Mohlo by vás také zajímat
Volkswagen se otřásá v základech. Je odrazem útlumu evropských automobilek
Libor Akrman 30. října 2024Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje zavřít v Německu nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst. Krizi potvrdily i…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Soros ml. střídá Sorose st., GasNet na prodej a už máme daňovou svobodu aneb souhrn ekonomických událostí 24. týdne 2023
Podpora penzí se změní; UBS doklepla převzetí Credit Suisse; nejhodnotnější brand je Apple; inflace klesá k 10 procentům; VW čekají změny, ale má ambice; Nasdaq chystá velkou akvizici; Pilulka kapitálově posiluje; bilance za kvartál v přebytku; Allwyn dělá Komárkovi radost; ECB znovu zvýšila sazby; Fed utnul zvyšování sazeb; Brusel už zase útočí na Google; BlackRock jde do krypta.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
uteklo to jako voda a Petr Pavel má za sebou 100 dní v prezidentské funkci. Osobně bych jeho působení shrnul karetním heslem „u mě dobrý“ a věřím, že spousta lidí to vidí podobně. Je jasné, že někomu bude Pavel celý mandát trnem v oku, ale minimálně po těch 100 dní jsme o prezidentovi věděli. A oproti jeho předchůdci nešlo o žádné „pyžámkové“ výkřiky, které kdysi byly pouze snahou se zviditelnit, popřípadě si rýpnout a v různé míře někoho naštvat. Chce se říci, že prezidentská kultura zažila neuvěřitelnou proměnu. A prvních 100 dní se skutečně neslo v duchu billboardových hesel: Řád. Pravda. Důstojnost. Zatím teda dobrý, a hlavně jen tak dál…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Soros mladší přebírá žezlo
Miliardář a finančník George Soros předává kontrolu nad svým rozsáhlým impériem sedmatřicetiletému synovi Alexandrovi. Řekl to v rozhovoru, který zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Dvaadevadesátiletý šéf hedgeového fondu Quantum Fund, který se stal filantropem a významným podporovatelem liberálních aktivit, uvedl, že dříve nechtěl, aby jeho nadaci Open Society Foundations (OSF) převzalo jedno z jeho pěti dětí. „Zaslouží si to,“ řekl ale, když komentoval své rozhodnutí předat nadaci a zbytek svého impéria v hodnotě 25 miliard dolarů (551 miliard korun).
Podpora penzí se změní
Státní podpora penzijního spoření by se od příštího roku měla změnit. Zvýší se práh pro čerpání státního příspěvku i maximální výše příspěvku a u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Nově bude možné také využít daňové zvýhodnění dlouhodobých investičních produktů, které slouží k zajištění na stáří. Předpokládá to návrh zákona, který schválila vláda. Novelu ještě musí posoudit parlament.
Prodej GasNet?
Společnost GasNet, která je největším distributorem plynu v Česku, je podle Hospodářských novin (HN) na prodej. Firma zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 tisíc km plynovodů, má více než 2,3 mil. zákazníků. Proces prodeje spustil jediný vlastník – konsorcium investorů vedené společností Macquarie Asset Management (MAM). HN se odkazují na čtyři zdroje z finančních a poradenských kruhů i energetiky. Ocenění firmy může být ve vyšších desítkách miliard korun.
Už máme daňovou svobodu
Podle výpočtu Liberálního institutu nastal 13. června den daňové svobody. Dosud v letošním roce teoreticky veškeré příjmy lidí připadaly státu, ode tohoto dne půjdou na konto občanů. Češi na stát pracovali 163 dnů, o čtyři dny kratší dobu než loni. Ve srovnání se zeměmi Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku den daňové svobody později, průměr organizace byl 6. června.
