Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
České výrobní firmy bez automatizace průmyslu v konkurenci neobstojí
Libor Akrman 2. října 2024Digitalizace a automatizace si stále častěji nacházejí cestu do výrobních průmyslových podniků a mohou také nahradit nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve…
Přibrzdila je koronakrize, jaká mají očekávání od roku 2021? Zeptali jsme se zástupců firem napříč segmenty
I v letošním roce nás čeká pokračování boje s epidemií covidu-19, jejíž dopady budou patrné jak v ekonomice, tak ve výsledcích českých firem. Zeptali jsme se vybraných zástupců společností, jak se koronavirus podepsal na jejich činnosti v minulém roce a jaká mají očekávání od letošního roku.
ANKETA PEAK VOICE
Přibrzdila v loňském roce pandemie covidu-19 činnost vaší společnosti?
Václav Elman, výkonný ředitel SSI Group
Verdikt? |
ANO, ale… |
Rok 2020 měl být pro SSI Group rokem jubilejním, na podzim totiž uplynulo 30 let od jejího založení. Namísto plánovaných příprav na oslavu tohoto jubilea jsme hned v úvodu roku museli přehodnotit naše růstové ambice a orientovat se na stabilizaci stávajících zakázek a optimalizaci provozních nákladů.
Přestože byla situace velmi složitá a často ne zcela předvídatelná, nemuseli jsme revidovat naše dlouhodobé rozvojové aktivity. Ať už jde o novou oblast služeb spojených s energetikou, či o rozvoj našich zahraničních aktivit. Za rok 2020 tak dosáhneme velmi podobných ekonomických výsledků jako o rok dříve.
S více než 2 500 zaměstnanci se staráme o správu více než 500 objektů, kde však u některých segmentů zaznamenáváme citelný propad. V rámci segmentu integrovaného facility managementu jsme největší pokles zaznamenali v oblasti bezpečnostních služeb. Zejména v hotelovém segmentu, ale i u obchodních center a administrativních budov.
V oblasti hotelového průmyslu se zájem o bezpečnostní služby prozatím neoživil, v segmentu obchodních center a administrativních budov je situace v porovnání s jarními měsíci lepší, nicméně nikoliv stabilně. Velmi záleží, v jakém stupni je tzv. PES. V oblasti technické správy a údržby budov byla situace mnohem předvídatelnější a stabilnější. V oblasti úklidových služeb se nám naopak podařilo meziročně tržby zvýšit.
S ohledem na stále probíhající pandemii a související omezení z ní plynoucí je velmi těžké cokoliv predikovat. Pracujeme s několika možnými scénáři, od velmi optimistických až po velmi konzervativní, nicméně zůstáváme optimističtí a pevně věříme, že i díky dostupnosti vakcíny se podaří postup epidemie co nejrychleji zastavit a budeme se moci vrátit k běžnému způsobu života a podnikání.
Jakub Brandalík, majitel a ředitel společnosti Lightway
Verdikt? |
ANO i NE |
Negativně hodnotím strach lidí z koronaviru, a tím vznik strachu z osobního kontaktu. Někteří lidé se barikádují doma ve svých home officech a v podstatě zjišťují, že jim to tak vyhovuje.
Pozitivně vidím to, že naopak ti, kteří nemají takový strach z nákazy, napnuli mnohem větší úsilí k výkonu zcela přirozeně a s nadšením. Tedy díky nim jsme dokázali přežít jako lidstvo, jako společnost a jako firmy. To je skvělá zpráva, že takoví lidé ještě jsou.
V Lightway jsme takové lidi našli v našich řadách a také mezi zákazníky, kteří si pořídili krásné křišťálové světlovody. Navzdory mírnému přibrzdění očekáváme v našem segmentu světlovodů oproti minulému roku nárůst o 50 procent. Zákazníci zvelebují svoje stávající nemovitosti a nedostatek denního světla je trápí mnohem více než v minulých letech. Jsou více přes den doma a na pracovištích už nejsou ochotni tolerovat umělé osvětlení, ze kterého jsou večer unavené oči a špatná nálada.
V dubnu očekávám start růstu ekonomiky. Jsou nahromaděné investice, které se nepovedlo kvůli koronaviru v roce 2020 realizovat. Je to „natlakovaný hrnec“ a na jaře se to rozjede nanovo v ještě větší míře, než tomu bylo před nákazou. V Lightway už máme objednávky na křišťálové světlovody na léto 2021, což předtím nebylo úplně normální. Máme se na co těšit.
Adam Rožánek, spolumajitel značky Styx a obchodů Trenýrkárna
Verdikt? |
NE |
Rok 2020 hodnotíme jako celek pozitivně a v konečné bilanci nad očekávání, i když to tak s nástupem covidu vůbec nevypadalo.
Tím, že náš primární byznys je e-shop, udělali jsme velký kus práce a výsledky skončily nad očekáváním. Překonali jsme hranici tržeb sto milionů korun. Díky rychlé jarní reakci, kdy jsme část naší české výroby značky spodního prádla Styx přeorientovali na roušky, jsme mohli mnoha lidem nabídnout zdarma roušky. Rozdali jsme desetitisíce kusů.
