Mohlo by vás také zajímat
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
Nástup povinného reportování ESG je pro české firmy příležitostí zlepšit byznys
30. října 2024ESG aktivity neznamenají jen ekologické otázky, ale mají významný sociální dopad. Udržitelnost se vzhledem k nastupujícímu povinnému ESG reportingu, bude…
Volkswagen se otřásá v základech. Je odrazem útlumu evropských automobilek
Libor Akrman 30. října 2024Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje zavřít v Německu nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst. Krizi potvrdily i…
Rafaj do čela svazu průmyslu, vládní lex ČEZ sráží akcie skupiny či Tesla poprvé v reklamě aneb souhrn ekonomických událostí 20. týdne 2023
Svaz průmyslu nově povede Jan Rafaj; vláda schválila lex ČEZ; Tesla rozjede reklamu na své vozy; Apple snižuje závislost na Číně; Zuckerbergově Metě hrozí obří pokuta od EU; Brusel s fúzí Microsoftu s Activision Blizzard souhlasí; globální zadlužení přesáhlo 300 bilionů USD; evropská inflace klesá; exšéf Audi přiznal vinu v Dieselgate; EdF se připravuje na vedro; Colt vydá nové akcie a dluhopisy; odbory jsou ve stávkové pohotovosti kvůli vládě; europarlament schválil regulaci kryptoaktiv.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
jedním z uvažovaných úsporných opatření vlády je i osekání daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Nepřekvapivě se i u něj vzedmula vlna kritiky, že to uškodí všem zaměstnancům, kterým něco takového firmy poskytují. A že firmy nebudou moci své pracovníky motivovat, případně přijdou o konkurenční výhodu při náborech lidí. Kus kritiky pochopitelně přidali i odboráři. Možná že ale ti všichni zapomněli, že o benefity zaměstnance nikdo připravovat nemusí. Jen bohulibou funkci státu v podobě finančního příspěvku prostřednictvím daňového zvýhodnění vezmou na svá bedra samy firmy. Uberou trochu ze své honby po maximálních ziscích a investují je do zaměstnanců. Ostatně jak prohlásil bývalý americký prezident Dwight D. Eisenhower: Motivace je jen umění přimět lidi, aby dělali to, co po nich chcete, protože to chtějí dělat…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Vládní munice (nejen) na ČEZ
Vláda schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, díky kterému by posílila pozici majoritních akcionářů a otevřela by si cestu k restrukturalizaci energetické skupiny ČEZ. Pokud zákon projde parlamentem a podepíše ho prezident, bude státu k prosazení rozdělení ČEZ místo 90 % stačit 75 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Ta má být usnášeníschopná v případě, kdy jsou přítomni akcionáři vlastnící akcie, jejichž jmenovitá hodnota přesahuje dvě třetiny základního kapitálu firmy. Dle dosud platné legislativy je k přeměně potřeba 90procentní podíl všech akcionářů. Zákon, který kritici považují za protiústavní, musí odhlasovat ještě obě komory parlamentu. Zákon by také mohl zjednodušit ovládnutí Moneta Money Bank. Akcie ČEZu na to reagovaly propadem pod hodnotu 1000 Kč na akcii, přitom ještě minulý týden se pohybovaly o více než 200 Kč výše.
Rafaj do čela Svazu průmyslu
Svaz průmyslu a dopravy má na příští čtyři roky nového šéfa. Stal se jím dosavadní viceprezident nejvlivnějšího zájmového sdružení firem v Česku Jan Rafaj. Podle svých slov se zaměří na jednání s vládou o dopadech úsporného balíčku, především na navrhované zvýšení korporátní daně o dva procentní body. Za největší překážku dlouhodobého rozvoje Česka považuje Rafaj trh práce.
Tesla míří do reklamy
Zakladatel a ředitel americké automobilky Tesla Elon Musk chce obchody tohoto podniku poprvé povzbudit placenou reklamou. Musk to řekl v úterý na výroční valné hromadě akcionářů podniku v texaském Austinu. Poptávka byla dosud silná a Musk firmu na výrobu elektromobilů propagoval díky své popularitě na Twitteru, který mezitím převzal. To už ale zřejmě nestačí. Tesla se reklamě tradičně vyhýbala, ale její generální ředitel chce nyní s touto linií skoncovat. „Zkusíme trochu reklamu a uvidíme, jak to půjde,“ řekl Musk v Austinu.