UBS dokončilo převzetí Credit Suisse
Největší švýcarská banka UBS uzavřela převzetí konkurenční Credit Suisse (CS). Zveřejnila to v otevřeném dopise v několika místních novinách. UBS v dopise hovoří o „začátku nové kapitoly – pro UBS, švýcarské finanční centrum a globální finanční průmysl“. Obě banky „spojí expertizu, velikost a vedoucí postavení v oblasti správy majetku, aby vytvořily ještě silnější společný podnik“ s cílem zajistit stabilitu. Podle zdrojů deníku Financial Times zároveň UBS uvalila na bankéře Credit Suisse přísná omezení, co se jejich další činnosti a postupů týče.
Nejhodnotnější brand je Apple
Nejhodnotnější značkou světa je Apple, za ním následují Google a Microsoft, který předstihl loni třetí Amazon. Z netechnologických značek si prvenství připsal McDonald’s, do první desítky se vrátila Coca-Cola. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar. Indexu stále dominují značky ze Spojených států. Do první desítky se dostala již jen čínská mediální společnost Tencent a francouzský prodejce luxusního zboží Louis Vuitton. Celková hodnota 100 značek dosahuje 6,9 bilionu USD, což oproti roku 2022 představuje 20procentní pokles. Pouze 16 značek první stovky vykázalo růst své hodnoty.
Inflace míří k deseti procentům
Meziroční inflace v ČR v květnu zvolnila na 11,1 % z dubnových 12,7 %, oznámil ČSÚ. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta. Ze 41 sledovaných evropských států si ČR proti dubnu podle revidovaných dat polepšila a momentálně má 13. nejvyšší inflaci. Nejvyšší inflaci má Maďarsko s 21,5 %. Nejnižší inflaci z celé Evropy má momentálně Švýcarsko a Lichtenštejnsko, shodně 2,2 p%. Následuje Rusko s 2,5 %, Řecko s 2,8 % a Dánsko s 2,9 %.
Farmacie se hýbe
Švýcarská farmaceutická společnost Novartis převezme za až 3,5 mld. USD americkou biotechnologickou firmu Chinook Therapeutics. Chce tak posílit léčbu ledvin, Chinook totiž vyvíjí dvě účinné látky pro poslední fázi nové léčby v této oblasti.
Další výrobce léků Novo Nordisk investuje v Dánsku 15,9 mld. dánských korun (50,7 mld. Kč) do rozšíření závodu, který vyrábí produkty pro léčbu vzácných onemocnění. Závod vyrábí aktivní farmaceutické látky (API), které jsou hlavní biologickou aktivní složkou léků, a bude rozšířen tak, aby mohl vyrábět látky pro současné i budoucí produkty.
Na důchod se asi uskromníme
Ačkoli si sedm z deseti Čechů spoří a na penzi se připravuje, 73 % lidí počítá s tím, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se téměř dvě třetiny obávají toho, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos mezi 1015 respondenty. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Do 2000 Kč za měsíc si na důchod odkládá 74 % dotázaných, čtvrtina z nich potom méně než 500 Kč. Aktuálně mají téměř dvě pětiny lidí na rentu naspořeno méně než 100 tis. Kč. Lidé s čistým měsíčním příjmem od 40 tis. do 50 tis. Kč mají nejčastěji naspořeno od 250 tis. do 500 tis. Kč. Je ale i 29 % lidí, kteří na rentu ani nespoří, ani neinvestují, a to hlavně kvůli nedostatku financí.
VW má ambice
Německý automobilový koncern Volkswagen chce do roku 2026 zvýšit zisk své stejnojmenné značky osobních automobilů o přibližně 10 mld. eur. To mu má pomoci zvýšit rentabilitu tržeb na cílových 6,5 %. Výroba vozů značek Volkswagen, SEAT, Cupra a Škoda a užitkových vozů Volkswagen bude proto v zájmu efektivity více sladěna. Uvedl to v příspěvku na síti LinkedIn finanční ředitel Arno Antlitz. Mluvčí Volkswagenu později agentuře Reuters řekl, že 10 mld. eur bude představovat úspory a snížení nákladů a že celá tato částka se nepromítne do zvýšení zisku. O bližších podrobnostech však ještě nebylo rozhodnuto.
