Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Škodovky už umí platit za tankování samy. Díky službě Pay to Fuel
Libor Akrman 16. září 2024Škoda Auto ve spolupráci s Mastercard spustila v Česku službu Pay to Fuel, která umožňuje platit za načerpané palivo přímo…
Recese zamířila do Česka, ČEZ je plný optimismu a zklamání od big tech aneb souhrn 5. týdne 2023
Zatímco ČNB na sazby nesáhla, ECB, Fed i BoE je zvýšily; automobilkám vládne Toyota; poslední Boeing 747 je u klienta; ředitelé nevidí budoucnost ekonomiky růžově; Samsung ukázal nové Galaxy; výsledky big tech zklamaly; Česká pošta má problémy; Indie zvýší dovozní cla, což zasáhne i škodovky; začne embargo na ruské ropné produkty; nabídka streamovacích služeb v Česku se rozroste a výsledková sezona nabídla smršť čísel.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
sice je to již de facto týden stará zpráva, ale nedá mi to, abych se na tomto místě nevrátil k prezidentské volbě. Výsledek jednoznačný ve prospěch Petra Pavla, zatímco Andrej Babiš musel skousnout porážku i přes to, že mu dalo hlas 2,4 milionu lidí. Důstojnosti (včetně řádu s klidem) generála ve výslužbě dalo přednost přes 3,3 milionu lidí. Ten se také pustil hned od podlahy do svého prezidentství, schůzka stíhá schůzku, telefon rozžhavený doběla…
Skoro by se chtělo varovat, aby Petr Pavel nepřepálil začátek, přece jen získal mandát na celých pět let. Uvidíme tedy ještě, jak proběhne hradní střídání stráží. Pavel naznačuje, že chce na Hradčanech vymést Augiášův chlév. To je jistě záslužné, otázka je, zda bude co vymetat. Věřme, že nová hlava státu dokáže na rozdíl od svého rivala i dosluhujícího Miloše Zemana Čechy skutečně spojovat a případně pomáhat vysvětlovat a interpretovat vládní kroky. Mandát k tomu má silný.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČNB sazby nemění, ale čeká lepší vývoj
Bankovní rada České národní banky (ČNB) tento týden podle očekávání znovu ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Zároveň ČNB zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 %. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 %. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 %.
Česko spadlo do recese
Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Předběžný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst zpomalil, předloni činil 3,5 %. Ve 4. čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu zpomalil na 0,4 % z 1,5 % ve 3. čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 0,3 %. Je to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, ekonomika se tak dostala do technické recese. Ve 3. čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 %.
GRAF: Vývoj českého HDP
Od roku 2020 do 4. čtvrtletí 2022, mezikvartálně v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
ČEZ plný optimismu
Energetická skupina ČEZ zveřejnila výhled pro letošní rok, který zahrnuje aktuální predikce cen komodit a nedávno schválené regulace. Management počítá v tomto roce se ziskem EBITDA v rozmezí 105 a 125 mld. Kč a očištěným čistým ziskem 30 až 40 mld. Kč. Výhled počítá s průměrnou realizovanou cenou elektřiny v pásmu 120 až 160 eur/MWh, daní z příjmů nad stanovené cenové stropy ve výši 7 až 33 mld. Kč, daní z mimořádných zisků 20 až 30 mld. Kč a řádnou daní ze zisku 13 až 17 mld. Kč. Dlouhodobý výhled pak pro rok 2030 počítá s EBITDA 125 až 135 mld. Kč.
Fed i ECB dle očekávání zvyšují sazby
Americká centrální banka podle očekávání dále zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50–4,75 %. Sazba je tak nejvýše od října 2007. Banka to uvedla na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zdůraznila v ní také, že kvůli přetrvávající vysoké inflaci bude nutné sazbu dále zvyšovat.
Evropská centrální banka (ECB) na únorovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu – základní na 3 % a depozitní na 2,5 %. Rada guvernérů sazby zvýšila popáté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném na závěr únorového jednání ECB také uvedla, že úroky plánuje nadále zvyšovat.
Česko skladům zaslíbené
V Česku se loni postavil rekordní počet skladových a výrobních ploch v průmyslových parcích. Celkem bylo dokončeno přes 1,1 milionu metrů čtverečních, což je meziročně nárůst o 121 %. Z dat Industrial Research Forum (IRF) vyplývá, že dohromady dosáhla plocha moderních průmyslových prostor v ČR zhruba 10,8 mil. m2. Přetrvává nízká neobsazenost, která je přibližně jedno procento.
Automobilkám stále vládne Toyota
Skupina Toyota Motor loni opět předstihla německý koncern Volkswagen a třetí rok za sebou zůstala největším prodejcem aut na světě. Japonské automobilce se podařilo snížit dopad nedostatku čipů. Výsledky zahrnují i vozy automobilek Daihatsu Motor a Hino Motors, které patří do skupiny Toyota. Celosvětový prodej skupiny byl loni díky silné poptávce v Asii na stejné úrovni jako v předchozím roce. Toyota v roce 2022 prodala přibližně 10,48 mil. vozů, což znamená meziroční pokles o 0,1 %.