Poslanci schválili další „milostivé léto“
Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který schválila Sněmovna.Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci také schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech. Na mimořádné odpuštění příslušenství daně dosáhnou podle návrhu zákona jen fyzické osoby, kterým dluh vznikl do loňského září. Podmínkou bude, že v době od července do konce listopadu zaplatí dlužnou daň a zároveň formálně požádají o odpuštění úroků a penále. U dlužných částek vyšších než 5000 korun bude možné rozložení úhrady do splátek.
Michl: Do čtvrt roku je inflace jednociferná
Meziroční inflace by do tří měsíců měla klesnout pod deset procent. Trend jejího postupného poklesu začal v únoru, kdy klesla na 16,7 %. Na setkání se studenty VŠE v Praze to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. V dubnu inflace činila 12,7 %. „Není to vítězství. Pořád to v druhém pololetí bude inflace, se kterou se nesmíme smířit, se kterou se nesmíme sžít. Nesmíme se jí přizpůsobit. Úrokové sazby proto zůstanou po delší dobu vysoké,“ uvedl Michl.
Apple snižuje závislost na Číně
Americký technologický gigant Apple podstupuje pozvolný proces přesunu výrobních kapacit z Číny a Tchaj-wanu do Indie. Problémem však je, že není jednoduché nahradit tchajwanského výrobce polovodičů TMSC jako dodavatele čipů. Hlavními důvody pro částečný odchod z Číny jsou pro Apple výpadky čínských výrobců spojené s pandemií, napětí kolem Tchaj-wanu nebo nevyhovující pracovní podmínky čínských zaměstnanců.
Forbes má nového majitele
Šéf společnosti Luminar Technologies Austin Russell získal podíl 82 % v podniku Forbes Global Media, který vydává známý ekonomický časopis. Dohoda oceňuje společnost na téměř 800 milionů dolarů, uvedly zúčastněné strany v prohlášení. Prodávající společnost Integrated Whale Media Investments si ponechá menšinový podíl. Rodina Forbesových nikoli, ale Steve Forbes, nynější šéfredaktor Forbes Media, se bude ve společnosti dále angažovat.
Nejvíc aut už vyváží Číňané
Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut. V prvním čtvrtletí Čína vyvezla podle oficiálních statistik zveřejněných minulý týden 1,07 milionu vozů, což je meziročně o 58 procent více. Z Japonska putovalo na světové trhy 954.185 automobilů, o šest procent více než ve stejném období loni, píše zpravodajský server BBC. Čínský vývoz podpořila poptávka po elektromobilech a prodej do Ruska.
Koleduje si Meta o rekordní pokutu od EU
Americké společnosti Meta Platforms hrozí v EU rekordní pokuta kvůli ochraně soukromí v souvislosti s přesunem dat uživatelů její sociální sítě Facebook z EU na servery v USA, protože neuposlechla varování nejvyššího soudu EU. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Podle těch by pokuta mohla být vyšší než dosavadní rekordní pokuta 746 milionů eur pro Amazon.
Rohlík spojí síly s Knihobotem
Po spolupráci s pobočkovou sítí Levné knihy navazuje online obchod s knihami z druhé ruky Knihobot partnerství s dalším velkým hráčem. Nově budou knihy od zákazníků odvážet kurýři Rohlíku, který výtěžek ze spolupráce věnuje na charitu. Služba bude dostupná v hlavním městě Praha i v regionech, kde má Rohlík zastoupení.
Brusel s fúzí Microsoftu s Activision Blizzard souhlasí
Evropská komise schválila převzetí vývojáře počítačových her Activision Blizzard za 69 mld. USD americkým softwarovým gigantem Microsoft. Podle komise ústupky nabídnuté Microsoftem vyřešily její obavy o konkurenci. Dokončení dohody nicméně stále není jisté, protože britské regulační orgány ji odmítly a s dohodou nesouhlasí ani úřady v USA.
