacených dividend. A spolu s tím i další miliardy z emisí dluhopisů NWR zajištěných majetkem společnosti OKD.
Dividendy vyšší než zisk |
Společnost NWR byla od 7. září 2006 do 7. října 2014 jediným akcionářem OKD. Jako jediný akcionář rozhodla o rozdělení zisku a výplatě dividend za období 2006 až 2011 ve výši více než 65 miliard Kč. Celkový zisk OKD v tomto období přitom dosáhl jen 33,5 miliardy korun a nerozdělený zisk z předchozích let činil 7,2 miliardy Kč. |
„Masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl dlužník (OKD, pozn. red.) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku dlužníka,“ napsal Lee Louda ve zdůvodnění svého trestního oznámení.
Britský likvidátor NWR však existenci pohledávky odmítl. V rozhodnutí argumentuje tím, že výplata dividend i uplatnění záruk z dluhopisů byly v souladu s českým právem.
Opírá se i o fakt, že ani nezávislí auditoři OKD nevznesli v příslušných letech k výplatě dividend žádné námitky. „Ze strany OKD nebyl předložen žádný přesvědčivý důkaz, který by ukazoval na jakýkoliv důvod považovat dividendy za nezákonné nebo na uplatňování nezákonného vlivu na OKD ze strany NWR,“ zní klíčová pasáž odůvodnění zamítavého rozhodnutí likvidátora.
Britský likvidátor zmiňuje i to, že OKD a insolvenční správce Lee Louda neuznali nárok londýnské Citibank, a „proto tvrzení, že NWR přiměla OKD k převzetí závazků ručitele a že tím OKD utrpěla škodu, jsou věcně nesprávná“.
Žádný vliv na české soudy?
Podle právníka obeznámeného s případem, který si ale nepřál být v souvislosti s touto kauzou jmenován, by rozhodnutí britského likvidátora nemělo mít na nároky vznesené v Česku žádný vliv.
VÍCE K TÉMATU:
Vyšetřování OKD poslanci pokračuje. Zdeněk Bakala zatím staví obranu
Viktor „čistič“ aneb kdo je firma Prisko zachraňující OKD
Rok od bankrotu OKD. Účet za něj přesáhne půl miliardy korun
Je však pravděpodobné, že právní zástupci Zdeňka Bakaly rozhodnutí britského likvidátora při své práci využijí. „Předmětná žaloba není nic jiného než uměle vykonstruovaný útok, opřený namísto faktů – a jejich tvrzení žalobcem – o veřejně vybudovaný mediální příběh o odpovědnosti a zlé víře žalovaných,“ napsal už letos v únoru Zdeněk Bakala ve svém vyjádření adresovaném Krajskému soudu v Ostravě.
Ve věci OKD zasedá v Česku i parlamentní vyšetřovací komise. Vyslechla již řadu svědků, Zdeněk Bakala dopisem oznámil, že se před poslance dostavit nehodlá.
Předseda komise, poslanec za Českou pirátskou stranu Lukáš Černohorský na dotaz serveru HlídacíPes.org, zda s ohledem na nové informace neuvažuje o možnosti vyslechnout i britského likvidátora NWR Marka Skeltona, nereagoval.
Nástupnická OKD šlape
Původní OKD nyní prochází soudem schválenou reorganizací. Od 1. dubna letošního roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát, respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko.
V původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky. Jejím insolvenčním správcem je zmíněný Lee Louda.
OKD Nástupnická je právně nový subjekt, který pokračuje v těžební činnosti a finančně se mu daří. V roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun vydělala „nová OKD“ celkem 3,3 miliardy korun.
Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek připouští, že OKD Nástupnická je na tom nyní relativně dobře.
„Máme ale obrovské náklady do budoucna. Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že na to vytvoříme finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou,“ říká Klásek.
Článek, jehož autorem je Robert Břešťan a který byl částečně redakčně upraven, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
A pak ať mi někdo vykládá, že Bakala není gauner a podnikatelský z..d.