Poslední Boeing 747 je u zákazníka
Americké nákladní aerolinky Atlas Air převzaly poslední vyrobený Boeing 747 ve verzi pro přepravu nákladů. Obrovské letadlo s typickým hrbem v přední části uskutečnilo první let v roce 1969, kdy bylo největším komerčním letadlem na světě a prvním letadlem se dvěma uličkami. Poslední letoun sjel z montážní linky společnosti Boeing loni na začátku prosince. Celkem Boeing těchto letadel vyrobil 1 574.
Rohlík na růstové vlně
Rohlik Group, do které patří online prodejce Rohlík.cz, v loňském roce meziročně zvýšil obrat o 33 % na 574 mil. eur. Na tiskové konferenci to řekli majitel Tomáš Čupr a ředitel pro mezinárodní trh Olin Novák. Hospodářský výsledek neuvedli. Podle výroční zprávy ve Sbírce listin Rohlik Group ve finančním roce, který trval od 1. května 2021 do loňského 30. dubna, skončil ve ztrátě 212 mil. Kč. Obrat firmy ve stejném období dosáhl 12 mld. Kč. Rohlík také oznámil, že ke konci loňského roku získal financování od tří bank ve výši 45 mil. eur, tedy přes 1 mld. Kč.
Místo BMW vyrábí Rusové čínské Kaiyi
Ruská automobilka Avtotor ve své továrně v Kaliningradu zahájila výrobu vozů čínské značky Kaiyi. Informovala o tom agentura Reuters. Čínské značky se staly důležitými hráči na ruském automobilovém trhu po odchodu západních výrobců po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. V minulosti Avtotor vyráběl automobily německé značky BMW a jihokorejských značek Hyundai a Kia. Rusové chtějí začátkem letošního roku zahájit prodej vozů Kaiyi E5 a do konce roku spustit výrobu dalších tří modelů této čínské značky.
Ředitelé to nevidí růžově
Pokles české ekonomiky v tomto roce očekává 82 % českých generálních ředitelů, 30 % dokonce počítá s výrazným propadem. Sedm procent manažerů předpokládá její růst. V růst výnosů vlastní firmy věří 64 % šéfů, což je nejhorší výsledek za deset let. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, jehož se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 200 generálních ředitelů tuzemských firem. Největší vrásky jim dělá inflace nebo růst mzdových nákladů, vyplývá z průzkumu.
Samsung předvedl novinky
Společnost Samsung předvedla novou řadu vrcholných smartphonů Galaxy S23. I letos jde o tři modely, tedy Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra, které se liší nejen velikostí, ale i výbavou. Všechny modely, Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra budou mít identický procesor od Qualcommu. Pro české zákazníky to znamená hlavně větší výdrž baterie, kterou Samsung podpořil i zvětšením akumulátoru u dvou základních modelů.
Budoucnost je v dobíjení
Stát plánuje v příštích letech investice do nabíjecí infrastruktury pro elektromobily u dálnic a ve městech za šest miliard korun. Využije k tomu peníze z evropských fondů. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V České republice bylo ke konci loňského roku podle statistik úřadů kolem 1 360 dobíjecích stanic, na nichž je kolem 2 600 dobíjecích bodů.
Výsledky technogigantů nic moc
- Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms se ve 4. čtvrtletí meziročně snížil na 4,65 mld. z 10,29 mld. USD. Majitel sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp ale zveřejnil výhled na 1. kvartál, který překonal odhady analytiků, a její akcie proto po skončení obchodování výrazně posílily.
- Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, ve 4. čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně zhruba o třetinu na 13,62 mld. USD. Čtvrtletní tržby se sice zvýšily o procento na 76,05 mld. USD, zaostaly však za očekáváním analytiků. Ti je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 76,53 mld. USD.
- Americké technologické společnosti Apple se v 1. finančním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, snížily tržby i zisk. Za poklesem stály zejména slabší tržby z prodeje telefonů iPhone. Čistý zisk společnosti klesl o více než 13 % na zhruba 30 mld. USD. Tržby se snížily o zhruba 5 % na 117 mld. USD, vykázaly tak první čtvrtletní pokles za téměř čtyři roky.
MMF nabral optimismus
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,9 %, loni v říjnu MMF letošní růst odhadoval na 2,7 %. Ke zlepšení výhledu podle fondu přispělo předpokládané oživení ekonomické aktivity v Číně, kterou loni brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. Navzdory zlepšení letošního výhledu by měl růst světové ekonomiky zpomalit z loňských 3,4 %.
Česká pošta v krizi?