Nasdaq chystá velkou akvizici
Americká burzovní společnost Nasdaq převezme firmu Adenza, která se zaměřuje na software pro finanční podniky. Soukromé investiční společnosti Thoma Bravo za ni zaplatí 10,5 mld. USD, a to částečně v penězích a částečně v akciích, uvedl Nasdaq v pondělním sdělení. Pokud se dohodnutá transakce uskuteční podle plánu, bude největší akvizicí v historii Nasdaqu, uvedl deník The Wall Street Journal.
Pilulka kapitálově posiluje
Společnost Pilulka Lékárny v rámci 1. kola sekundárního úpisu cenných papírů, které bylo určené pro stávající akcionáře firmy, upsala 110 268 nových akcií za 450 Kč za kus. Celkem tak byly upsány cenné papíry za 49,62 mil. Kč. Úpisu se zúčastnilo 45 stávajících akcionářů podniku. Do 22. června probíhá 2. kolo úpisu v cenovém rozpětí 450 až 550 Kč za kus. Investoři v něm mohou upsat dalších 389 732 akcií. Kniha objednávek v rámci druhého kola úpisu byla zveřejněna ve čtvrtek 15. června. Firma v rámci úpisu plánovala získat celkově nejméně 225 mil. Kč na provoz a další rozvoj.
Bilance za kvartál v přebytku
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v 1. čtvrtletí letošního roku po sérii schodků přebytkem zhruba 39,6 mld. Kč. Předběžné údaje zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období vykázala bilance schodek 19,2 mld. Kč. Před letošním prvním kvartálem byla naposledy v přebytku v prvním čtvrtletí roku 2021.
Allwyn dělá Komárkovi radost
Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn International, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, zvýšil v prvním čtvrtletí očištěný hrubý provozní zisk (EBITDA) o 28 % na 346,7 mil. eur. Firma to oznámila v předběžných výsledcích hospodaření. Díky akvizici společnosti Camelot UK Lotteries, která v Británii provozuje prestižní Národní loterii, a převzetí firmy Camelot LS Group, která provozuje loterii v americkém státě Illinois, Allwyn v prvních třech měsících roku zvýšil tržby o 80 % na 1,7 mld. eur.
Těžba lithia na Cínovci o krok blíže
Společnost Geomet, v níž má většinový podíl 51 % ČEZ, podle médií získala opce na pozemky v hodnotě zhruba miliardy korun pro potenciální závod na zpracování lithia v blízkosti ložiska suroviny na Cínovci. Odhaduje se, že ložisko obsahuje více než 3 % v současnosti známých světových zásob lithia. Společnost European Metal Holdings, která má v Geometu 49% podíl, pak před dvěma týdny oznámila předběžné výsledky studie proveditelnosti a ekonomické studie potenciální těžby na Cínovci, která vykázala nad očekávání pozitivní výsledky. Těžba by údajně mohla být zahájena v letech 2026 až 2027 s odhadovanými kapitálovými náklady ve výši přibližně 15 miliard Kč a očekávanou roční produkcí 22 500 tun uhličitanu lithného.
ECB znovu zvýšila sazby
Evropská centrální banka na červnovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní na 4,00 % a depozitní na 3,50 %. Rada guvernérů sazby zvýšila už poosmé v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném na závěr jednání ECB potvrdila, že od července přestane znovu investovat peníze ze splatného dluhu v rámci programu nákupů aktiv (APP).
Další klacek pod nohy herní megafúze
Americká Federální obchodní komise (FTC) v pondělí požádala soud, aby dočasně zablokoval plán softwarové společnosti Microsoft převzít vývojáře videoher Activision Blizzard. Snaží se tak zabránit dokončení transakce, než se začne projednávat stížnost vlády, uvedla agentura Reuters. Vláda nechce akvizici zhruba za 69 mld. USD povolit, obává se dopadů na spotřebitele.