Air Bank spouští podnikatelské účty
Air Bank rozšířila svoje portfolio služeb o podnikatelský účet. Zahrnuje veškeré služby, které od něj podnikatel vyžaduje, ať se jedná o možnost spravovat své účty v mobilní aplikaci, neomezené příchozí a odchozí platby, anebo účty vedené v eurech a dolarech. To vše zdarma a bez nutnosti volit z různých balíčků služeb. Air Bank navíc podnikatelům poskytne i spořicí účet s aktuálně nejvyšším úrokem na trhu a do konce roku nabídce bezplatnou fakturaci propojenou s bankovním účtem. Banka rovněž pracuje na vývoji platebního řešení přijímání platby kartou i bez klasického platebního terminálu jen s pomocí mobilu a mobilní aplikace.
Globální zadlužení přesáhlo 300 bilionů USD
Celosvětové zadlužení se v letošním 1. čtvrtletí zvýšilo o 8,3 bil. USD na 304,9 bil. USD. Dostalo se tak na druhou nejvyšší čtvrtletní úroveň v historii. Vyplývá to z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Poměr globálního dluhu k ročnímu výkonu světové ekonomiky se nyní pohybuje kolem 335 %. Sestoupil tak z maxima v blízkosti 360 % z roku 2021, zůstává však nad úrovní z doby před pandemií covidu-19.
Evropská inflace klesá
Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 % se dostala na 8,1 % a je nejníže za rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na 7 %, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se i přes výrazný pokles inflace na 14,3 % z březnových 16,5 % drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.
Obchody s akciemi na STARTu kontinuální
Všechny akcie na trhu START pražské burzy se budou od září obchodovat v kontinuálním režimu od 8:50 do 16:25, tedy stejným způsobem jako ostatní akcie na trzích Prime, Standard a Free. Uvedl to generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Doposud se obchodovaly denně v rámci samostatné aukce od 9:00 do 12:35.
První Alipay v ČR zavede UniCredit Bank
UniCredit Bank se stala první bankou na českém trhu, která umožňuje platby prostřednictvím čínské aplikace Alipay na platebních terminálech svých smluvních partnerů. Zákazníci UniCredit Bank mohou pomocí Alipay platit v tisících obchodů po Česku, které používají platební terminály této banky. Ačkoli tato služba je v Česku dostupná od roku 2018, dosud nebyla příliš rozšířená.
Exšéf Audi přiznal vinu v dieselgate
Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler přiznal vinu v kauze podvodů při testech s emisemi. Soud mu dříve slíbil podmíněný trest, pokud se plně dozná a zaplatí 1,1 milionu eur. Audi a její mateřská skupina Volkswagen v roce 2015 přiznaly, že používaly nelegální software k podvádění při testech emisí. Stadler je prvním členem představenstva koncernu, který u soudu vinu přiznal.
ČSOB klesl zisk o 22 %
Čistý zisk skupiny ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, v prvním čtvrtletí klesl o 22 % na 3,6 mld. Kč. Objem aktiv pod její správou stoupl o 12 % na 326 mld. Kč. Počet klientů se zvýšil meziročně o 55.000 na 4,339 milionu. Celkový objem úvěrů byl 879 mld. Kč (meziročně vyšší o 3 %) a objem celkových klientských vkladů narostl na 1 248 mld. Kč (meziročně o 6 %). Vklady celkem dosáhly 1 340 mld. Kč (meziroční pokles o 1 %).
Číňané posilují v Aston Martinu
Čínská společnost Geely Automobile Holdings se zavázala investovat do britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin Lagonda 234 milionů liber a stane se jeho třetím největším akcionářem. Oznámila to ve čtvrtek společnosti Aston Martin. V současnosti je největším akcionářem luxusní automobilky firma Yew Tree, kterou vlastní předseda správní rady Lawrence Stroll. Druhým největším akcionářem je saúdskoarabský investiční fond PIF.
Netflix s reklamami už šlape
Vysílání streamovací služby Netflix s reklamami má pět milionů měsíčně aktivních uživatelů. Společnost to uvedla ve středu na prezentaci pro zadavatele reklamy. Firma, která dlouho poskytovala svůj program bez reklam, nabídla levnější předplatné s reklamami loni v listopadu, aby přilákala více zákazníků a získala nový zdroj příjmů, protože čelí větší konkurenci.