I vzhledem k tomu jsme mohli nabrat spousty nových zaměstnanců – švadleny, skladníky a další. Negativní je to, že jsme museli zavřít naše dvě prodejny v obchodních centrech a zbylé dvě byly po velkou část roku uzavřené.
V roce 2021 očekáváme, že budeme dále růst a rozvíjet se. Rádi bychom výrazněji rozšířili českou výrobu naší značky spodního prádla, ať už co do množství vyrobených produktů, nebo co do šíře sortimentu. Jako Trenýrkárna.cz máme v plánu expanzi do dalších zemí a rozšíření portfolia námi prodávaných kategorií. Očekáváme také další růstový rok pro celou českou e-commerce.
Egor Khlebnikov, majitel a ředitel realitní a developerské společnosti Getberg
Verdikt? |
ANO, zčásti |
Rok 2020 byl ale jednoznačně ve znamení pandemie. Ta ovlivnila způsob práce, zkomplikovala osobní jednání a vyřizování na úřadech. Do našeho segmentu navíc přinesla také více práce z domova a videokonferenčních jednání. Některé společnosti využily příležitosti ke změnám organizační struktury nebo k nabrání sil do dalšího období. Velké komplikace přinesl loňský rok firmám, které se starají o správu budov a komunikaci s nájemci.
Co se týká společnosti Getberg, můžeme být s rokem 2020 spokojeni. Podařilo se nám dokončit některé zajímavé projekty, například v Unhošti na Kladensku, a také spustit náš zatím největší projekt ve Strančicích u Říčan, kde vzniká celkem 89 domů a bytů.
Vidíme ale, že u lidí, kteří pořizují nemovitosti na bydlení, se vlivem pandemie, karanténních opatření, lockdownu a práce z domova, výrazně posílil zájem o bydlení v okolí měst, zejména pak v okolí Prahy, nabízející nejvíce pracovních příležitostí.
Ani v roce 2021 se trh s nemovitostmi pod vlivem pandemie nezastaví. Naopak se ukazuje, že investice do lukrativních nemovitostí v žádaných lokalitách je pro uložení peněz výhodným řešením. Navíc bude dále pokračovat růst významu online prostředí pro realitní segment. Lidé si v roce 2020 na tento fenomén ještě více zvykli a jistě se jeho výhod nebudou chtít vzdát.
Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS
Verdikt? |
ANO |
Rok 2020 v oblasti IT vzdělávání pochopitelně masivně urychlil přechod k online výuce. A ačkoliv by se někomu mohlo zdát, že to je pro nás v podstatě výhra (nižší náklady, větší trh atd.), není to tak úplně pravda. Tedy alespoň pro naši společnost.
Naše kurzy vždy vynikaly vysokou kvalitou a špičkovým technologickým zázemím. Účastníkům našich kurzů jsme umožňovali se plně soustředit a absorbovat maximum užitečných informací v našich učebnách. Asi všichni víme (nebo stačí sledovat naše děti při jejich online studiu), jak je složité udržet dlouhodobě pozornost při dálkové výuce čehokoliv.
Na jaře 2020 navíc měly v podstatě všechny komunikační platformy problém s kapacitou a v některých zemích nestíhala ani kapacita internetu. Postupem času si všechno lépe sedlo a my se mohli více soustředit na zkvalitnění našich technologií, abychom dodali studentům co nejefektivnější školení.
Celé to vyžadovalo spoustu energie a investic, ale přineslo to i posun k ještě lepší kvalitě. Naše online kurzy budou v roce 2021 na výrazně vyšší úrovni, než tomu bylo na začátku pandemie. Nám samotným dlouho trvalo, než jsme si připustili, že toto opravdu není jakýsi „mezistav“, nýbrž nový standard vzdělávání. Ačkoliv se moc těšíme, až k nám zase budou naši účastníci chodit normálně do učeben, počítáme s tím, že některé kurzy budeme v online formě nabízet i nadále.
Dalším naším segmentem byly IT konference – z těch nejznámějších například TechEd, JavaDays, HackerFest a DevDays. Zde jsme si nechali vyvinout vlastní komunikační platformu. Z čeho mám velkou radost, je velmi pozitivní ohlas účastníků. A v neposlední řadě také skutečnost, že účastníků online konferencí bylo ve výsledku mnohem více než účastníků konferencí klasických v roce 2019. I zde do budoucna počítáme s jakousi hybridní formou, kdy by mělo být možné celý obsah konference zhlédnout jak v konferenčních sálech, tak doma u obrazovek, a bude tedy jen na účastnících, aby si vybrali, která forma jim bude více vyhovovat.
V roce 2021 očekáváme, že minimálně ještě několik měsíců budeme nabízet školení v online formě, a až se nám vrátí studenti do učeben, tak část kurzů poběží nadále i online, podobně jako u našich konferencí.
Kdybych si měl tipnout, myslím, že online vzdělávání dostane příležitost stát se novým standardem, jako je tomu například v USA. Ale bude to vyžadovat mnoho úsilí na straně vzdělávacích institucí. Před dvaceti lety se říkalo, že veškerá školení v učebnách nahradí e-learning, a dopadlo to přesně obráceně. Bylo to především proto, že se objevila spousta velmi nekvalitního contentu a každá html stránka s textem nebo podivné video byly pokládány (prodávány) za e-learning.