Mohlo by vás také zajímat
Tahoun české ekonomiky – automobilový průmysl si letos „dá oraz“
Jan Bureš 19. února 2024Reálná produkce v českém automobilovém průmyslu loni stoupla od 15 procent. Letošní rok však bohužel tak silný pravděpodobně nebude. Proč?
Jiří Gavor (ENA): Spotřebitelé se naučili s energií šetřit a tento trend bude pokračovat
Libor Akrman 21. listopadu 2023Odborník na energetiku Jiří Gavor očekává spíše mírnější zimu, což by mohlo přinést v letošní topné sezoně relativní klid na…
Lukáš Bartoš (Adria Gold): Čerstvé produkty Utrhni si skutečnou chuť rozšíří naše zmrzlé portfolio
Libor Akrman 16. října 2023Už nejen zmrzliny a mražené potraviny, ale i čerstvý sortiment. Tak se rozrůstá rodinná firma Adria Gold, která mezi výrobci…
- KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vyplatí se půjčka na úspornější spotřebiče?
V současné situaci rychlého růstu cen energií přemýšlí mnoho lidí nad tím, kde by se dalo s energiemi šetřit. Velkou kapitolou úspory na energiích jsou spotřebiče s nízkou spotřebou. Kdo takové domácí spotřebiče má, si může gratulovat k dobrému rozhodnutí při jejich výběru. Ale co dělat, jestli je vaše domácnost vybavena staršími produkty se spotřebou mnohem vyšší? Podívejme se, kdy se vyplatí investovat do nových.
Ceny energií šroubuje nepříjemná spirála souvislostí
Česká republika vyrobí víc elektrické energie, než sama spotřebuje. I přes to jsou ceny pro české odběratele jedny z nejvyšších v Evropě. Jak je to možné? Důvody jsou popsány například v článku na Deník.cz: cena na domácí elektronické obchodní platformě se odvozuje od ceny na centrální evropské burze v Lipsku. No, a cena na centrální burze se, zjednodušeně řečeno, nastavuje podle posledního zdroje, který do prodeje vstupuje.
Posledního nikoliv časově, ale podle výše ceny. Na burze se nejprve obchodují zdroje nejlevnější. Pokud nepokryjí poptávku, začnou se obchodovat dražší alternativy – a s růstem cen se končí až tehdy, kdy je uspokojena komplet celá poptávka po elektrické energii. V čem je tedy problém? Dnes se musí sahat až na elektřinu produkovanou plynovými elektrárnami.
Ty jsou teď, vlivem ceny plynu, těmi nejdražšími producenty. Jenže kvůli alternativním (a v čase nespolehlivým) elektrárnám vyrábějícím z obnovitelných zdrojů a kvůli odstaveným jaderným elektrárnám, se bez těch plynových v současnosti neobejdeme. A právě plynové elektrárny teď řídí ceny na centrální burze i na domácí elektronické obchodní platformě. Další položkou zvyšující cenu energie jsou emisní povolenky.
Které spotřebiče bývají největšími žrouty?
Příčiny vysokých cen elektřiny už známe, teď se pojďme podívat na možné změny v její spotřebě. Největší náklady na provoz mívají ty spotřebiče, které musíme nechávat neustále zapnuté. Typicky lednice a mrazák. Další v pořadí jsou ty, které používáme velmi často, a ony vykonávají poměrně náročnou práci – třeba pračka, sušička, vysavač, elektrická trouba, elektrický sporák, rychlovarná konvice nebo i trouba mikrovlnná.
Možná vás překvapí, že do této kategorie může patřit i televize – v těch domácnostech, kde se používá jako zvuková a obrazová kulisa. Často se lidé ptají i na tzv. stand-by režim, kde se přístroje sice vypnou, ale jen napůl – i v nečinném stavu spotřebovávají nějakou energii na to, aby byly v pohotovosti, pamatovaly si nastavení a aby jejich služby byly k mání kratší cestou a rychleji.
Kdy uvažovat o novém spotřebiči?
Nákup nového domácího spotřebiče se vyplatí tehdy, když jeho pořizovací cena bude ve výsledku nižší než uspořené platby za elektřinu – a to v řádu několika let, kdy nový spotřebič bude ještě spolehlivě fungovat. A když spotřebiče musíte koupit na splátky nebo si vzít půjčku? Náklady na úvěr vždycky připočítejte k ceně spotřebiče.
Jak zjistíte, kolik bude půjčka stát – ještě před tím, než si ji vůbec vyřídíte? Je to snadné: stačí navštívit srovnávač půjček a tam si vyhlédnout tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Jestli upřednostníte tu nejlevnější nebo tu, kde lze nastavit nejnižší splátky, je zcela na vás.
Úplné jasno o celkové ceně půjčky si pak uděláte v kalkulačce úvěrů, kam zadáte výši půjčky, úrokovou míru a celkovou dobu trvání půjčky. Kalkulačka vám ukáže nejen pravidelné měsíční splátky, ale i celkový přeplatek za samotný úvěr – částku, o niž se vám navýší cena nového spotřebiče.
Který spotřebič se dneska rozhodně vyplatí koupit nový?
Tohle je snadná otázka, na niž je však celkem těžké odpovědět. Každá domácnost je totiž jiná a hlavně: využívá jinou kombinaci spotřebičů. I přesto se dají v energetických poradnách najít obecná doporučení, podle nichž se můžete řídit (platí pro cenu 9 Kč za kWh). A netýkají se jen nákupu:
- LED svítidla už by měla být naprostou samozřejmostí
- po světlech je největší rozdíl ve spotřebě u starší a nové lednice s mrazákem nebo čistě u staršího a nového mrazáku. Úspora může být i více než 3 000 Kč za rok, navíc bude tento rozdíl v čase ještě stoupat
- plazmová televize je dalším spotřebičem, který se dá s výhodou vyměnit za úspornější – nejlépe miniLED TV. Roční úspora bude začínat na tisícikoruně (při provozu cirka 4 hodiny denně)
- spotřebiče, které záměrně ponecháváte ve stand-by režimu a které byly vyrobeny před rokem 2013, buď začněte vypínat, nebo nahraďte novými (podle pořizovací ceny). Proč rok 2013? Protože od tohoto roku musejí být všechny stand-by režimy v maximální spotřebě do 1 W. Spotřebiče starší však mohou mít mnohem vyšší spotřebu ve stand-by. Například starší audiosystém odebere ve stand-by režimu cirka 40 Kč za rok
- sušičku nemusíte používat vůbec – omezte se jen opravdu výjimečné situace. A rozhodně nekupujte novou
- starší myčku z vysoké spotřeby nepodezírejte, současné nové výrobky nemyjí o mnoho levněji. Nákup jen za účelem úspory elektřiny se proto nevyplatí. Ale pozor – ve srovnání s ručním mytím nádobí vyjde mytí v myčce několikanásobně levněji!
U kterých spotřebičů zůstat – a pouze změnit své návyky?
U většiny spotřebičů vychází mnohem lépe ponechat si je, ale zároveň s nimi začít zacházet trochu jinak – úsporněji. Zmínili jsme už sušičku a stand-by režim. Tím ale výčet možností jak ušetřit pouhou změnou spotřebních návyků zdaleka nekončí.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.