EdF se připravuje na vedro
Francouzská elektrárenská společnost EdF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder. Zkoumá investice do úložných kapacit pro studenou vodu používanou k chlazení reaktorů, která se ve vedrech kvůli své vyšší teplotě, než stanovují předpisy, nemůže vracet do řek. EdF se tak hodlá vyhnout omezením provozu kvůli zchlazování. S odkazem na ředitelku EdF pro životní prostředí Cécile Laugierovou to uvedl deník Les Echos.
Daňové přiznání: u Čechů už vede on-line podání
Finanční správa eviduje přes 2,2 milionu daňových přiznání za rok 2022 podaných fyzickými osobami. Ti je mohou odevzdávat elektronicky už třetím rokem a oblíbenost tohoto způsobu stále roste. Jen v porovnání s minulým rokem se počet elektronických podání zvýšil o více než 97 % na 1 282 772 podání.
ChatGPT míří i do iPhonů
Chatovací robot s umělou inteligencí ChatGPT je ve Spojených státech k dispozici jako bezplatná aplikace pro telefony iPhone. V plánu je i verze pro telefony s operačním systémem Android. Na rozdíl od internetové verze je možné pokládat otázky i hlasem. Informovala o tom společnost OpenAI, která je tvůrcem ChatGPT.
Colt vydá nové akcie a dluhopisy
Společnost Colt CZ Group oznámila vydání 365 291 nových akcií v souvislosti s poskytnutím protiplnění původním vlastníkům Coltu v rámci vypořádání akvizice firmy Colt Holding v roce 2021. Celkový počet akcií společnosti se tak zvýší asi o 1,1 %. Emisní kurz byl stanoven na 585 korun za akcii, což byla zavírací tržní cena titulu k 3. květnu. Colt také chystá poslat na trh balík dluhopisů v objemu až tří miliard korun splatných za sedm let. Výnos investice navázala na momentální vývoj tržních úrokových sazeb. Podle znalců si firma emisí bondů připravuje prostor pro další akvizice.
Index ČSOB: Nálada firem v ČR se zlepšila
Nálada českých firem a podnikatelů se vrací do období před příchodem pandemie covidu-19, vyplývá z aktuálního průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Optimismus podporují sílící poptávka zákazníků a zmírnění rizik spojených s cenami energií a vývojem ekonomiky. Hodnota Indexu očekávání firem ve srovnání s loňským podzimem vyskočila o 19,4 bodu na 3,7 bodu. Index se vrátil do kladného pole poprvé od podzimu 2021.
Ruskou část VW koupí Avilon
Ruské úřady schválily dohodu, podle níž ruský prodejce automobilů Avilon zaplatí až 125 milionů eur za ruské aktivity německé automobilky Volkswagen. Informovala o tom v úterý agentura Interfax, která se odvolává na zdroj obeznámený s příslušným rozhodnutím podvýboru vládní komise pro kontrolu zahraničních investic. Souhlas komise je potřeba, jestliže ruské aktivity prodávají firmy ze zemí, které Moskva považuje za znepřátelené.
Odbory ve stávkové pohotovosti
Odborové svazy vyhlásily kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku s okamžitou platností stávkovou pohotovost. Vláda s odbory nevede seriózní sociální dialog, prohlásil předseda ČMKOS Josef Středula. Středula vyzval k zapojení do stávkové pohotovosti i nezávislé odborové svazy. Podle odborů průměrnou rodinu připraví balíček v souhrnu o 178 tisíc korun ročně. Ministerstvo financí propočty odborů označilo za čistou demagogii, kritiku vyjádřili i další odborníci a ekonomové.
Kofola a Mattoni posilují v recyklaci
Nápojářské společnosti Kofola ČeskoSlovensko a Mattoni 1873 vstoupily do slovenské firmy General Plastic, která produkuje preformy pro výrobu PET lahví. Získají tak třetinové podíly ve společnosti. Zbývající třetina akcií zůstává původnímu majiteli, tedy skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola. Všichni tři spolupodílníci se už podle ní rozhodli, že do výroby General Plastic, která sídlí v Kolárovu, budou investovat. Díky tomu zvládnou zastat celý proces recyklace PET lahví, od jejich sběru až po výrobu nových recyklovaných lahví.
