Kamil Janáček představuje průkopníka praktické makroekonomie v podmínkách tržní ekonomiky v České republice.
Absolvoval Fakultu obchodní Vysoké školy ekonomické v Praze. V letech 1967 až 1968 studoval na Centre Européen Universitaire na Université de Nancy ve Francii. V roce 1991 získal na VŠE v Praze titul docent a v roce 1997 byl jmenován profesorem.
Před sametovou revolucí působil jako vědecký pracovník v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Na přelomu let 1991 a 1992 pak působil na pozici poradce předsedy a posléze guvernéra Státní banky československé. V roce 1992 se pak stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí a tuto funkci zastával do roku 1993.
Další úspěchy |
Janáček byl autorem či spoluautorem 25 knih, 106 výzkumných studií a více než 175 odborných statí publikovaných v českém a zahraničním tisku. Pedagogicky působil na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, kde byl také členem vědecké rady. Obdržel řadu významných zahraničních výzkumných grantů (NATO, OSN, EU). Často vystupoval na mezinárodních konferencích, pravidelně spolupracoval se Světovou bankou, OECD a dalšími institucemi. |
V tomto roce začal působit coby hlavní ekonom Komerční banky, kdy se obor moderní praktické makroekonomie, uplatňované bankami či dalšími finančními společnostmi, v tuzemsku teprve rodil.
Janáček jako jeden z otců zakladatelů přitom stanovil vysoké standardy nově vznikajícího oboru. V nich zúročil i to nejlepší, co si odnesl z vlastního ekonomického výzkumu. Včetně zkoumání a analýzy kapitalistických ekonomik, z doby před rokem 1989.
K vrcholům jeho profesního života patřilo šestileté působení v bankovní radě České národní banky od roku 2010. V radě se řadil spíše k takzvaným jestřábům. To se zásadně projevilo jeho převážně odmítavým postojem k takzvanému kurzovému závazku, i dnes stále kontroverznímu, v jehož rámci Česká národní banka v letech 2013 až 2017 devizovými intervencemi oslabovala korunu, aby tak zvýšila inflaci.
RIP