Kam vláda, tam jdou i firmy. Tak zní tradiční moudrost o podnikání v Číně. Ale pokud jde o zlepšování životního prostředí, sociálních záležitostí a řízení (ESG), tento předpoklad potřebuje update.
Investoři a spotřebitelé mají podle grafu větší vliv na rozhodování společností o strategii udržitelnosti. V některých případech je tento vliv dokonce větší než kombinace politických pobídek a represivních nařízení.
Tento posun zdůrazňuje hodnotu skrývající se v angažovanosti v druhé největší ekonomice světa. To je klíčové zjištění nedávného průzkumu společnosti Fidelity International mezi 262 vedoucími pracovníky a řediteli společností se sídlem v Číně.
GRAF: Očekávání zákazníků a investorů jsou nejčastějšími hnacími silami při tvorbě strategie ESG
Graf ukazuje odpovědi na otázku: Jaké jsou hlavní faktory, které vedly vaši společnost k rozhodnutí vypracovat a zavést strategii ESG? Respondenti měli vybrat tři nejlepší odpovědi.
Zdroj: Fidelity International
Zákazník a investor: pán ESG
Na otázku, jaké jsou jejich tři hlavní motivace, uvedla téměř polovina těch, co plánují strategii ESG, že reagují na očekávání zákazníků.
Skoro 44 procent se pro změnu snaží řešit obavy investorů. To přitom platí pro veřejný i soukromý sektor. Tyto dva důvody uvádí jako své hlavní víc státních (SOE) i soukromých podniků než těch firem, které tvrdí, že tak činí kvůli lepší provozní efektivitě, finanční výkonnosti nebo hodnocení ESG třetí stranou.
S tím, jak se na domácí scéně zrychluje řízení a integrace ESG a jak roste riziko ztráty zahraničních investic a exportních trhů v důsledku stále přísnější globální regulace, se zvyšuje úroveň zapojení do ESG v čínských společnostech.
Více než polovina (53 %) dotazovaných společností veřejně oznámila strategii v oblasti ESG, CSR nebo udržitelnosti. Ty, které tak ještě veřejně neučinily, usilovně pracují na tom, aby se tím zabývaly. Osmnáct procent podniků má v plánu zveřejnit svou strategii ESG v budoucnu, zatímco zbývajících 29 procent řeší ESG jako interní strategické zaměření.
Reakce na politickou iniciativu
Politika stále hraje velkou roli. Více než polovina čínských státních podniků uvádí jako důvod strategie ESG „reagování na politické iniciativy“ a „dodržování předpisů“ u 29 až 37 procent ve všech třech případech motivace.
Skutečnost, že jsou tyto důvody umístěné níže, však naznačuje, že investoři mají na čínské společnosti v oblasti ESG větší vliv, než by se mohlo zdát zastáncům cesty bez ESG. To mohou být ti, kterým se v oblasti ESG nedaří.
Už jen angažovaností mohou investoři získat větší přehled o plánech společností. Zároveň mohou sledovat jejich pokrok a dosahování smysluplných změn, které vytvářejí hodnotu. Je to hra s hodnotou, která je na první pohled skrytá, a tento průzkum shrnuje proč.