Fed utnul zvyšování sazeb
Americká centrální banka na červnovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním potvrdila základní úrokovou sazbu v pásmu 5,00-5,25 %. Členové měnového výboru Fedu však předpokládají, že zvyšování sazeb bylo nyní jen pozastaveno, do konce roku by se podle nich měl základní úrok posunout o půl procentního bodu výše.
Z fondu obnovy chceme 137 miliard
Vláda schválila aktualizaci Národního plánu obnovy včetně půjčky od Evropské komise, která má činit zhruba 137 mld. Kč. Objem financí se oproti původní sumě zhruba zdvojnásobí, uvedl na tiskové konferenci ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Původně plán počítal se 179 mld. Kč pouze ve formě dotací. Plán obnovy počítá s projekty na ústup od fosilních paliv, digitalizaci, reformu vzdělávání, řešení dostupného bydlení či rozvoj geriatrické péče.
Brusel už zase útočí na Google
Evropská komise míní, že americká internetová společnost Google porušuje v Evropské unii pravidla hospodářské soutěže na trhu s digitální reklamou. Navrhla proto, aby firma část tohoto lukrativního byznysu prodala. Google s názorem komise nesouhlasí.
Hliník poprvé s pomocí zeleného vodíku
Společnost Norsk Hydro vyrobila jako první na světě várku hliníku s využitím zeleného vodíku. Je to první krok směrem k dekarbonizaci produkce tohoto kovu, uvedla firma v prohlášení. Norsk Hydro už více než sto let hledá nové využití pro obrovské množství elektřiny z vodních elektráren v Norsku. Nejprve uspěla při výrobě umělých hnojiv pomocí průkopnického elektrochemického procesu. Později zaměřila svoji pozornost na hliník, jehož výroba je jednou z energeticky nejnáročnějších ve srovnání s dalšími průmyslovými komoditami. Nyní sází na to, že vodík by mohl být ještě lukrativnější.
BlackRock jde do krypta
Společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o zřízení burzovně obchodovaného fondu (ETF), jehož podkladovým aktivem má být bitcoin. Kryptoměna reagovala ve čtvrtek na zprávu růstem. Bitcoin letos vzrostl o více než 50 %, stále je však zhruba 60 % pod maximem z listopadu 2021.
Inflace v EU klesla nejníže od startu války na Ukrajině
Míra inflace v Evropské unii v květnu výrazně klesla a dostala se na 7,1 %, což je o procentní bod méně než v dubnu. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Ceny v sedmadvacítce unijních zemí rostou nejpomaleji od loňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině. Inflace klesla i v České republice, která ale i tak zůstává s hodnotou 12,5 % mezi zeměmi s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen. U zemí eurozóny úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož se inflace snížila z dubnových sedmi procent na 6,1 %.
Škoda Group zvýšila zisk o pětinu
Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, zvýšila meziročně provozní zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) o 22 % na loňských 50,2 mil. eur, tedy v přepočtu přes 1,194 mld. Kč. Tržby strojírenské skupiny vzrostly o 26 % na 763,7 mil. eur (přes 18,168 mld. Kč). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Plzeňská Škoda Group, součást mezinárodní investiční skupiny PPF, považuje loňské hospodářské výsledky s ohledem na dopady pandemie covidu-19 a na ruskou invazi na Ukrajinu za úspěch.
Toyota zrychluje elektromobilizaci
Součástí ambicióznějších plánů Toyoty na trhu s plně elektrickými vozy je uvedení vysoce výkonných baterií s pevným elektrolytem, které by měly řidičům dopřát dojezd až 1200 km a zabrat nanejvýš deset minut dobíjecího času. Výrazné pokroky ale Toyota slibuje i u běžných a reálnému využití v masovém měřítku mnohem bližších lithium-iontových baterií.