Finanční kondice čtvrtého největšího zaměstnavatele v zemi se sítí více než tří tisícovek poboček se rychle zhoršuje. Na pokrytí kumulované ztráty České pošty z předchozích let nebude stačit pravidelná roční injekce vlády ve výši 1,5 mld. Kč, špatný stav firmy si vyžádá další miliardy. Zároveň zkrachovalo výběrové řízení na nového generálního ředitele pošty. Ta místo zahájení nutných transformačních roků ztratila několik měsíců přešlapováním na místě.
I PayPal bude propouštět
Americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings plánuje v příštích týdnech zrušit zhruba 2 000 pracovních míst, což odpovídá asi sedmi procentům jeho celkové pracovní síly. Firma se tak připojila k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zpomalování hospodářského růstu.
Další továrny na výrobu čipů v Německu
Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu za 3 mld. USD továrnu na výrobu čipů do elektromobilů. Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 mil. USD. S odvoláním na zástupce společností o tom informovala agentura Reuters. Továrna bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Měla by se stát největším závodem na výrobu čipů z karbidu křemíku na světě. Zahájení výroby se očekává v roce 2027.
Indie zvýší dovozní cla
Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody. Země, která je třetím největším automobilovým trhem světa, se před volbami plánovanými na příští rok snaží podpořit místní výrobu v souladu s kampaní Make in India. Tu podporuje premiér Naréndra Módí.
Další kauza nesplacených dluhopisů?
Na českém finančním trhu se schyluje ke kauze, která by mohla zasáhnout tisíce drobných i větších investorů. V prodlení s vyplácením úroků i se splácením dluhopisů jsou některé firmy z realitní skupiny Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka. Skupina Premiot v posledních letech vydala cenné papíry za minimálně vyšší stovky milionů korun.
Začne embargo na ruské ropné produkty
V neděli 5. února vstupuje v platnost embargo Evropské unie na ruské ropné produkty, EU a skupina zemí G7 zároveň na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Zákazníci na čerpacích stanicích by žádný okamžitý efekt embarga pocítit neměli, v delším časovém horizontu ale zdražování s největší pravděpodobností dorazí.
Nabídka videostreamů v Česku roste
Nabídku streamovacích služeb v brzké době rozšíří další dvě. První z nich spustí 8. února skupina Prima s názvem prima+. Nabídne vedle televizních předpremiér tisíce filmových i seriálových titulů, včetně exkluzivní seriálové tvorby pod hlavičkou prima+ ORIGINALS. Zájemci si budou moci vybrat ze tří tarifů, z nichž základní bude zdarma, další pak zpoplatněny v ceně 99, respektive 149 Kč za měsíc. Druhou streamovací novinkou bude od 14. února SkyShowtime. Platforma představí videoobsah studií Paramount a Universal a jejich streamovacích služeb Paramount+ a Peacock plus jejich přidružených značek, jako je Nickelodeon, Sky, Showtime či Dreamworks. Její cena byla stanovena na 179 Kč za měsíc, při srovnání vstupu na evropský trh jde však o druhou nejvyšší měsíční cena z celé Evropy.
Netflix už ví, jak zarazí sdílení
Americký streamovací gigant Netflix prozradil, jak chce bojovat proti sdílení hesel. Mechanismus ověřuje na třech latinskoamerických trzích, v blízké době by jej ale měl uplatnit ve Spojených státech a postupně i ve všech ostatních zemích. V praxi to má vypadat tak, že každý uživatel bude mít „primární lokaci“ identifikovanou podle IP adresy. Účet tak bude možné používat například v rámci jedné Wi-Fi sítě, nikoli mimo ni. Pokud uživatel primární lokaci nenastaví, učiní to Netflix automaticky podle aktivity účtu.
Victoria’s Secret na český trh
V květnu 2023 se v pražském nákupním centru Westfield Chodov otevře první prodejna oblíbeného prodejce spodního prádla Victoria’s Secret v Česku. Jde o největšího amerického prodejce spodního prádla s více než 1 000 obchodů po celém světě. U nás bylo jeho produkty dosud možné zakoupit jen v tranzitní části letiště Václava Havla.
Výsledková sezona je opět v plném proudu
Potěšily: Moneta Money Bank; Ryanair Holdings; SAB Finance; UBS Group; UniCredit Group; ExxonMobil; General Motors; McDonald’s; Pfizer; Raiffeisen Bank International; GSK; Vodafone; Altria Group; Shell; Banco Santander; ING; Deutsche Bank; Merck & Co; Estée Lauder; Harley Davidson; Ferrari; CaixaBank; Gilead; Gen digital (Avast); Unicorn; Trinity Bank
Zklamaly: Samsung ELectronics; Caterpillar; Novartis; SK Hynix; Meta Platforms; OMV; Infineon Technologies; Sony; Alphabet; Apple; Ford Motor; Sanofi