Europarlament schválil regulaci kryptoaktiv
Europoslanci drtivou většinou schválili komplexní regulaci kryptoaktiv s názvem MiCA (Markets in Crypto Assets), jejíž finální návrh dojednalo české předsednictví Radě EU, už v dubnu tohoto roku. Nařízení, které je podle části expertů nejrozsáhlejší normou svého druhu na světě, obsahuje podle některých domácích kryptofirem problematická místa. Přesto také vzbuzuje nemalé naděje, že podnikání kolem kryptoměn bude dlouhodobě možné.
Akcionáři WOOD SPAC One souhlasí s Footshopem
Akcionáři společnosti WOOD SPAC One odsouhlasili výběr cílové společnosti. Pro spojení s firmou Footshop bylo na valné hromadě 78,2 % hlasů. Akcionáři WOOD SPAC One tak udělili formální souhlas k dokončení a vypořádání transakce, prostřednictvím které získají 45% podíl ve Footshopu. Transakce by měla být realizována do konce června. Akcie Footshopu by se pak měly v průběhu léta po fúzi společností stát veřejně obchodovanými na pražské burze.
Ekonomika EU se vrátila k růstu
Ekonomika Evropské unie po poklesu o 0,1 % v posledním kvartálu loňského roku letos v prvním čtvrtletí stoupla o 0,2 %. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak o desetinu procentního bodu snížil údaj o růstu HDP z dubnového rychlého odhadu. V zemích používajících společnou měnu se HDP v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,1 procenta, což odpovídá předchozímu odhadu Eurostatu. V meziročním srovnání ekonomika EU za první čtvrtletí vzrostla o 1,2 procenta, u eurozóny pak o 1,3 procenta.
Zamíří čipová investice do Čech?
Americký výrobce polovodičů ON Semiconductor zvažuje investici dvě miliardy dolarů do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Jižní Koreou. Společnost už v ČR působí v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně, má zde cca 2200 zaměstnanců. Kromě této investice se chystají v Evropě i další, do čipových továren a přidružených designérských polovodičových center by mělo přitéci 37,5 mld. eur (cca 887 mld. Kč).
Tržní hodnota nejcennějších firem propadla
Tržní hodnota stovky nejcennějších světových firem se za poslední rok propadla nejvýrazněji od finanční krize v roce 2009. Jedničkou v žebříčku zůstává Apple. Vyplývá to z aktuální studie PwC Global Top 100 Companies. Tržní hodnota stovky největších světových firem dosáhla podle studie ke konci března letošního roku 3,845 bil. USD, meziročně o 11 % méně. Je to první pokles od roku 2016 a nejvýraznější propad od finanční krize v roce 2009, kdy pokles činil 38 %.
Vodafone bude hodně propouštět
Britská telekomunikační společnost Vodafone Group hodlá v následujících třech letech zrušit 11.000 pracovních míst. Firma, která působí také v České republice, to oznámila v tiskové zprávě. Vodafone po celém světě zaměstnává kolem 100 tisíc lidí. Plánované snižování počtu zaměstnanců je nejrozsáhlejší v historii podniku, uvedla agentura Reuters.
TESLA investiční společnost se mění na ATRIS
TESLA investiční společnost, která spravuje fond Realita, jeden z nejstarších profesionálně spravovaných realitních fondů v ČR, se mění na ATRIS investiční společnost. Bratři Martin a Václav Klánovi, kteří do TESLA IS vstoupili v půli roku 2022, mají
s ATRIS velké plány. Kromě rozšíření portfolia investičních nemovitostí o exkluzivní projekty jako je obchodní dům Máj chystají i fond kvalifikovaných investorů. Zaměřit se mimo jiné chtějí i na investice do nájemního bydlení.
Výsledková stále sezona jede:
Spokojení: Walmart; Sberbank; LG Electronics; Target; Commerzbank; Siemens; Home Depot; KBC Group; Bouygues; ČEPS; Lesy ČR; Leo Express.
Zklamaní: Alibaba; ČSOB.