Zelená tranzice nás bude stát 3,2 bilionu korun
Česká republika bude muset do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek představily poradenská firma Boston Consulting Group a Aspen Institute. S investicemi je podle ní potřeba začít okamžitě a musí se zaměřit na podporu technologií, které lze vyvážet do ostatních zemí. Jedině tak si Česko v konkurenci evropských států udrží silnou pozici a vysokou životní úroveň obyvatel, míní autoři studie.
Rohlik.cz zlevní dietu
Online obchod s potravinami Rohlik.cz na českém trhu do konce srpna zlevní vybrané potraviny, které si kupují zákazníci se speciálními stravovacími dietami, celkově půjde o 40 výrobků. V praxi se bude cenový strop týkat dietních potravin, například bezlepkových či bezlaktózových výrobků. Vedení společnosti uvádí, že snížení cen produktů bude dotovat. Už na podzim se Rohlik.cz uchýlil k zastropování cen základních potravin, jejichž ceny v posledním roce výrazně vzrostly. Ve výsledku to společnosti přineslo více zákazníků.
Norsko chce těžit plyn v Arktidě
Evropa už nyní řeší, jak energeticky zvládne další zimu. Musí naplnit zásobníky za situace, kdy je ruského zemního plynu méně a nad dodávkami LNG visí otazníky. Skladiště jsou však po uplynulé topné sezoně v dobrém stavu a další úschovní kapacitu by sedmadvacítce mohla poskytnout Ukrajina. Norsko, jehož exportní úloha během války vzrostla, má ambiciózní plány na zvýšení těžby ropy i plynu v Arktidě. Ekologové se však bouří a tvrdí, že EU by z ní měla užitek až za dlouhé roky.
Soudní dozvuky kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) uložil soud bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Podle nepravomocného verdiktu způsobili manažeři MUS v roce 1999 České republice podvodem škodu ve výši nejméně 2,37 miliardy korun, kterou mají společně uhradit. Obžalovaní se proti verdiktu obratem odvolali.
Notino zrychluje
Největší evropský online obchod s parfémy a kosmetikou Notino nadále nabírá na síle. Firma, kterou v roce 2004 zakládal Michal Zámec, v uplynulém fiskálním roce vůbec poprvé utržila přes miliardu eur, tedy v přepočtu téměř 24 miliard korun.
Accenture napumpuje peníze do AI
Společnost Accenture oznámila, že v následujících třech letech investuje 3 mld. USD do oblasti dat a umělé inteligence. Cílem je pomoci klientům ze všech odvětví rozvíjet a využívat umělou inteligenci k expanzi byznysu, zvýšení efektivity a budování větší firemní odolnosti. Investice zahrnují vznik nového výzkumného Centra pro pokročilou umělou inteligenci (Center for Advanced AI). Kromě toho bude spuštěna nová platforma s názvem AI Navigator for Enterprise, která má firmám pomoci stanovit strategii pro odpovědné využití umělé inteligence, identifikovat praktické příklady použití této technologie, definovat byznysovou hodnotu a usnadnit rozhodovací procesy.
Accenture také zdvojnásobí počet profesionálů pracujících v oblasti dat a umělé inteligence na celkem 80 000 lidí.
Nová hra ukáže české legionáře
Brněnské studio Ashborne Games, které vyvíjí počítačové hry, představilo novou strategickou hru s tématem československých legií v Rusku na konci první světové války a po ní. Hra nazvaná Poslední vlak domů kombinuje strategii s prvky managementu, protože hráč se musí starat o vojáky v bitvách s bolševiky i mimo ni i o provoz legionářského vlaku.
Intel postaví fabriku na čipy v Polsku
Americká společnost Intel, která je největším světovým výrobcem počítačových čipů, postaví velkou továrnu na výrobu čipů v polské Vratislavi. Investuje do ní 4,6 miliardy dolarů. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Intel se v podniku na západě Polska chystá montovat a testovat mikroprocesory. Do roku 2027 by mělo v továrně vzniknout zhruba 2000 vysoce kvalifikovaných míst a podnik očekává, že další tisíce jich vzniknou díky možnému nabírání nových pracovníků u dodavatelů.